Jos tilanne olisi päinvastainen kuin se on nykyisin ja Eurooppalaisia virtaisi Somaliaan tuhatmäärin joka kuukausi. Mukana vaikkapa 500 Suomalaista / kuukausi. He eläisivät paikallisten siivellä osallistumatta mihinkään muuhun kuin oman kulttuurinsa ja henkilökohtaisten tapojensa ylläpitämiseen. Somalian valtion varoilla tietysti. Suomalaisille annettaisi isot ja ilmaiset asunnot parhailta paikoilta. Suomalaiset viettäisivät äänekkäitä sika ja makkara grillijuhlia illasta toiseen kaljan ja kossun kera. Haitari soisi ja välillä vähän nujakoitaisi. Mutta paikallisten kuuluisi hymyillä, ymmärtää ja karsia itseltään ennakkoluuloja Suomalaisten suhteen. Paikallinen lainsäädäntö sorvattaisi sellaiseksi, että se tukahduttaisi kaiken kapinamielialan paikallisessa väestössä ja estäisi tunteidenpurkaukset ja vihakirjoittelun ja heidät pakotettaisiin sietämään kaikki mitä eteen kannetaan. Suomalaiset olisivat asuntojonoissa aina keulilla. Suomalaiset kantaisivat kristinuskon symboleja missä huvittaa ja Somalian valtio maksaisi kirkkojen perustamisen ja ylläpidon kustannukset. Mokadishun kaupungissa olisi ”Jussi” kulttuurikeskus jonka rahoitus menisi niin ikään kaupungin piikkiin. Jokainen rike ja rikos joka kohdistuisi Suomalaista kohtaan, katsottaisi oikeudessa viharikokseksi ja rangaistukset olisivat sen mukaisia. Erilaisiin kuntien ja kaupunkien virkoihin olisi Suomalaiskiintiöt. Paikalliset poliitikot pressaa myöten kehuisivat kulttuurin rikkautta ja parantavaa voimaa.
Tämähän on täydellisen uskomaton satu, eikö totta? Mutta kun käännätte sadun toisinpäin niin se ei enää olekaan satu vaan todellista totta. Ja meidän kuuluu sietää sitä? Vai?
Tämähän on täydellisen uskomaton satu, eikö totta? Mutta kun käännätte sadun toisinpäin niin se ei enää olekaan satu vaan todellista totta. Ja meidän kuuluu sietää sitä? Vai?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Suosittelen tuon juttusi lukemista ihan ajatuksella, jos vaikka "Sinisilmät" aukeaisivat näkemään mitä todella tapahtuu Suomessa. Realismi EI OLE Rasismia.