Kalkunmäen nuoriso/lastenkoti?

haluutietää_

Mikä laitoksen nimi onkaan?

5

1642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lmgtfy.
    • NähnytPaljon

      Lasten vanhemmat, sosiaalityöntekijät ja työntekijät: varokaa tuota paikkaa. 17villiä nuorta, 2 iltavuorossa ja yksi yövuorossa. Tämän firman johtajat ajattelee vain rahaa, ei edes turvallisuutta! Raha edellä, joka asiassa. Suuri työntekijä vaihtuvuus ja paljon sairaspoissaoloja. Kiertäkää kaukaa. Toivon, ettei lapsesi joudu tuon Arjessa konsernin palveluja käyttämään. Siinä menee viimeisetkin toivon rippeet.

    • Nuorisokodissa aiheutetaan päihde-ja mielenterveysongelmia.

    • Huostaanottojen

      kustannukset ovat todella suuret ja niistä nauttivat taitavat yrittäjät. Suomessa tapahtuu liikaa sosiaalitoimistojen toimesta tapahtuvia huostaanottoja, joista osa on täysin vääriä ja syrjäytymistä lisääviä.

    • Myllynkivi_kaulaan

      Kuten yleisesti tiedetään, lasten"suojelu"ALA on suuri bisnes. Lasulle annetaan budjetti, ja työntekijöillä on kovat paineet käyttää kaikki rahat, ettei budjettia vain leikattaisi, määrärahoja pitäisi olla aina vain enemmän! Tästä seuraa, että tietyt tahot suorastaan tehtailevat perusteettomia ja mielivaltaisia lastensuojeluilmoituksia ja huostaanottoja. Voi vaan arvailla kuinka moni kauhajokinen perhe on särkynyt tämän takia.

      Toisaalta, totta toinenkin puoli, liian monet vanhemmat ovat epäonnistuneet vanhemmuudessaan, eivät ole "tehtävänsä" tasalla. Mistä vetoa että ties kuinka moni perhe on oikeasti sisältä rikki ja voi pahoin, vaikka ulkopuolelta kaikki näyttäisi olevan hyvin. Voisi sanoa että myös paikalliset asenteet ja ja kyräilevä ilmapiiri vaikuttaa.

      Asiasta moottorisaha, jos naapurissa esiintyy perheväkivaltaa, saako antaa vaimon/lapsenhakkaajalle porukalla sakinhivutusta? Näin voitaisiin antaa viesti että perheväkivalta ei ole hyväksyttävää. Ja vankilatuomio päälle.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      171
      1579
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      336
      1186
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      56
      1051
    4. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      187
      878
    5. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      40
      773
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      49
      740
    7. 61
      684
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      33
      661
    9. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      634
    10. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      78
      588
    Aihe