Kalkunmäen nuoriso/lastenkoti?

haluutietää_

Mikä laitoksen nimi onkaan?

5

1643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lmgtfy.
    • NähnytPaljon

      Lasten vanhemmat, sosiaalityöntekijät ja työntekijät: varokaa tuota paikkaa. 17villiä nuorta, 2 iltavuorossa ja yksi yövuorossa. Tämän firman johtajat ajattelee vain rahaa, ei edes turvallisuutta! Raha edellä, joka asiassa. Suuri työntekijä vaihtuvuus ja paljon sairaspoissaoloja. Kiertäkää kaukaa. Toivon, ettei lapsesi joudu tuon Arjessa konsernin palveluja käyttämään. Siinä menee viimeisetkin toivon rippeet.

    • Nuorisokodissa aiheutetaan päihde-ja mielenterveysongelmia.

    • Huostaanottojen

      kustannukset ovat todella suuret ja niistä nauttivat taitavat yrittäjät. Suomessa tapahtuu liikaa sosiaalitoimistojen toimesta tapahtuvia huostaanottoja, joista osa on täysin vääriä ja syrjäytymistä lisääviä.

    • Myllynkivi_kaulaan

      Kuten yleisesti tiedetään, lasten"suojelu"ALA on suuri bisnes. Lasulle annetaan budjetti, ja työntekijöillä on kovat paineet käyttää kaikki rahat, ettei budjettia vain leikattaisi, määrärahoja pitäisi olla aina vain enemmän! Tästä seuraa, että tietyt tahot suorastaan tehtailevat perusteettomia ja mielivaltaisia lastensuojeluilmoituksia ja huostaanottoja. Voi vaan arvailla kuinka moni kauhajokinen perhe on särkynyt tämän takia.

      Toisaalta, totta toinenkin puoli, liian monet vanhemmat ovat epäonnistuneet vanhemmuudessaan, eivät ole "tehtävänsä" tasalla. Mistä vetoa että ties kuinka moni perhe on oikeasti sisältä rikki ja voi pahoin, vaikka ulkopuolelta kaikki näyttäisi olevan hyvin. Voisi sanoa että myös paikalliset asenteet ja ja kyräilevä ilmapiiri vaikuttaa.

      Asiasta moottorisaha, jos naapurissa esiintyy perheväkivaltaa, saako antaa vaimon/lapsenhakkaajalle porukalla sakinhivutusta? Näin voitaisiin antaa viesti että perheväkivalta ei ole hyväksyttävää. Ja vankilatuomio päälle.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      69
      1265
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      351
      737
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      116
      690
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      673
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    7. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe