Nälkä lähtee syömällä,akka lähtee juomalla.
Kalakukon naatinto ohje.
Aoo myssäkkä,poesta kiäreet.Ota aseeks iso veihti, ja pien haarukka.Paa eväs etees topakalle pöyvälle,(ei sua täristä).Hätistä muut loitommalle (voip räiskyä)
iso veihti kärki eillä keskelle kukon selekee ja leikkoo nylykättämällä eistaas kämmenen mentävä aakko. Nosta lämpäre kättees,pua voita piälle ja
huijauta iäntä kohti,se ol kuorta särpimeks. Huokase ja raahotu, ota huarukka käteen ja kato kukon sisään..
Näläkä on tolokuton,etkä sisällöstä sua selevee-niinkö? Usko pois,eissäis on herkkuva,Se mössö aitoo Partas-Hannan-vainoon reseptillä luajittua.Ssavolaista pikkelsijä-oikeeta ahvekaloo kylyki kylessä toista kiloo ja joka välissä sitä ihteensä,eliison punasilimän possun kylykee,helekutin hyvee läskijä tolokuttoman hyvee. Jakoa jokainen keksii.KIITOS.!
Savoa ajattelin teille kertoilla päivän iloksi.
6
95
Vastaukset
- :)
Merihuisku hei, kivaa kieltä!
- Katleija
jatkoo tulloo....lähde: Positiivarit
"Paa rotteesit lassiin, silimäs kii ja hujjaata huarukka syvemmälle hyvvään. Jottaen saet kuitennii, kaekki se on syötävän hyvvee... Avvoo suus ja laeta lasti maeskuttimmee.
Suus kii, huarukka poekkeen. Elä uattele, vuan naati. Koeta piättee... nimittäen kummastako tykkeet enempi - kalasta vae kukosta.
Elähän hättäele, usko vuan - hyvvee se ol'! Anna huarukan heiluva, ruotoja ei tarvihe pelätä. Huokase vällii, rööhtäse ja anna himon yltyvä!" - Direktiivi
Lähteenä oma piä.
Minnoon ite tehnynnä kukkoja muikkuaekkaan, hyvvee siitä tulloo, ja ku ennakoe sen että kukko vuottaa, nii pannoo sen issoon paestiastijjaan, ee vuuva.
Kosteuvvet säelyy ja kukko paestuu kommeesti.
Sittä valamiina kiärässöö voepaperiin ja vielä lisäks pyyhkeeseen, siellä kapalossa se herkku jiähtyy hilijaksee levittellöö tuoksuvvaan ja siinäkös sittä näläkä alakaa kutveltammaa, sylykiraohaset pelloo ja himo kasvaa mahottomaks.
Vasta kahen tunnin piästä piäsöö perhheen piä tökkeemään puukon kukon kuoree ja siitä se alakaa, syömisen ihana naotinto.
Voeta ei piä unohtoo vaekka sittäe läskiä siellä on, voe ruunnoo sen kukon naotinnon kuninkaaks.
Sittä piimee iso mukillinen sissään silimät kiinni nii voe raahassa silimät ummistoo aenakkii tunniks, sitä sanottaa ettoneeks, herrat maenihtoo samasta hommasta että on ruokalepo, olokkaan vuan mahasa vieressä se tapahtuu kuitennii.
Voe ruoja ku alako mielj tekemmää tuota Kuorevein muikku herkkuva, ajatelkoo kovasti nii tiijättä jo miltä se maestuu. Wanha savolaisjuttu.
Kauppias, sinunnii Puavo pitäs lyhentee tuota ruokalaskuas.
Puavo: hyvinnii van kun ei oo rahhoo.
- Onhan sulla iso sika.
- Silläkää ei oo rahhoo.Kiitos!
Luin nautinnolla!- Katleija
Kukkakaupassa:
"Savolaismies meni kukkakauppaan.
-Oiskos teillä myytävänä kannoo...?
-Tämä ei ole mikään kanala,sanoi myyjä.
-Ei ku minä tarkotinni sitä kukkoo...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953537Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222355Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182348Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91118- 1021038
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621017Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu18992Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79955- 80947