paratiisi

Minua askarruttaa tällainen asia. Jos se paratiisi, missä ei kuolemaa tunneta, joskus tulee, niin loppuuko ihmisten lisääntyminen? Koska siellähän on ikuinen elämä, niin jos ihmiset lisääntyvät ,niin maapallohan on aikojen päästä pullollaan ihmisiä.ns. ylikansoitettu.
26107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Ilmeisesti loppuu. Palajaa nuoruutensa päiviin eli vanhakin nuortuu Job33:25, yhtälailla ihmeellinen asia on lisääntymisen loppuminen kun ihmisiä on sopivasti maata asuttamaan.

Äänestä

Jeps. kun maa on täynnä, elellään ikuisesti.. ja sen jälkeen taas ikuisesti.
maanantaina heitellään polttopalloa appelsiinilla, tiistaina on leijonan korvien rapsutus päivä, keskiviikkona leikitään hyttysien ja iilimatojen kanssa (jotka eivät enään ime verta, vaan lisääntyvät imemällä kiviä.) torstaina vituttaa jo sen verran , että ei kiinnosta tehdä enää yhtään mitään...


sitä samaa rumbaa sitten... iäti... aina ... forever.. ja senkin jälkeen taas ... aina.

Äänestä
  • Ihan helposti ;) Keski-ikään tullessa ihmiselle selviää, ettei mitään ole kerennyt tehdä ja oppia ja siinä sitten vanhuutta jo odotellessa jäykistytään. Mitähän siellä taivaassa arvellaan tehtävän? Monihan uskoo ikuiseen elämään taivaassa. Aivoilla on "rajaton" kapasitetti, miksiköhän?

    Äänestä

Siellä voi siis vapaasti naida ketä haluaa ja milloin vain, pelkäämättä että kukaan tulee raskaaksi? Kuulostaa hienolta. Mä haluun kans sinne!

Paratiisissahan kaikki on täydellistä, joten naiset ovat aina halukkaita rakastelemaan kanssani. Ja jos haluaa miestä maistaa niin sekään ei ole siellä tuomittavaa tai kiellettyä. On meillä ihana Jumala joka järjestää tämän kaiken meille!

Äänestä
  • Tuskinpa ihan noinkaan, vaikka lupaus on, ettei synnytetä kuolemalle. Taitaa se vastuu omasta elämästä ja hyvinvoinnista ja ravinnosta vaan jatkua siellä oman viikunapuun juurella. Ja eiköhän ikuisen elämän saaneet ihmiset lopussakin ymmärrä sen...vastuunsa?

    Äänestä

  • Saanut ymmärrystä;) kirjoitti:

    Tuskinpa ihan noinkaan, vaikka lupaus on, ettei synnytetä kuolemalle. Taitaa se vastuu omasta elämästä ja hyvinvoinnista ja ravinnosta vaan jatkua siellä oman viikunapuun juurella. Ja eiköhän ikuisen elämän saaneet ihmiset lopussakin ymmärrä sen...vastuunsa?

    Mihin vastuuta tarvitaan jos kaikki on täydellistä?

    Äänestä

Heitit hienon kysymyksen. Jos paratisissa lisäännytään eikä kuolla lainkaan, loppuu tila.

Jos paratiisissä taas ei lisäännytä niin sopii kysyä onko hommassa mitään järkeä että tänne nykyiseen pahaan maailmaan jumala sallii meidän lisääntyvän, mutta ei ihanteelliseen paratiisiin.

Äänestä
  • lapsiahan pidetään jehovan siunauksena ja lahjana. Otetaanko siunaus ja lahja pois paratiisissa? Kuulosta loppuun asti suunnitellulta...

    Äänestä

Minä meinaan panna leijonaa jos sinne saakka pääsen.
Se olis jo jotain mistä vois kertoa siellä paratiisin kapakassa missä viina on ilmaista eikä krapula-sanaa tunneta.

Äänestä

""Minä meinaan panna leijonaa jos sinne saakka pääsen.""

Komppaat mertarantaa : "ihanaa leijonat ihanaa" vaikka tekee kipeää, ei haittaa""

No onhan Jumalassa ja luomistyössäkin hyviä puolia. Jos jumala olisi tehnyt terskan nahasta 0,5mm paksumman, ei tahtoisi naimisesta tulla hevon vittua kun ei tuntus yhtään missään. tuuri että tässä on ollut tarkkuutta :D

Äänestä
  • Silti se halus sen pois leikattavan - eikö tämä ole merkillistä?

    Äänestä

Höpö höpö. Kuten kaikki hyvin tietävät, Vartiotornin Paratiisissa ihmiset täydellistyvät pikkuhijaa, kunnes lopulta ovat aivan täydellisiä. No - jos joku ei jostain syystä täydellistyisi, hän päätyisi Gehennaan.

Kukaan täydellisistä ihmisistä ei koskaan kuole, vaan elää loputtomiin, joten maapallo täyttyy. Nou hätä: täydellinen ihminen ei edes kaipaa seksiä. Sensijaan hän kuljeskelee elämäntoverinsa kanssa pellon laitaa ja poikki niityn ihaillen luonnon kauneutta. Kun reitille sattuu lisääntymispuuhissa oleva leijonapariskunta, hän tietysti peittää vasemmalla kädellä silmänsä, jotteivät ne viettelisi häntä. Oikealla kädellään hän rapsuttelee leijonia, kunnes saa ne luopumaan puuhistaan.

Äänestä

Hävetkää! Ihannoitte eläimeen sekaantumista.No halunsa kullakin.

Äänestä
  • Minkä minä sille voin että Jumala on istuttanut minuun haluan sekaantua muihinkin eläimiin kuin ihmis-lajiin kuuluviin.

    Äänestä

Harkitsehan Jeesuksen saddukeuksille antamaa vastausta: ”Tämän asiainjärjestelmän lapset menevät naimisiin, ja heitä naitetaan, mutta ne, jotka on katsottu arvollisiksi pääsemään siihen asiainjärjestelmään ja ylösnousemukseen kuolleista, eivät mene naimisiin, eikä heitä naiteta. He eivät myöskään voi enää kuolla, sillä he ovat enkelien kaltaisia, ja he ovat Jumalan lapsia olemalla ylösnousemuksen lapsia
......

Joidenkuiden mielestä Jeesus viittasi tässä taivaalliseen ylösnousemukseen, mutta on kuitenkin hyviä syitä uskoa siihen, että hänen vastauksensa koski maallista ylösnousemusta tulevassa ”asiainjärjestelmässä”. Mitkä syyt puoltavat tätä näkemystä?
Ne jotka kysyivät Jeesukselta tätä asiaa, eivät uskoneet häneen eivätkä tienneet mistään taivaallisesta ylösnousemuksesta. Heidän kysymyksensä koski Mooseksen lain alaisuudessa ollutta juutalaista perhettä. Vastaukseksi Jeesus viittasi Aabrahamiin, Iisakiin ja Jaakobiin, miehiin, jotka toivoivat elävänsä jälleen maan päällä. (1. Mooseksen kirja 42:38; Job 14:13–15; vrt. Heprealaisille 11:19.)
Nuo patriarkat ja miljoonat muut, jotka herätetään maan päälle ja jotka osoittautuvat uskollisiksi, tulevat olemaan ”enkelien kaltaisia”.
Vaikka he ovat kuolevaisia ihmisiä, he eivät kuole sen jälkeen, kun Jumala on julistanut heidät vanhurskaiksi loputtomaan elämään.
Nykyiset inhimilliset tunteet saattaisivat tehdä tämän johtopäätöksen vaikeaksi hyväksyä. Mutta on otettava huomioon, ettei Raamattu missään sano Jumalan suorittaman uskollisten kuolleistaherättämisen merkitsevän heidän aviosuhteensa saattamista uudelleen voimaan. Kukaan ei siksi usko, että jos Akylas ja Priskilla ovat saaneet elämän taivaissa, he ovat uudistaneet avioliittonsa. (Apostolien teot 18:2)
Ja Joosef ja Maria tulevat ilmeisesti elämään erilaisissa olotiloissa – Joosef maan päällä ja Maria taivaassa. (Johannes 19:26; Apostolien teot 1:13, 14) Koska kukaan meistä ei ole elänyt taivaassa, emme voi sanoa, millaisia tunteita Akylaalla, Priskillalla ja Marialla saattaa olla siellä, mutta voimme olla kuitenkin varmoja siitä, että he saavat täyden tyydytyksen taivaallisesta palveluksestaan.
Emme ole myöskään eläneet täydellisinä ihmisinä.
Emme voi siksi olla varmoja siitä, mitä mieltä me olemme entisistä suhteista, jos ja kun saamme täydellisen ihmiselämän paratiisissa.
Meidän on hyvä muistaa, että kun Jeesus antoi tuon lausunnon, hän oli täydellinen ihminen ja pystyi sen tähden ymmärtämään meitä paremmin niiden tunteet, jotka ’katsotaan arvollisiksi pääsemään siihen asiainjärjestelmään’. Voimme myös luottaa siihen, että Jeesus pystyy ’suhtautumaan myötätuntoisesti heikkouksiimme’. (Heprealaisille 4:15) Jos siis jostakusta kristitystä tuntuu vaikealta hyväksyä sitä johtopäätöstä, etteivät ylösnousseet mene naimisiin, hän voi olla varma siitä, että Jumala ja Kristus ymmärtävät. Ja hän voi yksinkertaisesti odottaa nähdäkseen, mitä tapahtuu.
Lukijakyssäri-87
Minä olen tuon luettuani tullut siihen tulokseen että ylösnousemuksen jälkeen ei sekstailla kun ei kerta naimisiinkaan mennä?

Ollaan kuin enkelit, ilman seksiä ;D
Täydellinen ihminen ei enää sitä tarvitsekaan, ja maapallolle riittää ihmisiä ylösnousseistakin...
Siis:ei seksiä enää Paratiisissa.

Äänestä
  • Sen verran tuota pohdiskelin, jos mennään Aatamiin ja Eevaan asti, niin eikö jumala antanut käskyn tehdä lapsia ja täyttäää maa? Silloinhan A ja E eivät olleet vielä langenneet syntiin vaan elivät paratiisissa. Eli onko jumala muuttanut suunnitelmia paratiisi nro2:n kanssa? Eli ei tehdä enää lapsia. Ja eikö raamatun mukaan mies ole perheen pää. Loppuuko paratiisissa siis myös raamatun lukeminen ja jumalan palveleminen?

    Äänestä

Voisikohan Täydellinen Ihminen tehdä sen mistä epätäydellinen nykyisin vain haaveilee?
perustaisi muille planeetoille yhdyskuntia?
Maailmankaikkeudessahan on palaneettoja äärettömästi, eiköhän Täydellinen Ihminen saa niistä jonkun muokattua asumiskelpoiseksikin? ;D
Aikaahan on sitten rajattomasti toteuttaa vaikka mitä projekteja....

Mulla on vain 24h vuorokaudessa, ja tekis mieli harrastaa kaikenlaista ja suoraansanottuna ärsyttää kovasti ajanpuute ;)
Mulla ei ole mitään ikuisuus-Paratiisia vastaan, kyllä saisin aikani kulumaan ihan luonnon tutkimisessa, vaellusretkissä ja kasvien kasvattamisessa.

Äänestä
  • no mutta aikojen kuluessa tila loppuisi myös muilta planeetoilta, ikuisuus on aika pitkä aika eli ikuinen.

    Äänestä

  • tyhmäkö? kirjoitti:

    no mutta aikojen kuluessa tila loppuisi myös muilta planeetoilta, ikuisuus on aika pitkä aika eli ikuinen.

    Siis seksiä ei Paratiisissa, sanoo Raamattu.
    -ollaan kuin enkelit eikä lisäännytä.
    Ylösnousemuksen kautta kyllä jengiä tälle Tellukalle tullee ihan riittämiin ;)

    Äänestä

  • Kyllä minäkin saisin aikani kulumaan ikuisuus-paratiisissa ;)
    Nytkin on tekemistä niinpaljon etä tönteko haittaa harrastuksia ...

    Sitten , terveellä kropalla, onkin hyvä harrastaa kun ei ole kivut ja säryt esteenä
    vaikka mitä vuorikiipeilyä harrastas.
    Kasvit, eläimet, koko Maapallo tutkittavana,ou jeah!

    Äänestä

  • ikävöiden .... kirjoitti:

    Siis seksiä ei Paratiisissa, sanoo Raamattu.
    -ollaan kuin enkelit eikä lisäännytä.
    Ylösnousemuksen kautta kyllä jengiä tälle Tellukalle tullee ihan riittämiin ;)

    jos suomessakin vajaa 20 000 jehovantodistajaa, ( hyvin vaikea sanoa paljonko jt on kuollut suomessa eli näitä ketä saa ylösnousemuksen),ja nyt reilu 5 miljoonaa asukasta, niin aika autiota tulee olemaan. eli kuitenkin jehovantodistajia on aika pieni prosentti asukkaista. ja missä kohtaa raamattua sanotaan ettei seksiä harrasteta?

    Äänestä

  • tyhmäkö? kirjoitti:

    jos suomessakin vajaa 20 000 jehovantodistajaa, ( hyvin vaikea sanoa paljonko jt on kuollut suomessa eli näitä ketä saa ylösnousemuksen),ja nyt reilu 5 miljoonaa asukasta, niin aika autiota tulee olemaan. eli kuitenkin jehovantodistajia on aika pieni prosentti asukkaista. ja missä kohtaa raamattua sanotaan ettei seksiä harrasteta?

    Luukas 20
    34 Jeesus sanoi heille: ”Tämän asiainjärjestelmän lapset menevät naimisiin, ja heitä naitetaan,
    35 mutta ne, jotka on katsottu arvollisiksi pääsemään siihen asiainjärjestelmään ja ylösnousemukseen kuolleista, eivät mene naimisiin, eikä heitä naiteta.
    36 He eivät myöskään voi enää kuolla, sillä he ovat enkelien kaltaisia, ja he ovat Jumalan lapsia olemalla ylösnousemuksen lapsia.
    Joidenkuiden mielestä Jeesus viittasi tässä taivaalliseen ylösnousemukseen, mutta on kuitenkin hyviä syitä uskoa siihen, että hänen vastauksensa koski maallista ylösnousemusta tulevassa ”asiainjärjestelmässä”. Mitkä syyt puoltavat tätä näkemystä? Ne jotka kysyivät Jeesukselta tätä asiaa, eivät uskoneet häneen eivätkä tienneet mistään taivaallisesta ylösnousemuksesta. Heidän kysymyksensä koski Mooseksen lain alaisuudessa ollutta juutalaista perhettä. Vastaukseksi Jeesus viittasi Aabrahamiin, Iisakiin ja Jaakobiin, miehiin, jotka toivoivat elävänsä jälleen maan päällä. (1. Mooseksen kirja 42:38; Job 14:13–15; vrt. Heprealaisille 11:19.) Nuo patriarkat ja miljoonat muut, jotka herätetään maan päälle ja jotka osoittautuvat uskollisiksi, tulevat olemaan
    ”enkelien kaltaisia”.
    Vaikka he ovat kuolevaisia ihmisiä, he eivät kuole sen jälkeen, kun Jumala on julistanut heidät vanhurskaiksi loputtomaan elämään.
    Nykyiset inhimilliset tunteet saattaisivat tehdä tämän johtopäätöksen vaikeaksi hyväksyä....
    . Mutta on otettava huomioon, ettei Raamattu missään sano Jumalan suorittaman uskollisten kuolleistaherättämisen merkitsevän heidän aviosuhteensa saattamista uudelleen voimaan.
    ....siis .....jostakusta tuntuu vaikealta hyväksyä sitä johtopäätöstä, etteivät ylösnousseet mene naimisiin...??????

    Äänestä

Tulisi vaan sitten jo se paratiisi.Aina puhutaan Jumalan aikataulusta,mutta ei se paljon lohduta,kun ihmisen elinikä on niin lyhyt.

Äänestä
  • ""Tulisi vaan sitten jo se paratiisi.Aina puhutaan Jumalan aikataulusta,mutta ei se paljon lohduta,kun ihmisen elinikä on niin lyhyt.""

    Tulispa tosiaan... Olisiko se sittenkään niin kivaa moikata naapurille joka helevetin aamu: " huomenta "... eikö sekin naama rupeisi miljardin vuoden päästä kyllästyttämään , vai muuttuuko ihminen robottimaiseksi , joka ei kyllästy... vihastu... suutu... nauti.... unohda... jne?

    Itse olen nykyiselle naapurille huikkaillut parisen vuotta ja vituttaa nähdä koko naama... sitäkö nyt sitten miljardi vuotta eteenpäin.... näin alkuun...

    Äänestä

  • g544g5 kirjoitti:

    ""Tulisi vaan sitten jo se paratiisi.Aina puhutaan Jumalan aikataulusta,mutta ei se paljon lohduta,kun ihmisen elinikä on niin lyhyt.""

    Tulispa tosiaan... Olisiko se sittenkään niin kivaa moikata naapurille joka helevetin aamu: " huomenta "... eikö sekin naama rupeisi miljardin vuoden päästä kyllästyttämään , vai muuttuuko ihminen robottimaiseksi , joka ei kyllästy... vihastu... suutu... nauti.... unohda... jne?

    Itse olen nykyiselle naapurille huikkaillut parisen vuotta ja vituttaa nähdä koko naama... sitäkö nyt sitten miljardi vuotta eteenpäin.... näin alkuun...

    Jos naapurin naama alkaa "kyllästyttämään", voi Paratiisissa toki matkailla tai muuttaa kokonaan uusiin maisemiin?

    Parin viikon loman jälkeen vanha naapurini tuntui tänäkin kesänä ihan siedettävältä taas, vanha Kurppa ;)

    On se sitten kiva kun voi asua etelän lämmössä ja vaihtaa välillä pohjoisen pakkasiinn...;)
    Paratiisissa ei tartte jämähtää paikoilleen, kuten nykyisessä asiainjärjestelmässä tapahtuu terveydellisistä tai rahallisista syistä...

    Äänestä

  • Kaikki -mulle-heti-koska-MINÄ-haluan-niin.......

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmäkö? kirjoitti:

Minua askarruttaa tällainen asia. Jos se paratiisi, missä ei kuolemaa tunneta, joskus tulee, niin loppuuko ihmisten lisääntyminen? Koska siellähän on ikuinen elämä, niin jos ihmiset lisääntyvät ,niin maapallohan on aikojen päästä pullollaan ihmisiä.ns. ylikansoitettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu