Miksi joillakin ortodoksisilla kirkoilla

fltouy 590uyj

ei ole ehtoollisyhteyttä?

5

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymys:

      Millä ortodoksisilla kirkoilla ei ole ehtoollisyhteyttä?

    • ulkosuomalainen2

      koska jotkut ovat nk. monofysiitteja (Armenian, Etiopian ja joidenkin lahi-Idan maiden ortodoksiset kirkot). Katso kirkkohistoriasta!

    • ....................

      http://prihaus.pictures.fi/kuvat/003 Matkalla Armeniassa ja Vuoristo - Karabaghissa 2010/007 Sunnuntai . seitsem%E4s p%E4iv%E4/

      Tuon takia kysyin..

      Jatkoimme ajamista kiireesti kohti vähän matkan päässä sijaitsevaa Yeghegnadzoria, jonka kirkossa pääsimmekin seuraamaan Armenian apostolisen kirkon liturgiaa. Ehtoolliselle toki ei ollut asiaa, koska meidän ja Armenian kirkoillla ei ole ehtoollisyhteyttä.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Armenian_Apostolic_Church

    • Selvennystä

      Armenialaisiin ei voi olla ortodokseilla ehtoollisyhteyttä, kas kun armenialaiset eivät ole ortodokseja ensinkään, vaan he ovat monofysiittejä eli kerettiläisiä.

      Itseään nämä armenialaiset kukaties kutsuvat "ortodokseiksi". Samoin tekevät esim. paavinkirkon kelkkaan lähteneet uniaatitkin. Omasta mielestään kun varmaan jokainen on oikeauskoinen.

      Myöskin jotkut sivistymättömät ja asioiden laitaa tuntemattomat suomalaiset saattavat höpöttää jotakin jostakin Armenian ortodoksisesta kirkosta.

      Suomen kirkon julkaisemasta Ortodoksisesta kalenterista muuten näkee, mitkä paikalliskirkot ovat ortodoksisia. Niistä kaikkien välillä luonnollisesti on ehtoollisyhteys.

    • imussopo

      Jaaha... selevä.

      Mites paljon se sitten opillisesti tai liturgisesti ja käytännöiltään poikkeaa tästä perinteisestä ortodoksisesta kirkosta.Sitä minä vaan että luulisi vanhojen perinteiden säilyvän joskus alkuperäisinä näiss vanhoissakulttuureissa.Mistäs sitä tietää millainen juuri se alkukirkko on ollut.

      Loppujenlopuksi synti on kai jokapaikassa synti vain käytännössä tavat eroavat toisistaan.se on sitte eri asia varmaan jos oppi poikkeaa oleellisesti.Mutta mistä tiedetään varmaksi mikä on ollut se alkuperäinen oikea tapa.Onhan ihminen raamatunkin tehnyt mieleisekseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1154
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    8. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      517
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    Aihe