Seuraaviin presidentinvaaleihin 2012 on asettumassa alustavati ainakin kaksi Bilderberg-salaseuran kokouksissa kävijää. Bilderberg on globaali salaseura, joka ei julista jäsenistöään eikä agendaansa.
Sauli Niinistö kokooouksesta on osallistunut ilmeisesti yhden kerran Bilderbergin kokoukseen. Toinen on Suomen oma Aurinkokuningas, Paavo "Harmiton maantiesuola on liian kallista" Lipponen. (Upeaa logiikkaa Lipposelta. Pohjavesien puhdistushan se vasta halpaa hommaa onkin.) Lipponen on ilmeisesti vakiokävijä Bilderbergin kokouksissa.
Äänestä kunnon ehdokasta, joka ei ravaa salaperäisten salaseurojen kokouksissa. Kaksi edellämainittua siis ovat aika kyseenalaisia.
Sauli Niinistö kokooouksesta on osallistunut ilmeisesti yhden kerran Bilderbergin kokoukseen. Toinen on Suomen oma Aurinkokuningas, Paavo "Harmiton maantiesuola on liian kallista" Lipponen. (Upeaa logiikkaa Lipposelta. Pohjavesien puhdistushan se vasta halpaa hommaa onkin.) Lipponen on ilmeisesti vakiokävijä Bilderbergin kokouksissa.
Äänestä kunnon ehdokasta, joka ei ravaa salaperäisten salaseurojen kokouksissa. Kaksi edellämainittua siis ovat aika kyseenalaisia.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Soini ei ole ainakaan BB-läinen. Itseasiassa, hänen oppipoikansa, kansanedustaja Saarakkala on tehnyt virallisen kyselyn eduskunnassa, että miksi Bilderbergiin osallistumiset pidetään yhä salassa suomalaisilta ja onko koko foorumin osallistuminen epäisäinmaalaista.
http://www.perussuomalaiset.fi/ajankohtaista/?issue=967
"Kirjallinen kysymys: Bilderberg-kokousten läpinäkyvyys
Valtioneuvoston jäsenten osallistumisesta Bilderberg-kokouksiin.
Vuodesta 1954 asti järjestettyihin maailman talouspoliittisen eliitin kokoontumispaikaksi kutsuttuihin Bilderberg-kokouksiin on menneinä vuosina osallistunut Suomen korkeinta poliittista johtoa aina pääministeriä myöten.
Bilderberg-tapaamisissa käsitellyistä asioista ei vakiintuneen tavan mukaan kerrota julkisuuteen mitään. Tämä on hyvin ongelmallista poliittisen päätöksenteon läpinäkyvyyden kannalta, sillä Bilderberg-kokous voidaan rinnastaa ylikansalliseen päätöksentekoon, joka mm. Yhdistyneiden kansakuntien tapauksessa on täysin julkista.
Kokouksista on vuotanut vuosien varrella tietoa, joiden mukaan tapaamisten kestoteemana on taloudellisen ja poliittisen päätöksenteon koordinointi yhteensopiviksi kokouksessa edustettujen maiden osalta. Mikäli tämä pitää paikkansa, herää kysymys onko Suomen valtioneuvosto ja eduskunta vailla sananvaltaa välillisesti sidottu Bilderberg-kokouksissa läsnäolleiden suomalaisten poliitikkojen sitoumuksiin.
Edellä olevan perusteella ja eduskunnan työjärjestyksen 27 §:ään viitaten esitän asianomaisen ministerin vastattavaksi seuraavan kysymyksen:
Tulisiko esimerkiksi perustuslakivaliokunnan, oikeuskanslerin tai jonkin muun valtioelimen ohjeistaa valtioneuvoston jäseniä osallistumisesta Bilderberg-kokouksiin, vai tulisiko suuren valiokunnan ohjeistaa kokouksiin osallistuvaa ministeritason henkilöä Suomen kannasta ja miten hallitus aikoo kohentaa Bilderberg-ryhmän vuosittain sopimien päämäärien läpinäkyvyyttä?
Helsingissä 30 päivänä kesäkuuta 2011
Vesa-Matti Saarakkala"
Todennäköisesti kumpikin sekä Niinistö että Lipponen tulee pyytämään vaaliapua USAsta, Bilderbergiltä. Onko se rahaa, muuta tukea, julkisuutta, lausuntoja tms. jää nähtäväksi.
Niinistö on bilderbergiläinen. voiko bilderbergiin sitoutunut olla ollenkaan suomen presidenttiehdokas?Jos antaa äänensä Niinstölle niin Niinistö antaa sen bilderbergille elikkä USA.lle.