velkaa löytyy

vielä..

minulla on varmaan kymmenen eri lainaa eri laitoksista,joita olen mitenkuten pystynyt lyhentämään.

-santander 5200/kk erä 143
-joustoluotto 580/kk erä 100
-käyttöluotto 2800/kk erä 135
-klarna 850/kk erä 59
-visa 2800/kk erä 85
-ellos laina 1700/kk erä 80,josta lyhennys ainoastaan 40€

saan veronpalautusta lähes kaksi tonnia,ja aion maksaa noita lainoja pois niillä rahoilla.
kannattaako maksaa tuo ellos pois,vai siten kuin itse ajattelen,että maksan tuon joustoluoton ja klarnan kokonaan pois,jolloin saan 160€/kk muiden lainojen lyhennyksiin.
jos maksan tuon elloksen pois,kuten järkevää tuon koron takia olisi minulle ei jää penniäkään enempää maksaa muita lainoja pois.
olenko aivan hakoteillä,jos maksan nuo lainat mitä itse ajattelin ja siirtää sen lyhennyksen RYÖSTÖHINTAISEN elloksen poismaksuun?

12

883

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voittaja!!!

      Meidän perheellä asunto ja autolainoja yli 400 000eur!!!!
      Viimes kesällä hain lisää eikä pankkiiri edes nikotellu koska heidän ammatti on myydä rahaa!!!
      Hyvin menee kohta dollari ja euro nollaantuu eli leikataan pari nollaa pois
      jolloinka meikäläisenkin velat on kuitattu.

      Kaikki joilla on rahaa säästössä tulee häviämään.

      • Unta vain.

        Ja sitten heräsit, ja avasit viimeisillä rahoillasi ostetun keppanapullon.


    • Velkakierre.

      Kylläpä tosiaan ruokit rahoitusyhtiöitä isolla lusikalla. Niin kauan kuin perintä ei uhkaa, maksat tietenkin kalleimman lainan ensin pois. Lasket yhteen kuukauden koron, tilinhoitomaksut, laskutuskulut ja muut sellaiset ja jaat summan lainan pääomalla. Kallein laina on se, missä osamäärä on suurin, ja juuri sitä kannattaa lyhentää ennen muita mahdollisimman nopeasti, jopa loppuun asti.

      Jos Ellos tosiaan on kallein, sinuna maksaisin sen kerralla pois. Silloin sinulle vastoin luuloasi jää 80 euroa kuukaudessa lisää toisten lainojen hoitoon. Lisäksi jää lähes 300 euroa käteistä, jolla voit iskeä seuraavaksi kalleimman luoton kimppuun. Näin tarkemmin tutkimatta luulisin, että se on Klama. Tämä on se järjestys, jolla maksat vähiten korkoa ja pääset lainoistasi nopeimmin eroon.

      Asia olisi toinen, jos rahasi olisivat loppumassa. Silloin pitäisi velkojen lukumäärää vähentää, jotta oikeuskulut jäisivät mahdollisimman pieniksi, ja aloittaa lyhentäminen pienimmistä lainoista.

    • Velkavelho

      Et ole hakoteillä. Pieniä pois. Mitkä ovat velkojesi korot ja kulut? Lainoja kannattaa ehdottomasti yhdistellä, maksat niistä yli 20€/kk pelkkiä toimitusmaksuja eli silkkaa piilokorkoa. Onko Visasi tapissa? Jos korko on alempi ja käyttövaraa esim. 200€, nosta sieltä ja maksa Ellosta pois. Sama Käyttöluotossa, nosta sieltä lisää ja maksa Ellosta, mikäli korko on halvempi ja nostokulut siedettävät.

      Samoin hyödynnä lyhennysvapaita, mikäli saat niitä ilmaiseksi. Jatkossa kohdista ylimääräisiä lyhennyksiä taas pienimpään luottoon, että saat sen nopeammin pois. Jos luottojen korkoero on huomattava, esim. 30% ja 12% luotot, kannattaa maksaa kalliimpaa, ei pienempää.

      Jos sinulla on muuten asiat kunnossa, kannattaisi kysyä omasta pankista yhdistelyluottoa, jolla maksat kalliskorkoiset pikaluotot pois - tarkista kuitenkin, ettei uuden luoton perustamiskustannukset ylitä koroissa ja kuluissa säästämääsi hyötyä. Samanlaisia isompia kulutusluottoja tarjoilevat myös aasan ja Bigbankin kaltaiset pienemmät rahoituslaitokset, korko on halvempi ja kulut juoksisivat vain yhdestä luotosta.

      Sitä mukaa, kun velkasi tulevat maksetuiksi, katkaise kortit ja sulje tilit. Olet aika hilkulla raha-asioittesi kanssa. Ei se käteisellä ostaminen ja etukäteissäästäminen isompia hankintoja varten niin kamalaa ole - kannattaa harkita, kun olet nyt saavuttanut Elloksen kanssa jonkinlaista sisäistä näkemystä pikarahoitusalan moraalista.

    • petey

      Maksaisin kuten ajattelitkin joustoluoton ja klarnan pois. Silloin velkojen määrä tipahtaa 6:sta neljään. Seuraavaksi ylimääräiset lyhennykset elloksen maksamiseen. Ja tätä ennen jo päättäisin etten tekisi enää yhtään lisävelkaa ainakaan kunnes kaikki on maksettu. ja sittenkin luottokortin käyttöä vain sen verran kuukaudessa, kun pystyy kaiken maksamaan.

    • Velkavelho

      Lähes 2000, hmm, oletetaan palautuksiksi 1800 €. Maksat näitä luottoja n. 600€/kk - HUH!!!!!

      Ehdit maksaa syys-loka-marraskuun lyhennykset ennen veronpalautuksia. Arvioin lonkalta: santa 100, jousto 80, käyttis 100, klarna 40, visa 50, ellos 40 = 410€/kk
      eli jäljellä on santa 4900, jousto 340, käyttis 2500, klarna 730, visa 2650, ellos 1580.

      Jousto klarna=340 730=1070, eli veronpalautuksista jää 730€
      Ellos 1580-730=850
      Jos pystyt nostamaan Visalta 350€, jäljellä on 500. Jatkossa vapautuneet 160€ nostavat elloksen lyhennysosuuden 200 euroon, eli joulu-tammi-helmikuu, ja sekin on maksettu. Maaliskuussa sinulla olisi sitten 240€/kk löysää rahaa muiden velkojen hoitoon.

      Voi ilman muuta maksaa toisinpäin, eli elloksen ensin, mutta jotenkin aloituksestasi tuli sellainen kuva, että nopea maksuvaran lisäys voisi olla sinulle tällä hetkellä paras ratkaisu. Koroissa et ehdi kolmessa kuukaudessa säästää montaakaan euroa, kun summat ja lyhennykset ovat näin pieniä. Jatkossa sitten maksat ensimmäisenä kalleinta lainaa pois.

      Ja katkaise ne kortit.

    • aloittaja..

      palautukset 1883€ ja pennit päälle.

      tuo edellä oleva Velkavelhon laskelma on sellainen,mistä minä pidän.
      tuo ellos putoaa puoleen heti tuolla maksusuunnitelmalla.lisäksi pääsen kahdesta muusta lainasta kokonaan eroon.

      tuo ellos-laina on aivan perseestä muutenkin.laskutuksen hoitaa finaref,joka lähettää tekstiviestin pari päivää ennen eräpäivää,että eräpäivä lähestyy..

      onkohan niiden talousjohtaja ihan tolkuissaan?

      • Velkavelho

        Tällä pärställä varustettuna on lohdullista, että osaan edes laskea, ainakin omasta mielestäni ;)

        Kärsiikö kysyä, mitä olet saanut tälle kaikelle velalle vastineeksi?
        Minkä asioiden hankkiminen on ollut tämän arvoista?


    • aloittaja..

      kyllähän kysyä saa.

      homma kaatui siihen,että äitini kuoli ja hautaus ei ole ihan halpaa.
      lisäksi lasten opiskelu kämppiin piti saada muutakin kuin yksi tuoli.
      lisäksi jouduin töissä vaihtamaan työpistettä,joten vuorolisät jäi pois,joten tulot putosi aika paljon.

      sosiaalihuolto varmaan olisi auttanut hautauskuluissa,mutta se kynnys on liian korkea minulle.

    • Pankkineiti pk

      Niin ja pankkineiti täällä muistuttaa, että alapas myös säästämään hätäkassaa, jottet joudu hädän yllättäessä ottamaan uutta luottoa. Siinä vasta moraalisi saisi kolauksen. Laita vaikka 10-20e/kk säästöön tilille mihin et pääse käsiksi kuin pankin konttorissa vierailemalla. Koske näihin rahoihin vasta kun olet käynyt leipäjonossa ja muutenkin yrittänyt kaikkesi penninvenyttämisen saralla ja edelleen tarvitset rahat..

      Eli heti ensi viikolla avaamaan säästötili jollei sinulla sellaista jo ole.

      • hetikaikkinyt

        mielummin kannattaa maksaa noi velat ja niiden korot pois, ennenkuin alkaa säästää...säästämisen korko on niin pieni, ettei se kata noita kulutusluottojen korkoja....

        maksaa siis lainat ja sen jälkeen alat säästää jos yhtään kiinnostaa, veikkaan ettei kiinnosta! kun olet samanlainen kuin minä....heti kaikki nyt....


    • ennussstaja

      Milläs säästät jos oot PA ja kaikki rahat menee elämiseen!!!
      Helppo on pankkineidin neuvoo.

      Mutta aloittaja älä sure et ole yksi Eurooppa ja Jenkit näyttää esimerkkiä kuinka eletään yli varojen!

      "Hyvin menee kohta dollari ja euro nollaantuu eli leikataan pari nollaa pois
      jolloinka meikäläisenkin velat on kuitattu." Näin tulee käymään halusitte eli
      ette!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1423
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1400
    3. 76
      1175
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1125
    5. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      985
    6. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      971
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      952
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      895
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      74
      879
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      841
    Aihe