Kansainväliset tarkastajat poistuivat maasta näyttää siltä että että olisi Suomessakin aika herätä siihen todellisuuteen ,vai onko vielä näitä hölmöläisiä jotka uskovat Kreikan selviävän .
Saksa valmistautuu Kreikan kaatumiseen ?
5
66
Vastaukset
- raakkuna1
Saksa on Euroopan veturi, jonka osa on taloudellinen päävastuu Kreikan tukemisessa. Niin tämä asia on mielletty luonnolliseksi, mutta yhtä luonnollista on myös vetäytyä vastuusta silloin kun katsotaan että tukitoimet eivät ole enää kannattavia. Ja on myös luonnollista että muut maat vetäytyvät Saksan lailla Eu,n laatimasta ja vaatimasta tukipakettijärjestelmästä. Salut.
Kaikkeenhan pitäisi aina olla valmiina, kaikkihan on aina mahdollista, ainakin pessimisti uskoo kaiken menevän päin p*rs*ttä joka kerran kun se vain on mahdollista. Optimisti taas kokeilee kepillä jäätä ja sanoo, että jos yrittäisimme kuitenkin saada sen kestämään jos ei tänään niin kunnon pakkasyön jälkeen.
Kreikassahan suurin ongelma on sopeutuminen, kansa on tottunut lainarahan jakoon eikä halua sen loppuvan. Työ olisi kuitenkin se ainoa vaihtoehto vaikka metelöintiähän ne ovat enemmän kokeilleet. Kun pitäisi maksaa velkojaan niin ne toopethan alkavat lisätä laskuaan polttamalla rakennuksia ja ajoneuvoja. Tuollainen kansa ei kaipaa kuin piiskaa sen verran, että lähtee töihin sillä hinnalla mikä heidän tuottavuutensa edellyttää.
Nyt ainakin kustannusrakenne on ollut liian raskas joten palkkoja on laskettava tuottavuuden edellyttämälle tasolle, kaikki valtion ylimääräiset mutta kivay eläkkeet on lopetettava ja ne lisämaksut siitä, että tekee töissä töitä pitää lopettaa. En tunne asiaa muutoin kuin lehtikirjoituksista mutta niiden perusteellahan paikka näyttää kokeilevan jonkin asteita sosialismia osaamatta kuitenkaan laskea edes yhteen.- Munattomat
Ei nää Kreikan kermaperseet virkamiehet eduistaan luovu? poliitikot ovat munattomia tekemään päätöksiä ,siksi taitaa olla ainoa tie euroalueesta erkaneminen ja Kreikalle vanha valuutta. Tätä on kai on jankutettu kohta parivuotta nyt kai menee lopultakin perille .
- ryig
Paljonkohan on Suomen osuus jos Kreikka kaatuu ?
- peruksilleen kellaht
Suomi maksanut riihikuivaa tähän päivään mennessä Kreikalle 890 miljoonaa euroa, josta povaillaan saatavaksi takaisin ehkä puolet, jos sijoittajat ottavat toisen puolen vastuiksi.
Nyt pitäis langeta syyskuun aikana seuraava luvattu avustuserä Kreikalle, toivottavasti menee sitä ennen kaatuu.
Joka tapauksessa lähes 1,5 miljardia euroa verovarojamme sinne on luvattu:
http://www.vm.fi/vm/fi/04_julkaisut_ja_asiakirjat/03_muut_asiakirjat/20110224Tietoa/name.jsp
Toistaiseksi VAKUUDETTA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502114- 67833
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11833Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut66805Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me112775Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9732Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49719Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt40717vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22693Salaisuus rakas.
Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!47660