kävin tossa ykspäivä viimeviikolla nordeassa ni rupes ihan kunnolla vituttaa se asiakas palvelu siellä... pankissa paljon ihmisiä oottamassa vuoroo ni toinen kassa neiti päätti ihan pokkana pistää lapun luukulle et viereinen tiski palvelee teitä... mitä helvettiä kyllä nyt pitäs pankkinaistenkii tajuta et jos pankki on puolillaan ihmisiä ni ei sillo lähetä mihinkää siitä tiskiltä.. PANKIT ON perseestä PALVELUSTA SAAT MAKSAA MUTTA SE PALVELU EI OO AINA SEN MAKSUN ARVOISTA.... tää sama asia koskee myös joitain kauppojakii kilometrin pitkät jonat ja vaan 1 kassa käytössä ja se jos mikä vituttuttaa ihan vitusti......
Pankki asiaa.. ja vähän myös kauppa-asiaa..
pisnesukko
11291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nordean konttorin touhu on todellakin mennyt ihan älyttömäksi. Naurettavaa ihmisten pallottelua jonotuttaa ensin ns. asiakasneuvojalle joka seisoo keskellä pankkisalia, mutta ei voi oikeastaan auttaa missään pankkiasiassa, vaan neuvoo sitten asiakkaat jonottamaan tiskille.
Jonotukset tapahtuvat tietysti seisaaltaan, yleensä vain yksi palvelutiski on auki ja jos niin hassusti sattuisi, että niitä olisikin kaksi, niin toinen menee varmasti kiinni siinä vaiheessa kun jonoon tulee yli viisi ihmistä. Ruoka- ja kahvitunnille pankin henkilöstön on pakko päästä yhtä aikaa ja ruokatauko on tietenkin samaan aikaan kun pankissa on päivittäin se suurin ruuhka. Totta kai.
Nordea palvelee. Henkilöstöään.
Ette tekään aamu kahdeksasta ilta kuuteen olisi siinä tiskillä ilman taukoja vaikka olisikin ihmisiä jonossa. Hankkikaa verkkopankin tunnukset niin jonot vähenevät jo puolella. Katos juippi tää on nykyaikaa tää intternetti.
Niin siis, tarkoitit varmaan kello 9:30-17:00 -30min ruokatauko ja 2X10min kahvitauko?
Hieno idea, noilla pankkitunnuksilla onkin hiton kätevää tallettaa tilille käteinen raha.
Pitäähän pankkilaistenkin päästä lounaalle tai kahvitauolle normaaliin aikaan jonosta huolimatta. Jos sinne mentäisiin silloin, kun tupa on tyhjä, sellaista hetkeä ei varmaankaan tulisi. Jos tässä täytyy syyllisiä etsiä niin eiköhän ne työntekijöiden sijasta löydy vähän ylemmältä tasolta, missä päätökset esim. henkilöstön ja kassapaikkojen määrästä tehdään! Työntekijät varmasti tekevät töitä jaksamisen rajoilla ja ovat taukonsa ansainneet.
Mitään ruokataukoa ei tarvitse, syökööt ennen kuin tulevat töihin. Lähes puolen päivän aikaan tulevat. Heti ensimmäiseksi on ruokatauko. Sitten kun ovat tulleet syömästä, alkaa kahvitauko. Kun kahvilta tulevat, pankki sopivasti meneekin kiinni. Ei ihme että porukkaa vähennetään, eihän kukaan juuri ole asiakasta palvelemassa. Tämän on myös ylempi taho huomannut. Kannattaisi pitää pankkia auki vain sen aikaa, ettei tarvitsisi yhtään taukoa. Ja ainakin kahdella ihmisellä pärjää ihan oikeasti, toinen tauolla toinen töissä, vuorotellen. Näinhän se käytännössä on. Vain yksi asiakaspalvelija vaikka olisi kilometrin jono!
Tietysti pitää päästä, mutta onko kaikkien tosiaankin syötävä/juotava samalla minuutilla? Maistuuko se ruoka ja kahvi jotenkin erilaiselta jos sen nauttii yksin tai edes kaksin? onko pakko tyhjentää koko konttori yhtä tiskiä lukuun ottamatta joka päivä juuri suurimpaan ruuhka-aikaan?
Todellakin niin. yksityisyrittäjänä yrität palvella asiakkaita silloin kun niitä on. Jos liikkeessä on asiakkaita, niin todellakaan ei lähdetä syömään silloin vaan odotetaan hiljaisempaa hetkeä. Mutta pankin henkilökunta on päässyt semmoiseen asemaan että ei ne ajattele talon parasta eikä omaansa. No sitten asiakkaat tekevät niin paljon kun vaan taitavt verkkopankissa tai vaihtavat pankkia. Sitten tulee ilmoitus että pankki pistää ulos esim 500 työntekijää, mitä silloin tekee henkilökunta??? Ne marssii ulos ja saako ne asiakkaiden sympatiaa? Ei todellakaan. Surullista mutta totta.
Huh huh, ei voi todeta kuin, miten tyhmää porukkaa täällä on! Talolle olis kaikkien parasta, kun kaikki kassa-asiakkaat siirtyis nettiin ja automaatille. Eipähän tartteis pitää niitä paria kassaneitiäkään siinä kuluttamassa osakkeenomistajien tuottoja.
Jos vaihtasit pankkia?
Hyvä pankki se on . Hommat hoituu netin kautta ja kilpailutettaessa asuntolainoissa oli paras tarjous ,ilman että siihen olisi ympätty jotakin bonuksia.
marginaali kohdallaan ,so what ::::::
Nääs kun pystyy käyttää vielä nettii ...................