Toistuva hissiuni

:o

Mitähän tarkoittaa, kun olen muutamia kertoja nähnyt unta, jossa olen hississä menossa ylöspäin johonkin tiettyyn kerrokseen, mutta hissi vain jatkaa matkaansa yhä ylemmäs?
Pari kertaa olen ollut entisen kotitaloni hississä äitini kanssa ja joskus jossain muussa tuntemattoman porukan kanssa.
Unessa tunnelma on ahdistava, kun tajuan ettei hissi pysähdykään.
Tietääköhän se hyvää vai pahaa, vai jotain ihan muuta?

10

2152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Amaranthus-

      Itse olen nähnyt samankaltaista unta monia vuosia sitten. Siinä menin tavallisesti kerrostalomme hissiin ja painoin ensimäisen kerroksen nappia. Kaikki menee normaalisti ja hissin ovissa näkyi numero, mikä kerros kyseessä on. 9...8....7....6...5...4...3...2....2...2...2... Yhtäkkiä koko hissi alkaa toistamaan samaa numeroa kaksi... kaksi... kaksii... eikä se koko unen aikana ehtinyt ensimäiseen kerrokseen. Olin jumissa tuossa hississä n. 15 min. kunnes heräsin. Minunkin unessani tunnelma oli ahdistava.

      Itse en niinkään usko, että unet voivat ennustaa mitään, mutta ne voivat tosin heijastaa ihmisen ongelmia ja toiveita alitajunnassa ja näyttää ne nukkuvalle ihmiselle arvoituksin.

    • ihan mitä sattuu

      Uni kuvaa kuolemista.

      Kun aivot alkavat kuolla, ajantaju muuttuu ja tietoisuus joutuu tilaan jota voidaan kuvata eräänlaiseksi virtuaaliseksi helvetiksi. Reaalisesti kuolema kestää pisimmillään vain minuutteja mutta koska ajantajunta on muuntunut, saattaa tietoisuus jäädä ikuisuudelta tuntuvaksi ajaksi tähän epäkuolemaan.

      • ihan mitä sattuu

        Tämän voi välttää ainoastaan jos kuolema aiheutuu välittömästä ja riittävän laajasta aivojen tuhoutumisesta.


    • :o

      Selvä, olisiko kellään muita tulkintoja kuin kuolema?

    • unitulkitsija

      Jos hissillä mennään ylöspäin se voi tarkoittaa menestystä, kun taas alaspäin menetystä. Eri ihmisillä tarkoittaa eri asioita, mutta tuo on yleisintä.

    • Sandralta

      Oletko tilanteessa, jota et hallitse? Tai että niinkuin lyöt yli maalin? Kin äitisi on mukana, niin saattaa liittyä kotiasioihin. Teetkö asioita usein äitisi mallin mukaan?

    • mirvaititit

      poikaystäväni näki kerran ahdistavia unisarjoja joissa hänen äitinsä ja isänsä olivat ison rakennuksen katolla ja se alkoi murentua koska he tappelivat... Tunsin heidät joten se auttoi tulkintaa

      unen tulkinta oli vastaava: isä ja äiti kuvastivat eri puolia jotka taistelivat. miehellä oli hirveitä stressejä liikkeensä kanssa ja perhe ongelmiaveljensä kanssa. iso rakennus kuvasti työelämää ja vanhemmat tunne-elämää. unet lakkasivat kun kävimme nämä asiat lävitse.

    • Nukkuessaan ihminen ajattelee, muistelee ja tuntee, kuten myös kuulee. Valuvan veden ääni nukkumisen aikana voi saada ihmisen näkemään unta vesisateesta, ja kylmä olo nukkuessa, kun peitto on lähtenyt pois päältä, voi saada näkemään unta talvesta.

      Nukkumisen aikana koetut ajatukset, muistot ja tunteet aikaansaavat myös unia. Kun uni tuntuu ahdistavalta, unennäkijä ei ole unestaan ahdistunut vaan ajatuksesta ja tunteesta sen taustalla. Ahdistava ajatus ja tunne muuntuu mielikuvituksen vaikutuksesta erilaisiksi kuviksi ja tarinoiksikin.

      Usein ihmiset kokiessaan olonsa epämiellyttäväksi ja ahdistavaksi, havaitsevat he usein unissaan olevansa matojen, toukkien ym. epämiellyttävän vaivaamana. Juopottelun jälkeen vietetään monesti tällaisia ns. liskojen öitä.

      Ketjun aloittajan unessa ei kuitenkaan ole kyse tällaisesta oman kehon tuntemuksien aiheuttamasta epämiellyttävästä olosta ja ahdistuksesta.

      Ketjun aloittajan unessa ollaan menossa jonnekin tiettyyn paikkaan ja ahdistus alkaa kun sinne ei päästäkään. Ahdistusta korostaa hissi, joka monelle ihmiselle on ahdistava paikka jo sellaisenaan. Monet suorastaan kammoavat suljettuja paikkoja. Unessa ei kuitenkaan ole kyse suljetun paikan kammosta. Hissi yksityiskohtana vaikuttaa vain korostavan ahdistavuuden ajatusta.

      Unessa näkijä ei siis pääsee tavoittelemaansa paikkaan tai päämäärään. Tämä johtuu hänestä riippumattomasta syystä. Hän voi ikäänkuin vain matkustaa ja katsoa kun tavoittelemansa kerros tai muu asia jää ja hän itse vain jatkaa matkaa. Jonkin menettämisen pelko vaikuttaa olevan taustalla.

      Seuraavaksi aloittaja kertoo, että jossain nähdyn kaltaisessa unessa ollaan hänen vanhassa kotitalossaan ja hississä on mukana myös hänen äitinsä. Voisiko tässä piillä tausta myös muihin tämän kaltaisiin uniin? Kun kotitalossa mennään hissillä ylöspäin, ollaan menossa kotiin. Unessa ahdistus alkaa kun hissi ei viekään kotiin vaan jonnekin muualle, tuntemattomaan. Välillä äiti on unessa mukana ja välillä ei. Kenties äiti poissa ollessaan on juuri kotona, jonne myös unennäkijä haluaisi mennä, mutta ei pääse. Kenties äidin mukana olo viittaa ajatukseen, ettei päämäärään päästä edes vanhempien avulla.

      Kun lapsi tai aikuinenkaan ei pääse kotiinsa, hänelle tulee hyljätyksi tulemisen turvaton tunne. Unen näkijä ei varmaankaan kärsi koti-ikävästä, mutta kenties hän kokee, ettei ole päässyt pitämään vanhenpiinsa yhteyttä kuten olisi halunnut. Välttämättä ahdistuksen aiheuttaneella ajatuksella ei ole sen paremmin tekemistä kodin kuin vanhempienkaan kanssa. Sen aiheuttama ahdistus vain muistuttaa kovasti tuskaa ja pelkoa, jota ihminen kokee kun ei pääse rakkaimpiensa luokse.

      Ahdistuksen taustalla voi olla mikä hyvänsä parisuhdetapahtuma taikka työelämän kiireet, sairauskin. Miettimällä tuntemuksia unen aikana ja kenties niitä muita matkustajia, voi ajatus unen taustalla aueta paremmin. Vain unennäkijä itse voi uniensa merkitykset tietää.

      Kiitokset erikoisen unen jakamisesta. Kauniita unia.

    • auvaa

      mitä tarkottaa kun uni kun juuttuu hissiin ?

    • Sirppi

      Seisahtanut olotila työssä tai suhteessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      88
      1813
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      56
      1000
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      91
      985
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      9
      945
    5. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      200
      914
    6. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      879
    7. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      60
      857
    8. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      789
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      760
    10. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      79
      756
    Aihe