Kattellu tässä paljon tätä aihealuetta ja mielessä kävi sellainen idea, joka saattaisi toimia...
Mitä jos joku, joka jaksaa tehdä nettisivun jollain nopealla nettisivuntekosivustolla, joka on suunnattu yksinäisille, johon voi kirjautua(ilmaisnettisivujen tapaan ilmaiseksi) ja siellä sitten oikeudet tehdä jotain keskustelua kanssa.
Eli nettisivusto:
-Yksinäisille
-Kaikille jotka haluavat auttaa yksinäisiä/syrjäytyneitä
Nettisivuston ominaisuuksia:
-Kirjautuminen nettisivulle pakollista että päsee puhumaan
-Ylläpitäjänä joku "oikeudenmukainen"
-Yhteystietojen antaminen, kirjaaminen mahdollista
-Luovat yksilöt saisivat tuoda linkeinä omia tuotoksiaan sinne.
Mm. jos oikein muistan niin freewebs olisi tähän hyvä?
(ainakin joskus jos teit freewebsin kautta sivuston, jossa vaadittiin kirjautuminen)
Joku asialle omistautuva voisi ottaa asian käsittelyyn?
Ideaa yksinäisille yhdistymiseen?
8
215
Vastaukset
- 14+19
Eikö joku just ilmoittanut perustaneensa keskustelusivun yksinäisille? Eikä se yksinäisyys sillä häviä, että siitä keskustelee jonkin eri sivuston alla.
Yksinäisyys poistuu sillä kun lähtee kotoa ulos. Huomenna maanantaina on Helsingissä eurosinkkujen tapaaminen teemalla yksinäisyys. Sinne!- iDompsu
Paha vaa sinne on lähteä...
Aikaa ei juurikaan ole, koska 4 asti koulutuksessa jonka jälkeen väsyttää kyllä pirusti...
Mikähän tuo keskustelusivun osoite tai nimi on? Jos satut tietämään?
- iDompsu
"ES"
Energiajuomaseura?
=D
- lonelytoo-2
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10098347
Olisiko mitään? - iDompsu
-> lonelytoo-2
Pätee... =) - UnionOne
Samaa asiaa olen minäkin suunnitellut. Olisi hyvä, jos yksinäisten- yhdistyksellä olisi suurempi kattojärjestö esim Suomen Mielenterveysseura. Ongelmaa on siinä, ettei järjestön toimintaa ennestään tunneta kovin hyvin. Joka tapauksessa itse aion ensi viikolla osallistua n 2 kuukautta kestävään tukihenkilö koulutukseen, jonka ko yhdistys järjestää.
Osaisin tehtailla web:iin kelpo sivustotkin, mistä linkit eri harrastelija sivustoille - esim valokuvaus- tai elokuva- ja matkailukerhoille, mitä kaikkia nyt keksitäänkään.
Yhtä kaikki, tärkeintä yhdistykselle olisi järjestää livetapaamisia, kuten esim valokuvauskerho, elokuvailtoja tai sieniretkiä. Olisiko sinusta puuhamieheksi / tai naiseksi ja mitä kerhoa haluaisit vetää ? Kertokaa omista ideoistanne ja millaista toimintaa toivoisitte kerholla olevan.
Perusajatus on, että jokaiselle kerholaiselle perustetaan oma kotisivu kuvineen ym, mitä haluaa julkisuuteen. Anonyymina esiintyminen olisi hankalaa, koska kerhoissa joka tapauksessa tavataan muita ihmisiä. Näitä kysymyksiä on hyvä pohtia etukäteen.
Kirjoitan itse blogia : http://turkeypeppers.blogspot.com/
ja koska blogspot:n sivut on helppoja perustaa ja muokata, pitäisin sivustoa parhaana mahdollisena, mistä aloittaa.
Kaikki yhdistyksestä kiinnostuneet, pysykää kuulolla josko mitään kivaa saataisiin yhdessä aikaiseksi.
Yhdistys voitaisiin aloittaa aluksi epävirallisestikin, pelkästään keräämällä nimiä, ketkä henkilöt olisi toiminnasta kiinnostuneita ? Näin ollen, lähettäkääs ideoita ja yhteystietoja, jos haluatte mukaan.
Kerholle kaivataan myös nimiehdotuksia ?
t AnnuIhan hyvä että joku muukin ajattelee samaa.
Propsit siitä...
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10109741
Mm nimimerkki "Jubileum" teki yksinäisille chatin joka on jo hyvä alku tähän yksinäisten yhteisön perustamiseen, mutta tuosta jos saataisiin kehitettyä juuri tätä tietoverkon kautta toimivaa yhteisöä niin, että saataisiin se liveasteelle, eri läänien suuntiin jopa mahdolliseksi niille, jotka eivät mm Helsinkiin asti pääse.
Jatka vaan, Annu, ja levitä asiaa.
(rekkasin itselleni nimimerkin, joten d-kirjain nykynimimerkissäni on pieni.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle573451Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472816Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482630Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572321Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572053- 1561704
- 761495
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231338Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381293- 241174