Miten Halloweenista ikimuistoinen?

- Night Crawler 78-

Pienenä lapsena riitti karkit ja kepposet, myöhemmin bileet Halloween koristeluineen, sekä kurpitsan tekeminen on samaan verrattava asia kuten
joulukuusen hankkiminen Jouluna.
Vietän Halloweenia siksi, koska on hienoa kun on edes yksi juhlapäivä, joka kerää sisälleen kaikki yliluonnollisuudesta kiinnostuneet ihmiset.

Mutta ongelma piileekin nyt siinä, että muutaman viime vuosien Halloweenit ovat tuntuneet tylsiltä... ikäänkuin sama vaikkei niitä olisi edes vietetty.
Mikä tähän syynä sitten? Sama tylsä Halloween elokuva, ei bileitä, koska en harrasta niitä eikä ole ympärillä mokomaa kaveriporukkaa sellaisia edes tekemään.. tuskin edes viihtyisin niissä koska en ole kovin sosiaalinen. Vietän nimittäin Halloweenit vaimon kanssa kahdestaan ja saattaa olla että vaimon sisko ja hänen miehensä osallistuu tulevaan Halloweenin viettoon.

Siksipä olen miettinyt miten tehdä juhlasta poikkeava. Olisi tehtävä kerrankin kunnon ohjelmanumero, johon suhtautua vakavasti. Lisäksi kaiverrettava pitkästä aikaa se lyhty, joka ei olisi mistään muovista vaan aidosta kurpitsasta kun niitäkin Suomessa on viime vuosien aikana alkanut näkymään ainakin isoissa kaupoissa.

Heitin eilen humalassa vitsinä vaimolle, että " mennään jonnekin syrjäiselle hautuumaalle ja kaivetaan lapiolla hauta auki ja pöllitään sieltä ihmisen pääkallo ".
heh he hee! Juupa juu! Ei tule toteutumaan!

Mutta se mikä mielessä on käväissyt olisi aito Ouija lauta, Spiritismilauta. Voisimme neljästään ottaa sen vakavasti ja ennen pelaamista ottaa selville kuinka sitä varsinaisesti tulisi pelata.
Suurin ongelma on se että mistä hankkisimme aidon laudan?

1

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1796
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1262
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      72
      975
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      838
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      742
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe