Jos saisit asunnon, ruuat, vaatteet ja muut välttämättömyydet ilmaiseksi, niin tekisitkö töitä ilman korvausta? Olisitko valmis luopumaan kulutukseen perustuvasta yhteiskunnasta?
Voit myös kertoa mitä töitä tekisit, ja miten usein.
Voit myös kertoa mitä töitä tekisit, ja miten usein.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Olisin tekevinäni. Kommunismi ei toimi käytännössä joten turha sen perään on haikailla.
Perustele, miksi et haluaisi kyseiseen järjestelmään? Mikä elämässäsi olisi silloin huonommin, kuin nyt?
entisiltä neuvostoliittolaisilta.
Ja painotan sanaa välttämättömyydet. En tarkoita, että saat loputtomasti vaatteita ja elektroniikkaa. Mutta kaiken välttämättömän (mukaanlukien puhelin, tietokone, tv...).
Ei se ole mitään ilmaista elämistä, kun ihminen tekee työtä, eikä saa tekemästään työstään palkkaa. Työntekijä on palkkansa ansainnut, jos palkkaa ei anneta, kyse on työntekijän laillisten oikeuksien riistämisestä. Tuo mitä kuvaat, kuulostaa enemmän orjuudelta.
125 000 suomalaista työtöntä on erinäisissä työvoimapoliittisissa toimenpiteissä lähinnä kaunistamassa työttömyystilastoja. Heille ei myöskään makseta työpanosta vastaavaa palkkaa. Karenssin uhalla ovat pakoitettuja työhön.
Näin hyvinvointi ja sivistysvaltiossa nimeltä Suomi!
No, tekisin mieluiten spaermanluovutustyötä,
josta saisin kaiken edellä mainitun korvaamaan
siittiöiden tuottamista muovipurkkiin.
Olet oikeassa. Tule meille tutustumaan miten se toimii käytännössä.
Loispummit elävät sillä kun muut tekevät työt.
Miksipä en tekisi: eihän palkkani nytkään riitä kuin välttämättömyyksiin eikä aina niihinkään!
Riippuu asunnon, ruuan, vaatteiden laadusta sekä siitä että millaiset huvit ja peruskulutus sallittaisiin ja mitkä olisivat esim. matkustusrajat ja rajoitettaisiinko esim. oikeutta kaupata omaehtoisen työni hedelmiä että saisin (jos sellaista on käytössä yleensäkään).
Eli, saako noin laadukkaan elämän ja onko asema turvattu pitkällä tähtäimellä?
Jos diili on hyvä niin toki, voisin tehdä palkatonta - vaan en korvauksetonta/vastikkeetonta - työtä pitkälti sen mukaan että kuinka hyvät edut siitä saa.
Nykyisen elintasoni mukaista työtä suhteessa siihen mitä muut saavat työtään vastaan tekisin ehkä 10 minuuttia kuukaudessa, mutta mitä laadukkaampaa on tarjolla sitä kerkeämmin osallistun aina 8 tunnin päiviin saakka, tai jos jopa nautin työstäni ja näen kuinka tärkeää se on maailman kehittämiseksi niin silloin työni voi olla myös elämäni.
Mutta, mitään kohtuuttomuuksia vaatimatta minut todellakin saisi ilmaiseksi RAHAN PUOLESTA töihin kunhan korvausjärjestelmä on kunnossa ja takaa tietyt edut ja yleensäkin hyvän elämän.
Tätähän kokeillaan parasta aikaa , hyvin pienellä muutoksella , sillä elintasopakolaiset , heidän ankkurilapsensa ja muut sukulaisensa (mukaanlukien kumminkaimat) sekä maassamme asuvat mustalaiset ovat tämän kaiken saaneet jo vuosia ja vieläpä ilman työtä.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2011/09/1388821/britanniasta-loytyi-orjakeskus---osa-miehista-pakkotyossa-jopa-15-vuotta
Jotkut tähän keskusteluun osallistuneista eivät ole ymmärtäneet mitä ajan takaa. Siis työstä saisi palkaksi asunnon, ruuat ja muut elämiseen tarvitut asiat. En ymmärrä miten orjuus liittyy tähän asiaan. Tekisit töitä omasta halusta, et pakosta.
Voisin lisätä tuohon elämiseen sen, että jos ei tee töitä, saa vain elämiseen tarkoitetut välttämättömyydet (joillekkin riittää sekin). Mutta jos tekee töitä, olisi enemmän valinnanvapautta vaikkapa asunnon, vaatetuksen, elektroniikan ja matkailun yms. huvittelun suhteen. Siinä porkkana.
*** Mutta jos tekee töitä, olisi enemmän valinnanvapautta vaikkapa asunnon, vaatetuksen, elektroniikan ja matkailun yms. huvittelun suhteen. Siinä porkkana. ***
Tähän valinnanvapauteen on olemassa fiksumpikin keino eli työstä maksetaan palkka rahana, jolla henkilö voi hankkia makunsa mukaan mitä haluaa ja mihin palkka riittää.
Ainoastaan siinä tapauksessa kattavat työsuhde-edut voisivat tulla kysymykseen, jos ne olisivat rahalla hankittavia edullisempia tai työstä saatava palkka ei riittäisi kattamaan edes perustarpeita.
Oletko hullu?
Hyvä kysymys, ja minä ainakin tekisin . Sillä on kaikkein rankinta tehä raskasta työtä,. mitättömän palkan vuoksi, ja maksaa velkoja.
Velat pitää ensinnäkin kieltää sakon uhalla, sillä se on joka ikisen ihmisen rappion tie, koska jokaisen pitää elää suu säkkiä myöten, eikä velkaa tekemällä !
Ja koska jokaiselle ei riitä palkallista työtä, siloin ON järjestelmässä vikaa. ja se ON rahamaailman VIKA, ja siitä huolimatta ON rehellisellä ihmisellä asiallisen elämisen oikeus, sanokoon investointi pankkiirit ja pörssit ihan mitä tahansa !
Ai sen sijaan, että tekee töitä ja kaikki palkka menee asuntoon, ruokaan ja muihin välttämättömyyksiin. Uusiin vaatteisiin on varaa ehkä kerran vuodessa.
Tämä on vain ajatusleikkiä. Haluan ottaa selvää, kuinka moni ihminen on valmis luopumaan maapalloa tuhoavasta kulutusyhteiskunnasta ja siirtymään "tarve"yhteiskuntaan. Työskentelemään ei oman edun hyväksi, vaan kaikkien ihmisten hyväksi.
Tiedän että valtaosalle ihmisistä se tuntuu hullulta. Onhan meidät kasvatettu kuluttamaan ja ajamaan vain omaa etua.
Eikö nykyinenkin töissäkäynti ole orjuutta? Vapaaehtoista orjuutta. Ette vain tajua sitä.
Kaikkihan tekee koko ajan jotain, mikä on työtä? Onko tuossa työtä nyt se, mistä on yhteistä hyötyä, mutta ei juurikaan henkilökohtaista hyötyä? Saako itse valita mitä tekee? Eihän nytkään saa. Kuka tekisi tylsät ja raskaat hommat joista ei ole henkilökohtaista hyötyä? Tietenkin kaikista tehtävistä asioista luultavasti on jollekulle henkilökohtaista hyötyä, muuten sitä ei kannata tehdä. Muta entä jos tekijöiden kyky on heikompi kuin tarve. Kuka ajaa Kontulan yöbussia? Nää kapakasta tulevat nuoret itse vai? Ongelma ei ole työ vaan tehtävät, jotka yhteiskunnassa pitää suorittaa.
Ainoastaan siinä tapauksessa että kyseinen elämäntapa koskisi kaikkia. Eli siis en.