USA on oikeassa

Yhdysvalloissa julkaistun raportin mukaan terrorismin vastaisen sodan seurauksena terroriteot ovat moninkertaistuneet. Te pro-terroristit olette nyt tietysti innoissanne vasemmistolaisessa kiihkossannne mutta Yhdysvallat tulee nujertamaan kaiken terrorismin pitkällä aikavälillä. Yhdysvallat on vapaan maailman viimeinen linnake ja Yhdysvalloilla tulee olla oikeus terrorismin nujertamisen nimissä pidättää ja tarpeen tullen myös kiduttaa kaikkia myös syyttömiä ja viattomia jos se johtaa terrorismista vapaaseen maailmaan.
14641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jäivätkö iltalääkkeet taas ottamatta?

Äänestä
  • Iron Mike miksi on niin vaikeaa tajuta että Yhdysvallat on maailman johtava valtio. Yhdysvalloilla tulee olla oikeus syyllistyä tarpeen tullen myös sotarikoksiin ja myös viattomien kidutuksiin jos sillä edesautetaan maailman vapautumista terrorismin ikeestä.

    Kaikki keinot ovat sallittuja terrorismin vastaisessa sodassa myös syyttömien kidutus ja syyttömien pitäminen vankileireillä ilman mitään oikeuksia.

    Äänestä

  • oikeassa kirjoitti:

    Iron Mike miksi on niin vaikeaa tajuta että Yhdysvallat on maailman johtava valtio. Yhdysvalloilla tulee olla oikeus syyllistyä tarpeen tullen myös sotarikoksiin ja myös viattomien kidutuksiin jos sillä edesautetaan maailman vapautumista terrorismin ikeestä.

    Kaikki keinot ovat sallittuja terrorismin vastaisessa sodassa myös syyttömien kidutus ja syyttömien pitäminen vankileireillä ilman mitään oikeuksia.

    Mitä lie sitten kuvittelet epärehellisellä käyttäytymiselläsi saavuttavasi.

    Äänestä

  • Aivan kuin olisit ollut odottamassa tuollaisen feikin ilmaantumista palstalle...

    Epäillyttävän nopeasti sait vastatuksi lähes varmasti omaan feikkikirjoitukseesi, sillä USA-myönteisyydestäni huolimatta en kirjoittamasi feikin mukaisesti voisi hyväksyä kidutusta edes USA:n tekemänä. Jäit kiikkiin!

    Miten mahtaa olla oman lääkityksesi laita; kirjoituksesi antavat aina välillä aihetta huoleen mielenterveytesi puolesta...

    Äänestä

Yhdysvallat ei todellakaan ole mitään muuta kuin näennäisen vapauden puollustaja,ja tämä kaikki paistaa niin pahasti läpi,että ei voi muuta kuin nauraa.

Äänestä

USA ei ole mitään sen kummempaa kuin kolmannen valtakunnan toinen tuleminen... Lipun tähdet voi korvata hakaristillä niin homma on okei!

Äänestä
  • peljätä! Jo puheenjohtaja Mao totesi Yhdysvaltain olevan PAPUVANUKASTIIKERI! Kolmannen valtakunnan uusi tuleminen ja kolmaneen valtakunnan uusi meneminen! Näin se menee!

    Äänestä

Taas tuota...jee jenkit jee. ku jostakin elokuvasta. niin kauan ku yhdysvallat kiduttaa vankeja, sitä enemmän ihmiset tulee lähi-idässä katkerammiksi. Tiedetäänhä se mitä mieltä ollaan lähi-idän maissa jenkeistä. täys roskavaltio, asianajo jutuissa on kyl mestareita ja rahan rohmuamisessa. Jenkkeihin tulee terrori tekoja ennemmin tai myöhemmin, suurta maata hankala valvoa. Ja toiseen asiaan, kuinka paljon jenkit on tappanut olemattomilla sodan käynneillä siviilejä? vietnamissa jossa kylvettiin kaasua joka vaikuttaa tänäkin päivänä, ku jenkit sai niin pahasti turpaan niin ei kestä häviötä. Puhumattakaan siitä ku jenkit hyökkäs irakiin "muka" vapauttamaan, niin siviilejähä ne pommittaa sielä koko ajan, kuinka monta tuhatta sielä on kuollut aivan turhaan? kemiallisia aseita ei ole löytynyt mihin sota perustu. Jenkkien motiivi oli pelkästään vapauden sijasta öljy, koska tapellaahan sudanisakin jossa sisällissota on ajanut maan kriisiin ja nälänhätään ei jenkit välitä yhtään mitään!!! koska ei ole hyötyä lähtä sellaseen maahan jossa ei ole polittista hyötyä mitenkään. Irakisa on koska sielä on suuret öljy esintymät ja jenkit kuluttaa n.80% maailman öljyvaroista, öljynsaanti pitää turvata.
Terroristia ei sodalla saaha kuriin, päin vastoin se on aivan väärä taktiikka, koska jatkuva sota ja kidutukset lähi-idässä tuo uusia terroristeja vaan peliin mukaan ja enempi on porukkaa jenkkejä vastaan. Terrorismin vastainen sota? voiko esim irakin tilannetta niin sanoa??? ei todellakaan voi. kansaha se piti vapauttaa.Afganistan voi kyl käsittää, jossa jenkkien niskoille tippu bin-ladenin koulutus, voihan jenkit nytkin hyödyntää mustan meren öljytkin siinä samalla ku sinne menivät, mitä jäi afganistanista tällä hetkellä käteen? iso kasa pas***a joka on nieltävä, bin ladenia ei saatu kiinni, taleban joukot vaikuttaa vieläkin, sieläkin tulee iskuja jenkkejä vastaan aina sillon tällön ja en ites jaksa luetella kuinka paljon jenkit on tappanut sielä erhdyksissä siviilejä, enimmäkseen naisia ja lapsia, jopa omiakin vahingossa, kuten muissakin sodissa.

Jos aikoo terrorismin kitkeä niin sit pitää sotia joka muslimi maassa ja se tietää aika varmasti kolmatta maailman sotaa.

Siis on syytä miettiä vähä ennemmin ku kirjottaa tollasta roskaa.

Äänestä

Bush esikuntineen on koko ajan esittänyt, että "terrorisminvastainen sota" on tehokasta ja terroristit (= ?) tuhotaan. Nyt on käymässä aivan päinvastoin. Mikä selitys Washingtonissa nyt keksitään ?

Äänestä

Tiedoksi kaikille satunnaisille lukijoille, että tuon otsikkotekstin kirjoittaja ei ole palstan vakikirjoittajiin kuuluva Hitman, vaan palstan vakihäirikkö ja -feikkaaja Iron Mike, joka on lähes kaikkien täällä esiintyvien feikkikirjoitusten äiti/isä...

On valitettavaa, jos henkinen epätasapaino ilmenee noin kielteisillä tavoilla.

Äänestä
  • Toisten ihmisten haukkuminen on huonoa käytöstä ja sivistymätöntä. Sivistynyt ihminen pitäytyy keskustelemaan vain ja ainoastaan asioista.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Toisten ihmisten haukkuminen on huonoa käytöstä ja sivistymätöntä. Sivistynyt ihminen pitäytyy keskustelemaan vain ja ainoastaan asioista.

    Sinäpä sen sanoit.

    Miten ihmeessä saisimme tuon viestisi Iron Miken tietoon ja sen sisäistämiseen?

    Palsta siistiytyisi huomattavasti, jos tahallinen häiriköinti loppuisi täältä!

    Äänestä

  • Tollo hoi! Miten sinä taas "tiedät" että minä kirjoitin nikilläsi. Heheh! Olet todella huvittava jutuissasi. Maaninen harhaisuutesi vaatii pikaista lääkitystä.

    Äänestä

  • Hitman kirjoitti:

    Sinäpä sen sanoit.

    Miten ihmeessä saisimme tuon viestisi Iron Miken tietoon ja sen sisäistämiseen?

    Palsta siistiytyisi huomattavasti, jos tahallinen häiriköinti loppuisi täältä!

    Koskee kaikkia, jotka haukkuvat toisia joko suoraan ja karkeaa kieltä käyttäen tai vihjaillen heidän henkisestä tilastaan (sama kuin haukkuisi suoraan hulluksi). Haukkua voi niin monella tavalla, voi joko suoraan sanoa esim. älykääpiöksi, tai epäsuorasti esim. vähättelemällä toisen ymmärrystä tyyliin "ehkä sinäkin ymmärrät, kun luet riittävän monta kertaa" tai "jokainen normaalilla älyllä varustettu ymmärtää", voi joko suoraa haukkua hulluksi tai vihjata lääkkeiden ottamiseen tai "henkiseen tasapainoon".

    Miten tahansa, suoraan karkeaa kieltä käyttäen, tai mukamas fiksua kieltä ja kiertoilmaisua käyttäen toisten kirjoittajien haukkuminen on epäasialliasta ja huonoa käytöstä.

    Asiallinen ja sivistynyt keskustelu ei sisällä toisten keskustelijoiden älyn, henkisen tilan tai muun asian vähättelyä tai poliittista tai muuta lokerointia/leimaamista, ei syyttelyä rikoksista tms, eikä muutenkaan keskitty toisten ihmisten arviointiin vaan asioista keskustelemiseen. Nykypäivänä tällaista opetetaan jo peruskoulussakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hitman kirjoitti:

Yhdysvalloissa julkaistun raportin mukaan terrorismin vastaisen sodan seurauksena terroriteot ovat moninkertaistuneet. Te pro-terroristit olette nyt tietysti innoissanne vasemmistolaisessa kiihkossannne mutta Yhdysvallat tulee nujertamaan kaiken terrorismin pitkällä aikavälillä. Yhdysvallat on vapaan maailman viimeinen linnake ja Yhdysvalloilla tulee olla oikeus terrorismin nujertamisen nimissä pidättää ja tarpeen tullen myös kiduttaa kaikkia myös syyttömiä ja viattomia jos se johtaa terrorismista vapaaseen maailmaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu