Mistä saa ostettua joustavaa mattoa veneen sisäpintoihin, kattoon, seiniin ja millaista mattoa olette käyttäneet ja mistä hankkineet?
Puu pintojen käsittelyyn on myös tarjolla monenlaista vahaa, öljyä, lakkaa, maalia jne.mutta mikä olisi helpoin tapa suojata ennestään käsittelemättömät puupinnat. Nyt en tarkoita pilssiä se on käsitelty ovatrolilla, mutta pentterin kaapistot ja wc.n kaapistot jne.
Materiaaleina on käytetty mäntyä, kuusta ja koivuvaneria. Lakkausta en oikeastaan haluasi kun ei ole kysymys jalopuusta ja ns.tavallinen puu on aika ruma lakattuna. Jokin sävytetty öljy/puunsuoja voisi toimia ihan hyvin.
Mainittakoon että sisustasta ei ole tarkoituskaan yrittää tehdä mitään näyttely kohdetta vaan toimiva juttu.
Ja vielä, että en halua sellaista tummia punaruskeita pintoja vaan ennemmin jotain vaalean sävyistä, mistä kuitenkin puun syyt kuultaisivat pinnoitteen läpi.
Veneen sisustamiseen vinkkejä. Mattoa ym ym?
11
5010
Vastaukset 11
- Joakim_
Suomalaisissa veneissä käytetään yleensä "Pelon Marine" "muovitapettia. Saa Maritimista ja Meluton Oy:stä.
- -Mika-
Veneen sisustuksessa käytetyistä materiaaleista sitä "muovitapettia" (lienee Joakimin mainitsema "Pelon marine") mm. maritimista. Lasikuituveneen joissain sisäpinnoissa käytettävää huopamaista materiaalia olen ostanut Meuronetista, se on veneiden sisustusmateriaaleihin erikoistunut liike. Siltä ostin myös matot.
Veneen sisustuksessa käytettyihin puuosiin olen laittanut pellavaöljypohjaista puuöljyä. Pelkkä pellavaöljy ei riitä, se homehtuu. Valmiit puuöljyt (joita käytetään mm. puutarhakalusteissa) on oikein hyviä siihen tarkoitukseen. - Twlght
Turun seudulla kannattaa chekata tämä:
http://muovikum.fi/tuotteet/veneseinakoriverhoilu - sisustus pertti
Oikein hyviä vinkkejä ja kun -Mika- mainitsi pellavaöljyn niin tuli mieleeni, että minulla on jäänyt muutama litra pineenitärpättiä ja pellavaöljyä aiemmista kyllästyshommista. Voisi puupintojen käsittely onnistua niillä ihan hyvin kunhan lisää sen 1/3 homeenestoa joka voisi olla sävytettyä.
- venehessu
Jos löydät vielä jonkun putiikin varastosta Finlaysonin Marina softia, niin suosittelen. Harmi, että lopettivat valmistuksen.
Kaikki puu ei näytä hyvältä värjättynä (makuasia), joten maalaamista kannattaa harkita (ainakin osittain). Joitain kuvia olen joskus nähnyt maalatuista sisustuksista ja tummaan lakattuun puuhun tottuneelle silmälle ne ovat näyttäneet hieman oudolta, mutta hyvällä värisilmällä saa varmasti omaa silmää miellyttävän lopputuloksen. - Toinen kysyjä
Millä tämä verhoilumateriaali kannattaisi kiinnittää esim. keulapiikin seiniin?
Revin vanhat verhoilut pois, ja oli kova homma putsata liimat seinästä.- Joakim_
Käytin Bostikin vesiohenteista kontaktiliimaa. Liimaus pitää tehdä aika kuivissa oloissa ja odottaa liiman kuivumista tarpeeksi kauan ennen kuin painaa verhoilun kiinni.
- mattoliima
bostik tyyppinen liima, mutta ei kuitenkaan bostiikkia koska on vaara, että tulee ajan saatossa matosta läpi. Ei siis näy välttämättä heti vaan muutaman viikon tai ehkä kesän jälkeen,
Uskoisin, että jokin mattoliima toimisi tuossa hommassa. Kiperimät paikat liimataan tarraliimausmenetelmällä eli liimaa molemmille pinnoille ja odotellaan puolituntia jonka jälkeen painetaan liimattavat pinnat yhteen.
Liiman laatu on paras tarkistaa maton toimittajalta, ettei tulisi yllätyksiä. - -Mika-
Käytin itse samassa paikassa mattoliimaa, sellasta vesiliukoista. Ja samalla kun oli vinyylitapelli keulasta purettu, liimasin sinne ensin sellasen 8 mm solumuovin lämpöeristeeksi. Tuli muuten hyvä!
Nyt on keulassa lämmin kylmemmälläkin kelillä. Ja kun yöllä välillä peitto lipsahtaa pois päältä ja selkä osuu kajuutan "seinään", en enää herää säpsähtäen siihen kylmyyteen....
Laitoin tosin sinne myös pintamateriaaliksi venekäyttöön tehtyä verhoiluhuopaa, en enää vinyyliä. - remontti edessä!
Googlasin erinäisillä hakusanoilla ja tuli vastaan parivuotta vanha keskustelu jossa -Mika- kertoi tästä samasta aiheesta näin,
" Kokeilin muutamaa yleisintä ensin, kuten Bostik A3. Ei pysynyt kunnolla. Liimasin Thomsit K188E -mattoliimalla lopulta kaiken sisustamiseen käyttämäni materiaalin. Pysyy.
Lisäksi kyseinen liima on vesiliukoinen, joten ei tule huumaavia höyryjä veneen ahtaassa sisätilassa työskennellessä. Kyseinen liima on tarkoitettu kosteiden tilojen muovimattojen liimaamiseen, joten pitää kyllä kosteuttakin hapertumatta."
Tuota Thomsit liimaa näkyy olevan myynnissä edelleen, joten sitä voisi harkita.
http://www.varisilma.fi/kiinnitysaineet/laatoitusaineet/fi_FI/laatoitusaineet/_files/82479125028473550/default/TDS Thomsit K188E FI.pdf - -Mika-
Katos vaan, kaikki aikanaan nettiin kerrottu löytyy edelleen...
Hyvä niin.
Joo, en muistanut itse enää sitä liiman merkkiä/valmistajaa. Mutta tuo on todellakin toiminut, kun edelleen on tavara seinissä kiinni...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901443
- 831002
- 66887
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361851Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t170825- 92743
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61585- 45477
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta125466- 31434