http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ruotsinkieliset kavahtavat kaksikielisiä kouluja/1135269299234
Ruotsinkieliset eivät halua samaan kouluun suomenkielisten kanssa. Eikös RKP ollut se, joka halusi, että muihin suhtaudutaan ennakkoluulottomasti. Eikös tämä koske heitä itseään?
Ruotsinkieliset eivät halua samaan kouluun suomenkielisten kanssa. Eikös RKP ollut se, joka halusi, että muihin suhtaudutaan ennakkoluulottomasti. Eikös tämä koske heitä itseään?
Vastaukset 4
Vanhimmat
heheh hehe ...nooh täähän on vain (Taas) yksittäistapaus...
no ei todellakaan koske...
> Ruotsinkieliset eivät halua samaan kouluun suomenkielisten kanssa.
Eikä ole edes kyse siitä että ruotsinkielisten lasten pitäisi mennä suomenkielisten lasten joukkoon.
Kyse on siitä että ruotsinkielisten lasten päiväkoti ei saa olla kaksikielinen, jossa puhuttaisiin sekä ruotsia että suomea.
"Idean kaksikielisistä kouluista toi esiin Ruotsin ympäristöpuolueen entinen johtaja Maria Wetterstrand Hufvudstadsbladetissa"
"Ruotsin ympäristöpuolueen entinen johtaja Maria Wetterstrand pahoitteli sunnuntain Hufvudstadsbladetissa, ettei Suomessa ole kaksikielisiä kouluja. Hänen mukaansa kaksikielisyyttä pitäisi vaalia myös koulutuksessa. "
Ruotsinkielen emämaassa eli Ruotsissa on lukuisia kaksikielisiä kouluja. Mutta meidän aidosti 2-kielisessä Suomenmaassamme tuollainen ei nyt sitten mitenkään käy päinsä.
Ja sitten vielä kehtaavat tulla ällistelemään, kuinka Suomenkieliset sorsivat heitä !
Suomenhurrit voivat syöydä vittunsa kiveltä ja viheltää !!!!!!