Hirvee myrsky

Iltapäivälehdistö vetää tänään otsikoita Länsi-Suomea lähestyvästä hirrrrveästä myrskystä. Kaupassa vilkaisin lehtien otsikoita ja eikö mitä, kypärää suositeltiin käytettäväksi huomenissa, jos ulkona aikoo liikkua.

Kattelin tuossa Forecan paikallissääennustetta tälle ja huomiselle päivälle. Lounaaseen 11m sekunnissa tuulta ja sadetta. Jotta se taas siitä myrskystä.

9

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vain pieni tuuli...

      Hehkuttivat jo eilen jotta huomenna on ENSIMMÄINEN syysmyrsky jopa 21 metriä tuulta, sekunnissa. Onkopa myrsky vielä sekään? Myrskyhän on jotain 25-30 metriä sekunnissa ja kunnon myrsky 40 - 50 metriä sekunnissa. Satasella menisi Boltin ennätys rikki.

      • Olen välillä lueskellut Forecan sivuilta meteorologien blogimerkintöjä. Joku heistä kirjoitti hienosti, miten heiltä kärtetään kommentteja tyyliin "eikö edes jotain tavallisuudesta poikkeavaa olisi".

        Nytkään ei taida olla. Sitä samaa, sitä samaa.


      • o / h
        AnaLyyzi kirjoitti:

        Olen välillä lueskellut Forecan sivuilta meteorologien blogimerkintöjä. Joku heistä kirjoitti hienosti, miten heiltä kärtetään kommentteja tyyliin "eikö edes jotain tavallisuudesta poikkeavaa olisi".

        Nytkään ei taida olla. Sitä samaa, sitä samaa.

        Olen kuullut samaa. Jos on tyyntä tulossa niin soittelijat ovat että plää, tylsää. Etenkin iltapäivälehdistö haluaa repäistä kunnon myrskyt etusivuilleen, ei mitään henkäyksiä.


      • o / h kirjoitti:

        Olen kuullut samaa. Jos on tyyntä tulossa niin soittelijat ovat että plää, tylsää. Etenkin iltapäivälehdistö haluaa repäistä kunnon myrskyt etusivuilleen, ei mitään henkäyksiä.

        Tulipa mieleeni, että tulen ja henkäisen ja hönkäisen talosi pois kuni Iso Paha Susi joka sekään ei saanut Veli Pontevan (?) taloa kaadettua ja kaikki iltapäivälehtien toimittajat olivat pahoillaan.

        Toki olen hakenut kirpparilta ostetun polkupyöräkypäräni esiin kun huomenissa joudun jättämään tiilitaloni lämmön hetkeksi poistuakseni sen luomasta turvasta.


    • Demoniiih...;o)...

      En ole seuraillut Fonectan sääennusteita...Ihan vaan noita paikallisradion ennuteita..Myräkkää ukkosella nekin lupaivat..Ja varmasti se onkin tulossa..koska luotan noihin kissojen vimmaamiseen..ja sähköiseen turkkiin..Se vasta myrskyä tietääkin..;o)...

      • Olen niin monta monituista kertaa pettynyt näihin mukamas-myrskyihin, jotta luulenpa että asun väärässä kohtaa maapalloa kun en muista yhdenkään myrskyn osuneen kohdalleni.

        Tai sitten käsitykseni myrskystä on erilainen. Odotan hurrikaania ja saan kohtalaisen sateen ja tuulen.


      • Puhurix
        AnaLyyzi kirjoitti:

        Olen niin monta monituista kertaa pettynyt näihin mukamas-myrskyihin, jotta luulenpa että asun väärässä kohtaa maapalloa kun en muista yhdenkään myrskyn osuneen kohdalleni.

        Tai sitten käsitykseni myrskystä on erilainen. Odotan hurrikaania ja saan kohtalaisen sateen ja tuulen.

        Tiedote Turusta: Sataa ja tuulee. Aika vähän väkeä liikkuu kaduilla. Saa nähdä yltyykö myrskyksi.


    • Demoniiih...;o)...

      Ryhdy myrskynmetsästäjäksi..Meilä täällä Etelä-Karjalassa myrskyjä riittää..On ollut astaa..ja muita naishurjimuksia..Niin..no pieniähän nuo meitin myräkät on, jos vertaa isoon maailmaan..;o)...

    • Ainaskin nyt on Tampereella ihan tavallinen syyssää.Märkää ja välillä pikkuisen tuulee, mutta myrskyä ei oo vielä tänä syksynä näkynytkään. Huomisesta en sit tiedä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1316
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      100
      1003
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      944
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      917
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      298
      798
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      758
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      658
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      55
      613
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      599
    Aihe