Miksi Jumala loi Lusiferin? Kaikkitietävänä Jumala tiesi että L kääntyy häntä vastaan.
Priu irti
Kyseliä62
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Varmaan siksi, että maailmankaikkeus näkee eron hyvän ja pahan välillä.
Lusiferilla oli vapaa tahto ja mahdollisuus pysyä ruodussaan, mutta Jumalalla on aina varasuunnitelma jonka kautta Hän voi kääntää kaiken siunaukseksi.
Alusta alkaen universumissa on vallitsevat voimat olleet sekä että miinusvoima, niitä tarvitaan että elämä sykkisi.
Lusiferhan oli langennut jo ennenkuin ihminen luotiin. Silti Jumala päästi paholaisen sotkemaan kaiken. Kyllähän Jumala tiesi etukäteen mitä tuleman pitää. Syntiinlankeemus oli suunniteltu etukäteen?
Jumala siis suunnitteli/tiesi etukäteen että kaikki menisi pieleen, mutta teki silti omalle suunnitelmalleen varasuunnitelman, jossa korjasi ensimmäisen suunnitelmansa joka ei oikeastaan tarvinnut korjausta koska oli alunpitäen niin hyvä. Minkä suunnitelman mukaan nyt mennään?
En ole Jumala, joten en pysty vastaamaan.