Helsingin Sanomat 15.9.2011:
Kaksikielinen koulu ei olisi hullumpi ajatus - Ressun lukiolaiset ovat valmiit kokeilemaan kaksikielisyyttä päiväkodista lähtien
"Eveliina Arokivi kertoo pahoista lukihäiriöistä koulunkäynnin alussa. 'Jos siinä olisi pitänyt vielä opiskella ruotsia, olisin varmaan joutunut aika suohon.'
Nykyisin ruotsi on hänestä kivaa. Siksi häntä harmittaa jopa poliitikkojen tasolla jankutus pakkoruotsista ja kielen turhuudesta. 'Niistä puheista saamme me opiskelijat eniten kärsiä.' Hänestä tuntuu, että ruotsin opetuksen ja osaamisen taso on kouluissa laskenut. Varsinkin yläasteella nuorissa herää kova vastarinta ruotsia kohtaan, ja opettajat katsovat läpi sormien. Lukiossa asenteet muuttuvat, ja silloin harmittaa monien vanhempienkin vähättelevä asenne ruotsia kohtaan."
Eveliina Arokivestä ruotsi on kivaa, joten sinutkin pitää pakottaa lukemaan ruotsia. Eveliina Arokivi tietää miten asioiden pitää Suomessa olla.
"Pitäisi käydä yhteistä koulua, jotta pääsisi enemmän kosketuksiin. Seurustelu voisi alkaa jo päiväkodista, mutta sen jälkeen olisi hyvä jatkaa ala-asteella, koska jo siellä voi huomata kielteisiä asenteita ruotsia kohtaan, perustelee Axel Hackman."
Axel Hackmanilla on positiivinen asenne ruotsiin, joten sinullakin pitää olla positiivinen asenne ruotsiin. Axel Hackman tietää miten asioiden pitää Suomessa olla.
Muistathan tästä lähtien, että sinulla ei saa olla omia ajatuksia, vaan että pakkoruotsin kannattajien ajatukset pitää olla sinunkin ajatuksiasi.
Eveliina Arokivi ja Axel Hackman sen tietävät
2
299
Vastaukset
- Vanha jäärä
" Seurustelu voisi alkaa jo päiväkodista, mutta sen jälkeen olisi hyvä jatkaa ala-asteella, koska jo siellä voi huomata kielteisiä asenteita ruotsia kohtaan"
Siinäpä se, hesarin propagandatomisto potkii itseään perceeceeen. Pitääkö olla ajatusvalvomo ajatushautumon lisäksi. Että voidaan diskriminoida jo varhaisessa vaiheessa pakkoruotsinegatiiviset.? Kylläpä "pennut" tietää paljon asioita ikänsä lisäksi. Ettei ole seuraavat kummankin P.Lipposen neuvonantajia tulevassa elämässä. Positiivista asenetta ruotsiin tarvitaan jos meinaa maailmalla pakkoruotsilla pärjätä..? Oikeastaan superpositiivista asenetta jollei törmää ruotsalaiseen jolla on englanti, saksa, ranska, tai joku muu vastaava kieli halussa, kyseisellä kielialueella. - Erkon pulju!
Erkomedia jatkaa härskillä pakkoruotsituslinjallaan. Nyt se kannattaa, että suomalaislapsia pitäisi opettaa ruotsiksi!
Onko mokomampaa enää kuultu? Suomalaiskoululaisten pitäisi opetella historiansa ja maantietonsa ruotsiksi!
Ei ihme, että Hesarin levikki laskee kuin lehmän häntä. Kuka rehellinen suomalainen enää voi lukea moista puolueellista propagandalehteä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372280
- 551307
- 841303
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361246- 631181
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39894Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122779- 31731
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi21582Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55565