Soini johtaa puoluetta kuin Mussolini.

"Kun minä johdan, niin minulla on suunnitelma eikä siihen käytäväpuheet paljon vaikuta", Timo Soini sanoi HS:lle.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini edellytti avointa äänestystä Jussi Halla-ahon erottamisesta, jos puolueen eduskuntaryhmä ei olisi tukenut yksimielisesti Soinin ehdotusta.

Vaatimus merkitsi, että Soinia uhmaavien olisi pitänyt astua esiin.

"Minä en pidä nimimerkkikirjoittelusta enkä siitä, että puhutaan kahdella kielellä. Kun puheenjohtaja näyttää korttinsa, on muidenkin näytettävä omansa", Soini sanoo HS:lle. Ennen torstain ryhmäkokousta julkisuudessa epäiltiin yleisesti perussuomalaisten yhtenäisyyttä.
http://uutiset.msn.hs.fi/politiikka/artikkeli/Timo Soini vaati uhmaajiaan astumaan esiin/1135269394571

Täysi diktaattori, jolle on valta noussut päähän. Pahempi kuin Vennamo, ja samaa kastia Mussolinin kanssa.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Minun mielestä Mussolini oli kuvien perusteella huomattavasti hoikempi kuin Soini. Kohtalainen makaronitynnyri se Mussokin oli, mutat ei ole Soinin voittanutta, ainakaan eduskunnan seinien sisäpuolella.

Jotain hyvää muistaa saapasmaan aikalaiset: "Mussolinin aikana sentään junat kulkivat aikataulussaan."

Suomessa VR:n juna-aikataulut heittelee miten vaan. Soini porukoineen sen kuin leppoisasti jäähdyttelevät Eduskunnassa. Kukaan porukassa ei tee yhtään mitään.

Äänestä
  • Totta. Mussolini ei ollut niin porsaalloinen kuin Soini. Mussolinin ja Soinin tärkein ero on se, että Mussolini sai paljon hyvää aikaiseksi puolueessaan ja maassaan. Soini ei.

    Äänestä

  • Heh heh... kirjoitti:

    Totta. Mussolini ei ollut niin porsaalloinen kuin Soini. Mussolinin ja Soinin tärkein ero on se, että Mussolini sai paljon hyvää aikaiseksi puolueessaan ja maassaan. Soini ei.

    Älkää käyttäkö kaikkia laatusanojanne vielä loppuun, niitä tulette tuossa vielä tulevassa äärimmäisessä hädässänne tarvitsemaan.
    Mitä jos Halla-aho olisi sanonut jostakin julkimosta samoin kuin edelliset kirjoittajat?
    Täällä revitään suuta, että hirvittää. Onhan se niinkin, että parempi näin kun perheväkivalta.

    Äänestä

Tuo oli odotettavissa. Tähän saakka persut eivät ole tulleet toimeen kenekään kannsa, nyt persut tappelevat jo keskenäänkin.

Äänestä

Kun puoluetoiminnan kautta noustaan hallintaan, niin on ymmärrettävää että puolue tarvitsee vahvan ja selkeän johtolinjauksen jonka takana on puolueen Johtaja, ja silloin tuo puoluejohtaja ilmentää vahvuutta, joka on varmasti vihattava asia kilpailevalle puolueelle. Niin etsikää vaan itsellennekin vahvempaa Johtajaa, niin sosdemin rivitkin on taatusti tyytyväisiä. Salut.

Äänestä

Selvää diktatuurista käytöstä. Nähtävästi Soinilla on vaikeuksia hallita isompaa puoluetta.

Äänestä

Soini esittää kuinka hän nöyryytti ja sitten armahti Halla-Ahoa; Nöyryytys ja armo, onko Soini mielestään Jumala.?

Koko kohussa pistää silmään se, että Soini hyökkäsi suoraan median kautta Halla-Ahoa vastaan. Hän ei keskustellut tapauksesta eikä esittänyt muita vaihtoehtoja kuin kuukauden erottaminen. Vaikuttaa siis siltä, että Soini päätti iskeä Halla-Ahoa vastaan heti kovaa, kun tilaisuus tuli.

Eduskuntaryhmässä sitten ilmenikin , että Halla-Aholla olikin tukea, joten Soini joutui kompromissaamaan.Sovittiin kahden viikon pannasta, Näin Soini vältti pahan arvovaltatappion nippa.nappa , kun Halla-Ahokin tyytyi kohtaloonsa. Silti kysymys Soinin johtajuudesta jäi.

Puolue joutuu nyt koprostamaan ulospäin yhtenäisyyttä, mutta kaikki tietävät, että sisällä on kaksi leiriä. Olisikohan jako vähän sen suuntainen, että on Soinin johtamat "vennamolaiset" ja Halliksen ryhmä , joka on lähempänä noita länsi-naapurin Sverige-demokraatteja.

Äänestä

Totta. Johtajan tulisi pohjustaa toimintansa ja periaatteensa salailulle, läpinäkymättömyydelle, puskista huutelulle ja yleiselle selkärangattomuudelle.

Äänestä
  • päätökset tekee puolueen eduskuntaryhmä, ei puheenjohtaja, mutta Persuissa päätökset tekee Soini ja pakottaa sitten muut olemaan samaa mieltä. Soini on suoraan sanonut, että Persuissa päättää hän itse.

    Äänestä

  • Muissa puolueissa kirjoitti:

    päätökset tekee puolueen eduskuntaryhmä, ei puheenjohtaja, mutta Persuissa päätökset tekee Soini ja pakottaa sitten muut olemaan samaa mieltä. Soini on suoraan sanonut, että Persuissa päättää hän itse.

    Soini hassusti korostaa demokratiaa hyökätessään Halla-Ahoa vastaan, mutta samalla timii diktatoorisesti

    Äänestä

  • Muissa puolueissa kirjoitti:

    päätökset tekee puolueen eduskuntaryhmä, ei puheenjohtaja, mutta Persuissa päätökset tekee Soini ja pakottaa sitten muut olemaan samaa mieltä. Soini on suoraan sanonut, että Persuissa päättää hän itse.

    Höpöhöpö. Soinihan ehdotti äänestystä. Ei diktatorisessa johtamisessa sellaisia ehdoteta. Jos jollekin äänestyksen avoimuus oli este haluta äänestystä, niin ehkä täytyy muistuttaa että sellaisen toimituksenhan he tekevät joka ikinen kerta kun eduskunnassa nappia painavat.

    Onko keskustapuoluekin diktatoorinen, kun joku meni ehdottamaan että jos ketään toista ehdokasta ei tule, ei järjestetä esivaalia? Vaikka olisi vain 1 ehdokas, äänestys olisi silti voitu suorittaa, ja porukka saanut äänestää haluamaansa henkilöä. Samoin oli tässä: Soini kysyi yhdyttekö mielipiteeseeni vai järjestetäänkö äänestys. Ihmiset yhtyivät mielipiteeseen, eikä äänestystä tarvittu.

    Olette te joskus tyhmiä täällä, ei voi muuta sanoa.

    Äänestä

Siellä taas yksi Perussuomalaisten, maahanmuuttokriittisten vihaaja koittaa ulista Perussuomalaisten rivejä hajalleen, mutta tuohan yhtä tyhjiön ininää täällä palstoilla vain.

Hallitsematon maahanmuuttopolitiikka on aiheuttanut suomalaisille todella monipuolisesti haittoja raiskauksista sosiaalisektorin rahavirtojen menoihin. Toivotaan siis, että Jussi ja timo pääsevät yhdessä vaikuttamaan tuohon kalliiseen mätäpaiseeseen.

Äänestä

Kun sirkustiherehtööri ärähtää niin siinä on pikku pelle hiljaa ja poistuu näyttämöltä. Näinhän siinä kävi ja hyvä niin. Soini on laumansa alfa johtaja, Halla-Ahosta ei edes tiedä mikä se on sivari-kaappi nutsi älykkö joka koko ajan puhuu pehmoisia ja vitsailee

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Soini alas! kirjoitti:

"Kun minä johdan, niin minulla on suunnitelma eikä siihen käytäväpuheet paljon vaikuta", Timo Soini sanoi HS:lle.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini edellytti avointa äänestystä Jussi Halla-ahon erottamisesta, jos puolueen eduskuntaryhmä ei olisi tukenut yksimielisesti Soinin ehdotusta.

Vaatimus merkitsi, että Soinia uhmaavien olisi pitänyt astua esiin.

"Minä en pidä nimimerkkikirjoittelusta enkä siitä, että puhutaan kahdella kielellä. Kun puheenjohtaja näyttää korttinsa, on muidenkin näytettävä omansa", Soini sanoo HS:lle. Ennen torstain ryhmäkokousta julkisuudessa epäiltiin yleisesti perussuomalaisten yhtenäisyyttä.
http://uutiset.msn.hs.fi/politiikka/artikkeli/Timo Soini vaati uhmaajiaan astumaan esiin/1135269394571

Täysi diktaattori, jolle on valta noussut päähän. Pahempi kuin Vennamo, ja samaa kastia Mussolinin kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu