Ensinnäkin miksi sitä vilkkua pitää käyttää vain puoliksi kunnolla?
Kaistanvaihdot esimerkiksi, onko kotitiekin niin outo monen vuoden
ajamisen jälkeen että vieläkään ei oikein tiedä koska pitää kääntyä.
Osa taas ei käytä ollenkaan vaikka kun lähtee liikennevaloista kääntymään ja risteävällätiellä on suojatiellä myös vihreät samaan aikaan.
Kun en jaksa uskoa että nämä kuljettajat voi olla oikeasti
niin älyllisesti lahjattomia koska ovat kuitenkin saaneet
jostain rahaa hankkia auton. Eli ei ne nyt ihan tilitalipiupalipaupali tätätätätätätätätä äö 40 voi olla?
Vai olisiko liikenteessä havaittavissa sellainen jakautuminen
kuljettajissa että ns sunnuntaikuljettajat ja sitten ammatikseen tai muuten paljon ajavat ja joilla on jokin isompi vastuu siinä ajamisessa.
Osa on niitä siis ketkä ei koskaan opi ajamaan ja toiset tätä sitten
ihmettelee, varmaan on aiheesta 342534534 avaus mutta
olisi kiva olla kyllä oikein tutkimus asiasta.
Kaistanvaihdot esimerkiksi, onko kotitiekin niin outo monen vuoden
ajamisen jälkeen että vieläkään ei oikein tiedä koska pitää kääntyä.
Osa taas ei käytä ollenkaan vaikka kun lähtee liikennevaloista kääntymään ja risteävällätiellä on suojatiellä myös vihreät samaan aikaan.
Kun en jaksa uskoa että nämä kuljettajat voi olla oikeasti
niin älyllisesti lahjattomia koska ovat kuitenkin saaneet
jostain rahaa hankkia auton. Eli ei ne nyt ihan tilitalipiupalipaupali tätätätätätätätätä äö 40 voi olla?
Vai olisiko liikenteessä havaittavissa sellainen jakautuminen
kuljettajissa että ns sunnuntaikuljettajat ja sitten ammatikseen tai muuten paljon ajavat ja joilla on jokin isompi vastuu siinä ajamisessa.
Osa on niitä siis ketkä ei koskaan opi ajamaan ja toiset tätä sitten
ihmettelee, varmaan on aiheesta 342534534 avaus mutta
olisi kiva olla kyllä oikein tutkimus asiasta.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kyseesä on tarkoituksellinen toimintamalli olla käyttämättä vilkkua, se kun on katsos vanhanaikaista eikä siten nykymenon mukaista minä itse ajattelua. Lisäksi kun siitä ei seuraa vielä mitään(vai onko joku kuullut että poliisi sakottaisi vilkun käyttämättömyydestä) niin sekin vaan lisääntyy jatkuvasti.
Kyseesä on tarkoituksellinen toimintamalli olla käyttämättä vilkkua silloin kun kyseiseltä kaistalta on vain yksi ajosuunta.
Jos kyseinen ajosuunta edellyttää tieliikennelain mukaan vilkun käyttöä, niin sitä pitää käyttää, vaikka muita sallittuja ajosuuntia kaistalta ei olisikaan.
Se on juuri näin. Koulutettu eläinkin tuon oppisi mutta suomalainen autokuski ei.
Kyse ei ole oppimisen puutteesta vaan tarkoituksellisesta toimintatavasta.
On se shokki sitten kun automaattinen valvonta osaa
muutakin kuin vain nopeuksia kytätä.
Pahinta on juuri se jos joutuu arvailemaan mitähän vilkkua näyttämätön aikoo tehdä, itse tulkitsen aina jos ei vilkkua näytetä, niin sitten mennään suoraan. Vaikeaksi menee, jos joutuu liikenteessä vielä leikkimään ajatustenlukijaa.
Juuri näin. Ja jos se ei suoraan menekään, saa syyttää ihan itseään siitä, etten enää pahemmin tilaa anna...
Muutama vakioristeys helsingissä, joissa asenteesta on hyötyä. Eli kaksi kaistaa kääntyy samaan suuntaan. Itse voi ottaa sen, jossa on vähemmän (kuten muuten yleensä pitäisikin), ja kääntymisen jälkeen surutta vetäistä kaistanvaihdon toisen kaistan käyttäjien väliin. Yksikään ei yleensä vilkkua käytä, joten mitään valittamista ei luulisi olevan. :)
Samaa mieltä, liittymästäkin tuleva kai ajaa sitten tieltä ulos kun vilkku ei toimi,
en minä heitä ala yleensä murehtimaan. En myöskään avaa ovea että aja sisään vaan jos tajua jättäytyä taakseni tai mennä eteen ja mieluummin jää
aina taakse enemmin kuin ajaa jonkun eteen.
Risteyksessä vastakkaisilla puolilla olevista osa ei laita vilkkua
päälle vasta kuin on jo liikkeellä ja kääntymässä, voi jessus että ei
paljoa ole ajatusta ajamisessa. Vilkku päälle ajoissa jo ennen kuin
siis käännytään.
On totta ettei suuntavilkku annan oikeuksia mihinkään eli joku
ei välttämättä sitten käännykkään vaikka vilkku on päällä.
Esimerkiksi Espoon keskustassa Siltakua kun ajetaan Finnoontielle päin ja
siinä ennen on Terveyskuja niin osa laittaa jo 20 metriä ennen
Terveyskujaa vilkun päälle vaikka ajaakin sinne risteykseen.
Vaikka silloin sinun pitää kyllä kääntyä Terveyskujalle jos vilkkua noin
paljon aikaisemmin laitetaan päälle.
http://maps.google.fi/maps?q=terveyskuja espoo&hl=fi&ll=60.20136,24.655766&spn=0.01881,0.027895&gl=fi&sqi=2&t=h&z=15&vpsrc=0&layer=c&cbll=60.203161,24.653732&panoid=UwnmUCqlaTEl5LaNk9x5yA&cbp=12,260.36,,0,-3.32
Kuvan paikassa moni laitaa jo vilkun päälle vasemmalle vaikka ei
käännykkään tuonne Terveyskujalle, haloo pikkusen ja
ajatusta siihen ajamiseen. Jos siinä koittaa Terveyskujalta tuleva vähän ennakoida ja päästä kääntymään ilman odottelu ja sitten
se Siltakaua tuleva ei käännykkään...
Kaistanvaihdossa en vilkkua käytä, katson että on tarpeeksi tilaa ja sitten vaihdan, miksi muiden pitäisi etukäteen tietää että kohta vaihdan kaistaa?
Minä taas pyrin varmistamaan, että vilkuttomilla kaistanvaihtajilla ei ole tilaa. Ajolinjoista usein havaitsee, että joku aikoo kaistaa vaihtaa, ja ei kun tila kiinni.
Sitten kun vilkku löytyy, löytyy tilaakin. Helppoa.
Estät siis tahallisesti vaikka itse valitat että estetään muita tarpeettomasti, mikäli vaihdetaa kaistaa nopeamman eteen.
Jeps. Opetan vähän muiden huomiointia.
Katsos muita nopeampi ajo ei haittaa (juuri) ketään, sen sijaan se vilkuton kaistanvaihto haittaa, varsinkin jos sen tekee muita hitaampi. :)
Vilkun käyttämisellä ei ole mitään juridista merkitysta, aina on varmistuttava kuitenkin kääntyykö ajoneuvo vai ajaako mahdollisesti suoraan vilkusta huolimatta.
Minä en vilkuista paljon perusta, seuraan mieluummin kuskin silmänvalkuaisten liikettä.
No ei. Jos vilkkua ei ole, ei tarvitse varmistua siitä, että ajoneuvo kääntyy. Ei se voi kääntyä, vaihtaa kaistaa tai tehdä muitakaan koukkauksia...
Siinäpä se, kun ei luota vain vilkutteluun tulee seurattua liikennettä paremmin ja varmistua kaikista tilanteista, näin minä teen ihan ilman vilkutuksia.
Kerran muuten näin yhden kaistanvaihdon ilman vilkkua!
Jotkut meistä nyt vaan sattuu olemaan sporttisia parempia kuskeja. Itse ajelen agressiivisesti sporttisella GTi Golfillani.
Koska kukaan ei ole koskaan kuollut vilkun käyttämättömyyden takia, ei siitä vilkusta ole sitten mitään hyötyäkään.
Vi**u mun sitikassa ei aina vilkut toimi tai ei jää vilkkuviiksi pysymään päällä, pakko sit kurvailla ilman vilkkuja. Ei oo fyffee ostaa uutta autoa, ostan uuden vilkkuviiksen romarilta kunhan kerkeen.
Haloo pahvi, samalla rahalla saat jo oikean auton!
Ei taida parilla kympillä kovin kummoista autoa saada.
Se ei ole sitten kovin kummoinen oikea auto, jos sen saa kierrätysvilkkuviiksen hinnalla.
Hauskoja nämä spedet, jotka kuvittelevat kaistanvaihtovilkutuksesta olevan kiinnostuneita vain siinä kaistalla olevat tai perässä ajajat. Eli ajatuksella, että jos tilaa on, ei tarvitse muille mitään viestiä. Yksi tuore esimerkki:
Olin tulossa erään viraston (tuttu paikka, oma työpaikka) pihaliittymästä tielle, jossa kaksi kaistaa per suunta ja nopeusrajoitus 60 km/h. Aikomukseni oli kääntyä oikealle liittyen tähän tielle. Vasemmalta tuli auto vasemmalla kaistalla. Katsoin, että oikea kaista johon aioin kääntyäkin on vapaa ja vasemmalta lähestyvä auto ei ole aikeissa vaihtaa kaistaa, koska ei käytä vilkkua. Käännyin tielle katsoen samalla vielä varalta vasemmalta lähestyvää autoa....ei vilkutusta edelleenkään. Mutta, samalla kun autoni oli ehtinyt suoristua tiensuuntaiseksi, tämä vasemmalta lähestynyt auto olikin päättänyt aloittaa kaistanvaihdon ja ilmeisesti yllättyi eteensä ilmestyneestä autostani siinä määrin, että takana olevan ohjaamo oli täynnä käsiä vähän aikaa. Ehkäpä tuo urvelo jatkossa oppii vilkuttamaan kaistaa vaihtaessaa, jotta muut voivat edes yrittää ennakoida hänen liikkeensä tai sitten ei opi ja mällää jonkun perään tai kylkeen ja maksaa viulut.
Samanlaista pelleilyä näkee moottoritiellä, ohituskaistaa porhaltava
liikennesääntöjen asiantuntija vaihtaa kaistaa takaisin oikeallekaistalle ja
toki ylinopeutta ajaen juuri liittymän kohdalla mistä tulossa liikennettä.