Missä myydään Duffia? Eteläsuomesta?

DUFF-man

Hei taloussanomissa on hyvä juttu Simpsoneista tutusta oluesta jota myydään Suomessakin. Luulin aluksi että tämä on aprillipäivän juttu mutta nythän ollaan syyskuussa. Tietäiskö joku mistä tätä Duffia saisi ostettua?

http://www.taloussanomat.fi/markkinointi/2011/09/16/simpsons-olut-kiellettiin-suomessa/201113189/135

"Simpsonit on suosittu piirrossarja, jota seuraavat niin lapset kuin aikuisetkin. Simpson-perheen isä hörppii harva se päivä Duff-olutta, jota on myynnissä Suomenkin ruokakaupoissa. Duffia tuo Suomeen Vino Vinces Oy.

Pian Simpsons-Duff on kuitenkin Suomessa muisto vain. Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirasto Valviran mukaan Duff-oluen mainonta ja imago on kuin suoraan Simpsoneista ja vetoaa myös alaikäisiin. Se on vastoin alkoholilakia.

Simpsons-sarjan Duff-olueen viittaavat etiketit on muutettava, eikä Simpsons-Duffia saa myydä enää ensi vuoden alusta. Aktiivinen Simpsons-teemalla markkinointi on lopetettava ensi perjantaihin mennessä."

2

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      161
      6180
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      87
      2779
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1771
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1216
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1005
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      908
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      903
    9. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      903
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      883
    Aihe