http://www.demari.fi/uutispaiva-demari/uutiset/uusimmat/3220-lipponen-eduskunnan-johtopaikoilla-olevat-halveksivat-demokratiaa
Lipponen ei haluakkaan presidentiksi, haukkui Perussuomalaiset ja samalla menetti 560000 ääntä . Siinä meni Lipposen pressahaaveet, toisaalta hyvä että näytti karvansa tässä vaiheessa. Nyt ovat vastakkain Väyrynen ja Niinistö, niistä tuskin kumpikaan sortuu noin alokasmaiseen virheeseen kuin Lipponen.
Lipponen ei haluakkaan presidentiksi, haukkui Perussuomalaiset ja samalla menetti 560000 ääntä . Siinä meni Lipposen pressahaaveet, toisaalta hyvä että näytti karvansa tässä vaiheessa. Nyt ovat vastakkain Väyrynen ja Niinistö, niistä tuskin kumpikaan sortuu noin alokasmaiseen virheeseen kuin Lipponen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Juu, ei tarvitse äänestää häntä missään tilanteessa!
hyvä kun hävisi.lipponen.
Mooses (Lipponen) vei meidät euroon ja nauroi että nyt ruotsalaiset tekevät typerästi kun jäävät ulos eurosta, ruotsi joutuu laulukuoroon ja ulos EU:sta sivuun.
Me olemme lipposen mukaan onneksi EU:n ytimessä.
Meidän budjetti on 7 – 9 miljardia alijäämäinen, hurreilla se on noin - 0 tai jotain. Herrrr Lipponen pyrkii presidentiksi… vaikka vai meidät euroon ja sutkautti, että kansan äänestystä ei tarvi.
Kyllä 560000 äänestäjällä Soini vois lähteä kisaan mukaan. :))
a kun ei lähe sillä se olisi PERSUJEN loppu, vaikka loppuu se muutenkin, sama juttu kuin aikoinaan smp-lle! möly apinoita kaikki tyyni..
voi,voi.lipposia.AJAT ON MUUTTUNEET:SUOMALAISET JÄRKIINTYNEET.Paras presidentti ehdokas on vielä tulematta..Soini..liposella on kuumat paikat...
No, eipä kukaan täysjärkinen ois Lipposta äänestänytkään, eli ihan sama haukkuko se persut vai ei.
Paavo Lipponen, joka omalla pääministerikaudellaan aiheutti Suomelle suurta, kenties korvaamatonta vahinkoa on kuitenkin oikeassa siinä, ettei Perussuomalaisista voi tulla hallituspuoluetta, pääministeripuolueesta puhumattakaan, mikäli Halla-ahoa ja hänen ryhmäkuntaansa ei eroteta Perussuomalaisista. Halla-aholaisista on tullut Perussuomalaisille kestämätön rasite. Itse asiassa heistä alkaa tulla rasite koko Suomelle, koska Perussuomalaisia seurataan nyt tarkasti sekä Euroopan että Venäjän mediassa. Annetaanko Halla-ahon kumppaneineen yhä edelleen jatkaa Perussuomalaisten ja Suomen asioiden sabotoimista, vai onko Soinissa rohkeutta viheltää peli poikki, vaikka se tietääkin äärioikeiston katkeruuden, vihan ja ehkä jopa koston kohteeksi joutumista?
Mitään positiivista, rakentavaa poliittista sanomaa halla-aholaisilla ei ole, ei mitään annettavaa Perussuomalaisille tai suomalaiselle yhteiskunnalle ylipäänsä. Halla-ahon höpinät sotilasjuntan paremmuudesta demokratiaan nähden ovat paitsi perussuomalaisten talousdemokraattisten ihanteiden vastaisia, myös todisteita hämärtyneestä todellisuudentajusta. Eihän Euroopan ongelma ole liiallinen kansanvalta vaan juuri päinvastoin se että valta on kaapattu pois Euroopan kansoilta suljettujen ovien takana satojenmiljoonien ihmisten asioista päättävälle finanssioligarkialle, sotateolliselle kompleksille, byrokratian ja poliitiikan eliitille. Halla-ahon kaipaama junttahallinto on länsimaissa täyttä todellisuutta.Halla-aho ei käsitä että ironista kyllä eurooppalaiset, myös suomalaiset, elävät jo hänen demokratiaa parempana pitämänsä rautakoron alla.
Perussuomalaiset on populistipuolue, ja Timo Soini on Suomen johtava populisti, itse asiassa yksi tämän hetken merkittävimpiä populistipoliitikkoja koko Euroopassa. Jussi Halla-aho sen sijaan ei ole populisti vaan elitisti. Halla-aholaisuuden ja soinilaisuuden välillä on sovittamaton mentaalinen ristiriita. Halla-ahon peruasenne kansanjoukkoja kohtaan on epäluulo, jopa pelko. "Kyllä kansa tietää" -tyyppinen populismi ei voisi olla kauempana Halla-ahon ajattelusta. Halla-aho tahtoo pohjimmiltaan samaistua vallanpitäjiin ja heidän väkivaltakoneistoonsa, ei kritisoida sitä. Halla-aho haluaa kohota eliittiin, ei vastustaa eliitin valtaa. Halla-ahon koko ura ja sen mahdollistama sosiaalinen nousu on nähtävä tätä taustaa vastaan.
Eikös nyt olisi aika ottaa valta takasin kansalle. Eikä uskoa markkinavoimia ne on aiheuttanut lähes 20 viimeisenvuoden aikana 90 miljardin velan suomelle.
Populistisiin tekoihin ei ole nuky hallitukset kyenneet. Perus-suomi tekis mutta ei viellä ole enemistö mutta 4 vuoden kuluttua on.
On hölmöä tehdä euroopasta toinen neuvostoliio. Neuvostoliitto luhistu niin euroopasta tehtiin kolhoosi alue. Kaikkien velat on yhteisiä mutta tuotot vain harvojen ja valittujen tietysti röyhkeät ja ahneet mukaan luettuna.
Reservinmajuri Paavo Lipponen ei tarvitse sivareiden ja muiden kukkakeppirasistien ääniä päästäkseen presidentiksi.
On se kuule aika rohkea tai hullunrohkea ulostus mieheltä joka on olevinaan pyrkimässä koko kansan presidentiksi. Vaaleissa Perussuomalaisten ja SDP:n äänestäjien määrän ero oli vain n.1500 (siis tuhatviisisataa!) ääntä. Tällä hetkellä Perussuomalaiset ovat kymmeniä tuhansia suurempi puolue kuin SDP. Lipponen sortui puoluepolitikointiin jo vaalien alkulämmittelyssä, kai vanhasta muistista, on se, tekis mieli sanoa mikä. Hyvää yötä Lipposelle ja leppoisia eläkepäiviä kuitenkin:D
Lipponen on sotilasarvoltaan vääpeli, ainakin wikipedian mukaan.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Paavo_Lipponen
Voi tietysti olla jonkinlainen saunamajuri?
Soini ja kaikki Perussuomalaiset voisivat mainiosti asettautua suoraan ensimmäisellä kierroksella Väyrysen taakse. Niin samoilla linjoilla ulkopoliittisesti kumminkin mennään. Perustuslain rikkojat Lipponen ja Niinistö tulevat saamaan kovan haasteen.
Sitäpaitsi kuka viitsii edes kuunnella Lipposta ennenkuin stasi listat ovat avoimena kaiken kansan nähtävänä.
Lipponen sanoi puhuessaan Raisiossa, että on vaikeata uskoa, että Suomen eduskunnassa johtopaikoilla olevat ihmiset avoimesti halveksivat demokratiaa ja näyttävät pääsevän siitä kuin koirat veräjästä.
Siis..kuinka Lipponen kehtaa puhua demokratista kun musitellaan mitä hän itse on tehnyt. EU-kansanäänestys oli valtionhallinnon virallisiin dokumentteihin perustuen vaalipetos ja EU-päätöksentekoon liittyy vielä salaisia asiakirjoja. Demokratian toimimisen perusedellytys on, että julkisen hallinnon asiakirjat ovat julkisia. Lipponen on ollut keskeisimpänä tekijä erilaisissa petoksissa ja näiden petoksien salaamisissa...
Päivämäärällä 14.10.1996 Suomen Markan arvo kytkettiin peruttamattomasti Euroopan valuuttajärjestelmään (ERM), jolloin Suomen Pankilta poistettiin tärkeä tehtävä. Pääministeri Paavo Lipponen käytti tuolloin Hallitusmuodon 33 §:ään porattua a-kohdan aukkoa hyväkseen antamalla ERM-kytkennästä eduskunnalle pääministerinilmoituksen, jota seuranneesta eduskunnan keskustelusta tuli yksi kovasanaisimmista. Lipponen tokaisi arvostelijoille että ”Nahkurin orsilla tavataan.” Tokaisullaan Lipponen tarkoitti sitä, että Suomen markkaan liittyvän päätösvallan hävittämisessä on muitakin syyllinen kuin hän. Pääministerin ilmoituksesta eduskunta ei tehnyt mitään äänestystä, joten tällä ilmoituksella Lipponen halveksi demokratiaa ja tällä Hallitusmuodon 33a §:llä poistettiin myös eduskunnan valta.
Helsingin Sanomat uutisoi 18.1.1992: " Suomi siirtyi perjantaina askeleen kohti enemmistöparlamentarismia, kun hallitus antoi eduskunnalle esityksen lepäämäänjättämis säädösten pysyvästä purkamisesta. Hallitus sopi Lipposen johtaman Sdp:n kanssa".
Edellä mainuttu tarkoitti sitä, että 67 kansanedustajaa enää voinut estää lakisääteisen perusturvan heikentämistä. Se tarkoitti myös sitä, että sellainen valtiosopimus, joka koskee perustuslakia, saatetaan voimaan eduskunnan yhdellä päätöksellä, 2/3 enemmistöllä. Toisin kuin normaali perustuslain muutos, tällainen poikkeuslaki ei näin ollen jää lepäämään yli vaalien, eikä Suomen Kansalla ole mahdollisuutta ottaa siihen kantaa. Lyhyesti sanottuna kaiken tarkoistus oli se, että eduskunnan vähemmistö ei voinut estää presidenttiä ratifioimasta EU:hun liittymistä!
Itseasiassa kaiken ydin on salaiseksi julistettu EU-ministeriryhmän kokouspöytäkirja 16/93, 22.12.1993. jonka 6 §:n tekstin EMU-varaumaan viittaavaa sanamuotoa (jäljempänä) käytettiin perustuslakivaliokunnassa syksyllä 1994 siten, ettei hallituksen tarvinnut antaa EU-liittymissopimuksen hyväksymisen yhteydessä erillistä HM 72 §:n muutosesitystä. Lipponen oli tietoinen tästä pöytäkirjasta ja siitä, että Suomen Markkaa koskeva erillinen lakiesitys kierrettiin ko. pöytäkirjaan tekaistulla EMU-varauman sanamuodolla.
Juuri tästä edellä mainitusta pöytäkirjasta Lipponen vinoili, että "Nahkurin orsilla tavataan"...koksa syyllisiä on muitakin. Tätä EMU-varaumaa tarvittiin, koska erillinen lakiesitys Hallitusmuotoon kirjoitetun Suomen markan hävittämiseksi olisi vaatinut taakseen eduskunnan 5/6 kiireellisyysenemmistön, jota ei olisi löytynyt.
Huvittavinta tässä kaikessa on se, että Presidentti Halonen ja Lipponen on yrittänyt kaikilla mahdollisilla tavoilla peitellä SDP:n tekemiä petoksia..mutta Erkki Tuomioja paljastikin ko. emu-varauman olemassa olon. Katso seuraava linkki.
http://www.satanen.com/index.php?k=yleista&sivu=poytakirjat
..tästä juuri johtuu Lipposen ja Tuomiojan huonot välit..
PAAVO LIPPONEN ON ITSE DEMOKRATIAN IRVIKUJA JA HÄN OLISI VASTA VIIMEINEN HENKILÖ, JOLLA OLISI OIKEUS ARVOSTELLLA MUITA POLIITIKKOJA DEMOKRATIAN VAJAUKSESTA.
Ollaanpa sitä nyt nättinokkaisia, kun joku vähän sanoo ja asiasta sanookin. Koko persujen "politiikka" perustuu pelkästään toisten haukkumiseen ja rähinöintiin. Vai onko joku joskus kuullut joltain persulta jonkin rakentavan ehdotuksen? Sitten kun joku moittii persuja, aletaan meuhkaamaan kuin lellitellyt primadonnat "suuren vääryyden" edessä.
Noissa ylläolevissa kirjoituksissaankin persut vain keskittyvät haukkumaan Lipposta, mutta nähtävästi ei heiltä löydy mitään argumenttia, jolla Lipposen esittämät väitteet voisi kumota.
Ei löydy, sillä he tietävät itsekin, että Lipponen puhui totta.
Tuo kyllä paljasti totaalisesti mitenkä sekaisin ja vanhuuden höppänä Lipponen on. Epätoivoinen yritys nostattaa kannatustaan, muttei tajunnut ettei sitä kannata yrittää tehdä perussuomalaisten kustannuksella. Bye bye Lipponen, siinä meni pressa juna ohitse.
Juuri tuollaisia muka-kommentteja tarkoitan. Tuossa sinun purkauksessasi ei ole mitään sisältöä, pelkkää läl-läl-läätä vain. Miltä osin ja millä perusteella katsot Lipposen väitteet vääriksi?
Taidat itsekin tietää, että Lipponen on oikeassa.
Lipposella ei ole muuta kuin kalastelu tarkoitus ja suojata "poikaansa" eli euroa jonka ajan hän tietää olevan jo ohitse. Kansa kyllä muistaa kuka toi sen Suomeen eikä unohda sitä niin kuin Lipponen vanhuuden höperönä luulee. Lipponen se vasta diktaattori oli pääministerinä ollessaan kuvitteli varmaan olevansa Kekkonen, eikä osannut kompromissejä tehdä eikä uskaltanut euroa laittaa kansanäänestykseen. Kaikki ongelmat mitä euron kaatumisen myötä Suomelle tulee on Lipposen jättämää perintöä. Lisäksi hän on ollut laittamassa alulle kansanomaisuuden realisointia EU aikana. Eli hän ei ole saanut aikaan mitään hyvää ainoastaan tämän nykyajan pahoinvointivaltion.
Yrität taas persujen tapaan vaihtaa puheenaihetta.
Siis kysyn vielä kerran: miltä osin Lipposen väitteet persussuomalaisista olivat vääriä ja millä perusteilla?
Kun perustelet ensin miltä osin Lipposen väittävät ovat totta eikä suoranaista panettelua. Suomessa ei ole äärioikeistolaista liikettä muualla kuin Lipposen vanhuuden höperöissä aivoissa. Mies yrittää vain kalastella ja samalla itse jättää antamasta yrityksessä tilinpäätöstä ennen presidentti kisaa ettei kannatus menisi munilleen.
Tottahan tuo Lipposen Paavo turisi. Ei se siitä peruSSprinsessojen kiukuttelulla miksikään muutu.
Oltiin Lipposesta sitten mitä mieltä tahansa, eipä mies ainakaan ole persunuolija.
Päinvastoin. Haastaa suorilla sanoilla koko piilonatsipuolueen.
Sitä kai politiikan pitää ollakin?
4% henkilökohtaisella kannatuksella ei haasteta ketään
Prosentit ovat viimeisimmässä minun silmiini sattuneessa mittauksessa (ei siis missään viihdehömppäjutussa) Niinistö 54%, Lipponen 12%, Väyrynen 8% ja Soini 8%. Väyrynen on kirinyt nopeasti Soinin rinnalle, joten on hyvin todennäköistä, että seuraavassa gallupissa Soini pitää jumbosijaa, joka onkin hänelle kaikkein soveliain.
Kokoomuksen tilaus gallupeja ei enää uskota. Miten oli esim viikko ennen e.kunta vaaleja.
Lipponen onkin piilo kristillinen hän on MOOSES vanaha horisko . Se se onkin ketä kuunellaan ja ketä ei . Tiedätkö piksi perussuomalaisen pierussa on ääni. Se on sossuja varten koska paskan he erottavat helpoiten.
asiat järjestykseen ja eikä Soinikaan voi kuin kitistä. Ei Soini oikeasti uskallakaan sanoa Lipposelle vastaan. Paavo saattaa ottaa eduskunnan vessassa niskasta kiinni ja painaa pään kusiränniin.
Kuka ärähtäisi Lipposen RASISMISTA!
Lipponen on Svenska.nu:n keulakuva ja sai Freudenthal-mitalin Rkp:ltä .
Rahojen kera.
Lipposen mukaan:
”Suomalaisilla ei ole mitään omaa identiteettiä. Heidän tulee oppia pakolla ruotsin kieli, vain silloin he saavat identiteetin.”
Axel Olof Freudenthal oli 1800-luvulla elänyt ruotsalainen rasisti, jonka mukaan ”suomalaiset ovat alempi rotu”. Ruotsalainen kansanpuolue pitää häntä eräänä keskeisenä perustanaan.
Koska Lipponen otti kiitoksin vastaan Freudenthal-mitalin ja pitää sitä edelleen rinnassaan, on selvää, että hänen mielestään suomalaiset ovat alempi rotu.
Tällaistako suomalaisten pitäisi äänestää?
Näyttää olevan niin että P Lipposella on alkanut viiraamaan ,,
Timolla taas rillit vinossa? Ottanut kaljaa?
Väyrynen olisi kestävän kehityksen kannalta paras mies.
Niinistö natottaa ja on mukana imperialismin tihutöissä. Ja vastoin kansan enemmistön tahtoa.
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=5&id=999
Väyrysen kannalle minäkin alan kallistua. Väyrynen on ylivoimainen ja kokenut valtiomies, kokenut politiikko joka sopii koko kansan presidentiksi parhaiten.
Väyrynen on tämän hetken paras presitentti ehdokas. Niinistö menköön kaljalle ja Lipponen hypätköön vaikka järveen ei mitään pelkoa hukkumisesta.
Juu, lipponen sanoi sen ääneen mitä kaikki muut ammattitaitoiset poliitikot ovat ieltä.. Persut on pellepuolue.
Niin tehdäänkin meitä persuja lähti eilen paavon taakse ei kuitenkaan tämän kaasuputkimiehen vaan Väyryselle lähtee persujen äänet . Timo Soinia ei perussuomalaiset Presidentiksi tahdo. Liian hyvä mies uhrattavaksi näin munattomaan virkaan . Lisää Lipposelta tämänkaltaista puhetta niin sekin vähänen kannatus on mennyt . Koko kansan presidentii ??????hahahhhaaa kun naurattaa joku pöljä Demari antaaa tietenkin tyhmyyksissään äänensä .Aivan sama.
Ja nekin muutama ääni haetaan väkisin kynää kädessä pitämällä vanhusten"hoiva"kodeista.
SOINI ON KYLLÄ LIIAN HYVÄ,uhrattavaksi pressan hommaan....VÄYRYNEN ON SOPIVAMPI.hauska pressa.Soinia tarvitaan tärkeämpiin tehtäviin.puolueen johtajana.
Soini ei ole hyvä missään muussa kuin suunsoitossa. Väyrynen ja Lipponen ovat valtiomiessarjaa, Soini ihan turha lässyttäjä.
Väyryseen täytyy tautuoida PS niin hän on leimattu.
hienosti lohkastu moosekselta, sillä hän tietää että ei pääse pressaksi ja sama koskee soinia!