Itsestäänselvyydet vs. ajattelu

kysymyksiä mietimme

Meille hoetaan lapsesta saakka tässä kulttuurissa että Jeesus on ainoa tie pelastua ja Jeesus uhrasi itsensä syntiemme tähden. Mutta pysähdymmekö koskaan pohtimaan että miksi uskomme näin? Tai miksi Jumalan piti nähdä ensin väkivaltaa jotta voisi antaa anteeksi?

Pysähtyykö ihmiset islamisisissa maissa pohtimaan että oliko Mohammed profeetta ja hyvä esikuva?

Uskoisimmeko me kyseenalaistamatta pyhään keltaiseen kaniin jos meille olisi sitä kulttuurimme syöttänyt lapsesta saakka?

Monet ottavat tälläiset asiat kuin Jeesuksen sovintoveri ikäänkuin itsestäänselvyytenä koska se on juurtunut mieleemme. Mutta ajattelemmeko tarpeeksi asiaa filosofisesti tarpeeksi? Pohdimmeko miten syyttömän vuodatettu veri voisi vapauttaa ihmiset? Kuinka väkivalta voisi toimia pyhittäjänä?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse-asiassa mikään ei ole itsestään selvää.
      Me ihmiset olemme kaikki lapsuudestamme asti aivopesty vanhempiemme, kavatuksen, koulun, armeijan,,siis yleensä kulttuurimme ja sen sisältämien uskomusten, yhteis-kunta-systeemien kautta, kuin myös jo geenistömme ja olemuksemme avulla niin, ettei totuutta sen aidommassa ja absluuttisemmassa merkityksessä tiedä tästä mysteeriosta nimeltä elämä kukaan.

      Kristiusko, islam ja useimmat perinteiset yhden Luojan alku-oletukset ja niihin perustuvat uskomukset ovat melko yksinkertaisia kumota niiden omien ideoiden kautta, niissä ei ole mitään jumalallista, ne ovat vain ihmisten keksimiä selityksiä.
      Jotkut idän filosofioista puhtaimmillaan,,kuten budhalaisuuden eräät suunnat ovat selittäneet toimivasti mm. syyt , kärsimyksellemme ja myös "tiet" kärsimyksestä vapautumiselle.
      Puhtaimmillaan ei kaivata tuomitsevia ja siten pelastavia jumalia lainkaan, se jätetään avoimeksi, olevaisuudessamme nähdään asioiden lutviutuvan loogisesti syyn ja seurauksen kautta jne. Tietysti nekään ideat eivät solideja ja täydellisiä, vaikkakin näyttävät tuovan tehokkaasti sisäisen rauhan miljoonille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2318
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2173
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1535
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1484
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1417
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1083
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      944
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe