Suomen EU-jäsenyys kirjataan mitä todennäköisimmin perustuslakiin. Tämän varmistaa hallituspuolueiden vasemmistoliiton ja kristillisdemokraattien poliittisen mielipiteen muuttuminen vaalien jälkeen.
Molemmat puolueet vastustivat kirjausta oppositiossa viime vaalikaudella, jolloin asiasta äänestettiin ensimmäisen kerran. Muutosta vastustivat tuolloin myös perussuomalaiset.
Kokoomuksen presidenttiehdokas Sauli Niinistö arveli viime perjantaina Ylen tv2:n Pressiklubissa, että Suomen EU-jäsenyys kirjataan perustuslakiin.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/115898-vastustajat-sallivat-nain-eu-jasenyys-runtataan-perustuslakiin
Molemmat puolueet vastustivat kirjausta oppositiossa viime vaalikaudella, jolloin asiasta äänestettiin ensimmäisen kerran. Muutosta vastustivat tuolloin myös perussuomalaiset.
Kokoomuksen presidenttiehdokas Sauli Niinistö arveli viime perjantaina Ylen tv2:n Pressiklubissa, että Suomen EU-jäsenyys kirjataan perustuslakiin.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/115898-vastustajat-sallivat-nain-eu-jasenyys-runtataan-perustuslakiin
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikö näin tärkeästä asiasta pitäisi järjestää kansanäänestys,
varsinkin kun luottamus politiikkojen arvostelukykyyn puolueesta riippumatta on kansan silmissä melkoisen heikkoa?
Ei sitä kansalta kysytä, kansalaiset äänestävät päättäjien mielestä väärin.
Kaiken EU,n hallinnallisen epäonnistumisen ja taloudellisen kriisin keskellä, ollaan suomalaisia vaadittu EU, komission toimesta luovuttamaan Perustuslakinsa EU,n käyttöön. Niin meidän virkakuntamme on painostanut vastustavia puolueita kääntämään mielipiteensä kokonaan tuolle hankkeelle. Niin tälläinen ei ole mitenkään perusteltavissa enää, että mennään tässäkin vaiheessa täysillä mukaan toimintaan joka ei ole onnistunut tuomaan hallinnallista ratkaisua parhaillaan koettelevaan kriisiin. Salut.
Voi saakuta pitääkö tästä itsenäisyydestä vielä kerran tapella ja nyt omalla maaperällä veli veljeä vastaan!!
Onko se huominen päätös kuinka tärkeä, ei ainakaan vaikuta siltä, koska hallituksen ministereitä ja PRESIDENTTI matkustelevat ulkomaille samaan aikaan !!!?!
Suomalaisministereitä vilisee YK:n yleiskokouksen avajaisissa New Yorkissa
julkaistu tänään klo 02:28
Liuta suomalaisministereitä osallistuu tänään maanantaina alkavalle YK:n yleiskokouksen avajaisviikolle. Suomen valtuuskuntaa johtaa tasavallan presidentti Tarja Halonen.
Yleiskokouksen avajaisiin New Yorkiin matkustavat ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.), valtiovarainministeri Jutta Urpilainen (sd.), kehitysministeri Heidi Hautala (vihr.) ja peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardson (sd.).
http://yle.fi/uutiset/teksti/talous_ja_politiikka/2011/09/suomalaisministereita_vilisee_ykn_yleiskokouksen_avajaisissa_new_yorkissa_2878280.html
Kiitos ketjun aloittajalle. Kysymys on käsittääkseni paljon vakavammasta asiasta.
Toivottavasti päättäjä poikamme ja tyttömme osaavat varmistaa selustansa. Saattaa nimittäin käydä silleen, että Suomessakin aletaan vielä joku päivä lukemaan lakia. Ihan noille korkeimmillekin päättäjille.
Ydinpointti on uudistetun perustuslain 1§, 94§ ja 95§ koplaus ja niiden todellinen vaikuttavuus. Se on käsittääkseni edelleen selvittämättä.
- Onko hallitus tekemässä maan- tai valtiopetosta?-
http://farrier.puheenvuoro.uusisuomi.fi/83481-onko-hallitus-tekemassa-maan-tai-valtiopetosta