SUOMEN EI PITÄISI RAKENTAA YDINVOIMAA
YDINVOIMA
5
60
Vastaukset
- ei onnistu
No sitten kaikki yritykset lähtee veke suomesta.Ei olisi edes valtiolla vara maksaa toimeentulotukea joka olisi sitten 0€/kk.Sitäkö haluat???
Kammottavin uhkakuva tällä menolla minusta on ydin-Suomi-skenaarion toteutuminen, mikä näyttäisi olevan lähellä. Millaista sellaisessa Suomessa voisi olla, voit lukea tästä viestistä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9859596/#comment-49700699
"Ydin-Suomi-skenaario kymmenien vuosien projekti"- -.-...-..-
Vastaaja kirjoitti:
Kammottavin uhkakuva tällä menolla minusta on ydin-Suomi-skenaarion toteutuminen, mikä näyttäisi olevan lähellä. Millaista sellaisessa Suomessa voisi olla, voit lukea tästä viestistä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9859596/#comment-49700699
"Ydin-Suomi-skenaario kymmenien vuosien projekti"Edelleen ihmettelen mikä uhkakuva tähän ydin-Suomeen liittyy? Tottakai Euroopan kannalta olisi järkevintä sijoittaa ydinvoima harvaan asuttuun maahan, jossa äärimmäiset luonnonilmiöt ovat harvinaisia. Riskit ovat pienemmät ja riskien toteutuessa vahingot jäisivät pienemmiksi.
Ydinuhkien keskittyminen
"-.-...-..- 21.9.2011 21:41
Edelleen ihmettelen mikä uhkakuva tähän ydin-Suomeen liittyy? Tottakai Euroopan kannalta olisi järkevintä sijoittaa ydinvoima harvaan asuttuun maahan, jossa äärimmäiset luonnonilmiöt ovat harvinaisia. Riskit ovat pienemmät ja riskien toteutuessa vahingot jäisivät pienemmiksi. "
Kaikkien ydinkauhujun ja uhkien keskittäminen yhdelle alueelle on tietenkin hyvä asia niille, jotka haluavat korjata vain hyödyn, eli itselleen kohtuullisen turvallisesti tuotetun sähkön, ja välttää tuotannon nurjat puolet. Kuten aina keskittämisessä: joku korjaa hyödyn, mutta keskittymä itse on riskialtis, myös hyödylle, ei välttämättä hyötyjille.- -...-..--
Eli miksi mielestäsi on riskialttiimpaa Euroopalle sijoittaa ydinvoima syrjäiselle alueelle verrattuna siihen että se on levittäytynyt tasaisesti pitkin Eurooppaa, myös tiheään asutuille alueille?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1451628
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!541534Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka681143Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1031067- 108960
Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa53860Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s88825Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...57743- 59705
- 34676