lorvimispäivä.;)) Vettä tulee kuin esterin piipistä.:D
Nyt on "koiran" ilma, mistäköhän tuokin sanonta on peräisin? Ei tahdo koiranpentukaan ulos mennä tällä ilmalla, istuu ovella ja katsoo kysyvästi: onko ihan pakko tuonne sateeseen mennä? Ethän sinäkään sinne mene?
Emmerdalin uusintoja olen katsonut tässä herättyäni ja juonut kahvia useaan otteeseen.:)
Tulipas sopiva
19
837
Vastaukset
- ;)))
Ajattelin just. Ajan Viete palsta. Vietteleekö se ja vie mukanaan? Ajanviete. Viettääkö se minne päin?
Tällä pilvet ja aurinko vuorottelevat. Ei sadetta.Niinpä niin....tiedä vaikka viettelee?;)
Ajan kans siis.:D
Vie se mennessään, mutta ei kerro mihin.;)
Koko aamun satanut...todella tylsä ulkoiluilma. Mutta, onneksi tänään juuri oli tarve levätä, joten keli sopii mainiosti minulle, ei tule stressiä keräämättömistä puolukoista.:D- ;)))
Satumainen.Nainen kirjoitti:
Niinpä niin....tiedä vaikka viettelee?;)
Ajan kans siis.:D
Vie se mennessään, mutta ei kerro mihin.;)
Koko aamun satanut...todella tylsä ulkoiluilma. Mutta, onneksi tänään juuri oli tarve levätä, joten keli sopii mainiosti minulle, ei tule stressiä keräämättömistä puolukoista.:DHeh heh. Taasko ne puolukat pyörivät...mielessä:) Tulis jo lumi, voisit kerätä lumipalloja;)
;))) kirjoitti:
Heh heh. Taasko ne puolukat pyörivät...mielessä:) Tulis jo lumi, voisit kerätä lumipalloja;)
Ei pyöri nyt mielessä mikään asia, korkeintaan matonpesu.;)
Mutta, karpaloita voisi käydä katsomassa sateen jälkeen.;))
- ;)))
Niin ja ajattelin myös, mistä sanonta lorvikatarri tai lorvikatari? Vatsakatariako?
Koiranilma lie sanonta jostain vuosikymmenten takaa. Pitivät koiria ulkona. Eihän nyt yksikään itseään kunnioittava koira seiso sateessa vapaaehtoisesti. Haluaa suojaan äkkiä.No sitähän minäkin, että ei se koira sinne ulos tahtonut vapaaehtoisesti, kyllä se joutui sinne, ikäänkuin lumiukko pihalle.:D
Mikähän sana se lorvikin oikein on? Mikä on lorvi?- ;)))
Satumainen.Nainen kirjoitti:
No sitähän minäkin, että ei se koira sinne ulos tahtonut vapaaehtoisesti, kyllä se joutui sinne, ikäänkuin lumiukko pihalle.:D
Mikähän sana se lorvikin oikein on? Mikä on lorvi?Lorvi on murre (ei koira) sana, olisiko kuitenkin itä-suomesta. Lorvija, laiskottelija, työhaluton, työtä vieroksuva jne.
Satumainen.Nainen kirjoitti:
No sitähän minäkin, että ei se koira sinne ulos tahtonut vapaaehtoisesti, kyllä se joutui sinne, ikäänkuin lumiukko pihalle.:D
Mikähän sana se lorvikin oikein on? Mikä on lorvi?Lorvi on vähän kuin sorvi muttei sinne päinkään ;P
- Anonyymi
;))) kirjoitti:
Lorvi on murre (ei koira) sana, olisiko kuitenkin itä-suomesta. Lorvija, laiskottelija, työhaluton, työtä vieroksuva jne.
Henkilö joka ei tee mitään vaan laiskottelee sanotaan että potee lorvikataria. Ennen äitini käytti sanontaa silloin kun häntä ei innostanut ryhtyä johonki että ei hänellä muuta ole nyt kuin lorvikatari, siis tunsi itsensä laiskaksi.
- Anonyymi
HugaZaga kirjoitti:
Lorvi on vähän kuin sorvi muttei sinne päinkään ;P
Lorvikataria potee laiska tai aikaansaamaton henkilö. Lorvailee mieluimmin.
Koiranilma -sana etymologia on tuntematon, epäilevät käännöslainaksi. mistä sitten heti tuleekin mieleen englanninkielinen sanonta "its raining cats and dogs", jonka alkuperää epäillään Jonathan Swiftin runoilemaksi vuonna 1710.
Että ota siitä nyt sitten selvää. Ja eiköhän nuo vesikoirat kuitenkin ole innoissaan sateesta?
Tuosta Esteristä sen verran, että kyllä sillä on ihan kunnon pärsse, pikkusisarellansa Essillä voi hyvin olla piippi. Tihkusateellahan asialla ei ole Esteri, vaan tosiaan Essi, joka tirauttelee.jos vaikka kirjoitti:
http://www.kirjastot.fi/fi-FI/kysy/arkistohaku/kysymys/?ID=af576f49-b37d-4690-b459-711c7dfcfb3f
Voi jehna. Joku toinenkin osaa kuuklettaa.
- :D
LaardiBee kirjoitti:
Voi jehna. Joku toinenkin osaa kuuklettaa.
Google
- Osittain tyhmä:)
:D kirjoitti:
Google
Mikä on google ???
- kundin kunnia
LaardiBee kirjoitti:
Voi jehna. Joku toinenkin osaa kuuklettaa.
Näkeminenkin mahdollista. Näen, että Laardin suku on Pohojanmaalta kotoisin. Nuo sukunimet esiintyy vain siellä.
- ;)))
Puhalsitko sateet etelään? Nyt satelee täälläkin:)
Se on iltapäivää ;o))),,, tuon verran vielä jaksaa hymyillä,,,
muuten on olo kun keitetyllä spagetilla,,, Piti lähtee uimaan, käytiin jo hallin pihassa, mut ei niin ei,,, tuliko toi lorvikatari, vai onko yhäkin se kevätväsymys muuttumassa syylaiskuudeksi?,,,
Hitto kun tuntuu et kävellessäkin on joka toinen jalanjälki kämmenjälki :o(((,,,- Anonyymi
Helsingin lähiöstä: Kovin hieno ja kuiva ilma ei tänään ole ollut 6.1.22.Tulin lukeman juttuja tältä. Ajan tappoja. Olin kyllä tuolla ulkona kävelemässä 3h.Sadetakki pällä.Nyt on lenkkareihin sisään laitettu sanomalehteä eli paperista mainosposti.Jos en ulkoile seinät kaatuu päälle.Kun asun yksin.Pitkäksi kävisi päiväni jos lorvisin vain sisällä.Minulla kun ei ole maksulisia Tv kanavia. Tv ei tunnu mitään mielenkiintoista minulle nyt tulevan.Tietysti olisi kai ajan kulua jos olisin some F.B tai Instagram.Enpä ole ettei some veisi minua. Kuin niin monen yksinasuvan vanhemman naisen viennyt.He elävät some yöt ja viniä juovat.Masentuvat kuin eivät tajua some eletään kuplassa.Kuvat on suodatimella ja muokauksilla käsitelty.He ovat kaukana tosi elämä.Anteeksi höpötykseni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1751949- 1711690
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691578Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241383Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys981325Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1531021Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731017- 991004
Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228846Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,55759