Kertokaa minulle

Miksi somalinuorukaiset eivät ole kotimaassaan sotimassa maansa puolesta? Entä jos suomalaiset miehet olisivat lähteneet pakolaisiksi loisimaan vaikkapa Ruotsiin? Ei olisi enää Suomea. Minunkin isäni oli kaukopartiossa. Hän aina puhui, että söi kaurat hevosen edestä. En tiedä oliko totta, mutta nälkä heillä oli. Tosi ällöttävää kun somalimiehet loisivat täällä saaden kaiken valmiina eteensä. Ja sääliksi käy niitä miehiä, jotka eivät mihinkään lähteneet loisimaan vaan ovat yrittäneet pelastaa isänmaatansa. Tämä ei ole vihapuhetta vaan toteamus!
1276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Aloittaja on täysin oikeassa. Täällä moni täyshoidolla elelevä loinen on erikoistunut rötöksiin, raiskauksiin ja moniin muihin rikoksiin. Ja muut huutavat ja meluavat joka paikassa. Ruman kuuloista kommunikointia.

Äänestä

Luulisi jotta tuossa iässä olisi muutakin mielessä, jos isäsi oli kaukopartiomihenä, niin sinäkin jo eläkkeellä tai ainakin lähellä eläkeikää.
Muuta ole mielessä kun rastistiroskan levittäminen.

Äänestä

No, kerrotaan kun et itse osaa ottaa selvää.

Somaliassa on sisällissota, on ollut jo lähes 20 vuotta.

Äänestä
  • "Sisällissota"... keskenään somalit tappelevat, EI SIELLÄ KUKAAN YLKOPUOLINEN VIHPLLINEN OLE KOKO AIKANA OLLUT! Voisi hyvällä syyllä jo kysyä, että miksi tappelecvat keskenään, kun ei siitä näytä sen valmiimpaa tulevan? Eivätkö edes kykene toimivaa valtiota perustamaan? Ennen kaikkea, mikä uhmeen velvollisuus suomalaisten on maksaa avustukset ja elättämiset??? MISSÄ SE ON IANKAIKKISENA PYSYVÄISMÄÄRÄYKSENÄ PAMAUTETTU VOIMAAN, ETTÄ JONKIN PIKKUKANSA-SUOMEN PITÄ'ISI LOPUTTOMASTI MAKSAA JA AVUSTAA ERIPURAISTEN KESKENÄÄN SOVINTOON NÄHTÄVÄSTI KYKENEMÄTTÖMIEN AVUSTUKSET?

    Äänestä

  • EI YMMÄRRÄ kirjoitti:

    "Sisällissota"... keskenään somalit tappelevat, EI SIELLÄ KUKAAN YLKOPUOLINEN VIHPLLINEN OLE KOKO AIKANA OLLUT! Voisi hyvällä syyllä jo kysyä, että miksi tappelecvat keskenään, kun ei siitä näytä sen valmiimpaa tulevan? Eivätkö edes kykene toimivaa valtiota perustamaan? Ennen kaikkea, mikä uhmeen velvollisuus suomalaisten on maksaa avustukset ja elättämiset??? MISSÄ SE ON IANKAIKKISENA PYSYVÄISMÄÄRÄYKSENÄ PAMAUTETTU VOIMAAN, ETTÄ JONKIN PIKKUKANSA-SUOMEN PITÄ'ISI LOPUTTOMASTI MAKSAA JA AVUSTAA ERIPURAISTEN KESKENÄÄN SOVINTOON NÄHTÄVÄSTI KYKENEMÄTTÖMIEN AVUSTUKSET?

    Jos vit..uttaa niin se on hyvä Tiesitkö, että vit....seen voi kuolla?

    Äänestä

"Miksi somalinuorukaiset eivät ole kotimaassaan sotimassa maansa puolesta? Entä jos suomalaiset miehet olisivat lähteneet pakolaisiksi loisimaan vaikkapa Ruotsiin? Ei olisi enää Suomea. Minunkin isäni oli kaukopartiossa. Hän aina puhui, että söi kaurat hevosen edestä. En tiedä oliko totta, mutta nälkä heillä oli. Tosi ällöttävää ... "

Voiko Suomessa olla vielä tään kirjoittajan kaltasii idiootteja?
Luetko muuta kuin Aku Ankkaa?
Jos viittisit ottaa selvää asioista niin tietäisit miksi ne ei ole kotimaassaan.
Halloo pahvi - HUHUU ääliö!
Talvi-/Jatkosotaa ei voi verrata Somalian tilanteeseen.

Vai oli faijas kaukopartiossa! Oliko hiki kun heräsit.
Tuskin faijas oli syntynytkään tuohon aikaan.

Äänestä
  • Isäni syntyi vuonna 1919

    Äänestä

Mitenkä paljon suomalaisia oli ns. "käpykaartissa", kuinka paljon heitä meni ruotsiin ja kuinka paljon oli Herrain poikia joille junailtiin yskän takia vapautus sotapalveluksesta?

Äänestä

Isäsi oli mies, mutta sinusta on vain valittamaan ja itkemään.

Äänestä

Raukkojahan ne 25v lapset ovat. Pelkäävät jopa sikoja ja koiriakin. ristinmerkkiäkin säikähtävät. miten näistä lapsosista olisi sotimaan tai kotiansa puolustamaan? Onneksi hyyssäriakat ja -ukot pitävät heistä huolta täällä Suomessa ja työtä tekevät suomalaiset maksavat kaiken.

Äänestä

Somaliasta tulee paljon elintaso/pelkuri porukkaa. Oikeet pakolaiset kökkii siellä leireissä, josta ei saa poistua. Terve mies, joka ei tee mitään on täällä maassa väärässä paikassa.

Suomi on käynny oman sisällsisodan ja sitten sotinnu muutaman erän idä ihmeen kanssa. Suomessa oli oikea nälänhätä ja silti MIEHET SOTI, eikä valittanut kuten nynnyt. Oli toki rintamakarkureita ja niitä käännytettiin, ammuttiin ja muutakin. Tämä OIKEA suomi sukupolvi on jo lähes 100% kuollut ja nykyinen kaikki-heti-mulle ei veetäkään välitä. Saavutetut "edet" on kadonneet ja silti maa pitää KULISSIA pydessä, et olis vara elettää muitakin.

Totuus vaan on, et suomi on lähes kreikan tavoin velkaantunut maa, jolla annetaan vielä lainaa. Laina pitää MAKSAA pois. Somali loisiat tuskin kovin innokkaasti osallistuu tuohon hommaan, kun saavat kaiken puhtaaseen käteen.

Jos somaliaan ei saada rauhaa, niin suomessa se ns. kotouttaminen pitäs pistää uusiksi, jossa jokainen vastaanottokeskus asukas opettelee suomen ja näyttää kokeessa osaavansa sen. Myös TAVAT ja yleiset säännöt pitäs aikuisten hallita. Järjestyssäännöllä ei pyyhite persrööriä vaan sen mukaan ollaan. Lisäksi työvelvote, ellei ole todella perusteltua olla lorvaamassa. Autoa tai muuta etuutta ei anneta vaan se pitää ansaita, kuten muutkin tekee. Sossu/kela voisivat muutenkin laskea etuuden SAMAAN TASOON, kun keskimäärin suomi perheillä. Turhat asunnonvaihtamiset myös kuriin, kerran muillakin ihmisillä on samat halut ja toisilla ei asuntoa ollenkaan. Kaikki tiedot tietenkin julkiseksi, jotta voi vertailla väärinkäsitysten estämiseksi.

Erityiskohtelu myös terveyskeskuksissa pitää loppua ja samat lääkärit kun muillakin. Jos ei kelpaa voi lähteä KOTIIN. Itsekkin tarvitsisin tulkin lääkäriin, kun tämä ei osaa suomea kunnolla. Pitäs varmaan opetella venäjää, jotta selviää suomessa terveyskeskuksessa. Tulkkia ei tipu, kun satun olemaan suomalainen. Ei sen noin pitäs mennä.

Päättäjät on vaan liian nynnyjä laittamaan asiat ruotuun ja lopettamaan velttoilun. SÄÄSTÖÄ SYNTYISI varmuudella tuntuvasti.

Äänestä

"Sisällissota" näyttää olevan yksi parhaista Pohjois-Afrikan alueen bisneksistä.
Alueelle työnnetään Euroopasta ruokaa ja rahaa, USA:sta, Britanniasta, Ranskasta, Venäjältä aseita.
Rikkain porukka "pakenee" Pohjois-Eurooppaan loisimaan.
Ahneimmat sitten vielä kiristävät satoja miljoonia euroja vuosittain merirosvoudella.

Jos alueella olisi todella sisällissota, niin ei siinä noin loistavaa bisnesverkostoa joutaisi pyörittämään...

Mikä länsimainen taho hyötyy eniten tällaisesta? Sittenkin asekauppiaat?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


estäkää pääsy! kirjoitti:

Miksi somalinuorukaiset eivät ole kotimaassaan sotimassa maansa puolesta? Entä jos suomalaiset miehet olisivat lähteneet pakolaisiksi loisimaan vaikkapa Ruotsiin? Ei olisi enää Suomea. Minunkin isäni oli kaukopartiossa. Hän aina puhui, että söi kaurat hevosen edestä. En tiedä oliko totta, mutta nälkä heillä oli. Tosi ällöttävää kun somalimiehet loisivat täällä saaden kaiken valmiina eteensä. Ja sääliksi käy niitä miehiä, jotka eivät mihinkään lähteneet loisimaan vaan ovat yrittäneet pelastaa isänmaatansa. Tämä ei ole vihapuhetta vaan toteamus!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu