http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/todistajat-bussikuskin-pieksijat-pakenivat-nauraen/art-1288415374238.html
Aivan oikeita tuomioita syyttäjä vaatii mutta eihän tuollaiset mene läpi, sehän olisi aivan epäinhimillistä näitä nuoria ihmishirviöitä kohtaan. Tätä mieltä on ainakin punavihreät, rikollisuus kun on yhteiskunnan vika.
Alaikäinen saa satavarmasti ehdollista, täysi-ikäinen saa pari vuotta ja muutaman kuukauden päälle eli joutuu vähäksi aikaa linnaan. Istuuko siitä puoliakaan vai vain kolmasosan kun on nuorisorikollinen?
Tuomiota tietysti alentaa se kun "katuvat" tai ainakin sitä katuvat kun joutuivat kiinni...
Aivan oikeita tuomioita syyttäjä vaatii mutta eihän tuollaiset mene läpi, sehän olisi aivan epäinhimillistä näitä nuoria ihmishirviöitä kohtaan. Tätä mieltä on ainakin punavihreät, rikollisuus kun on yhteiskunnan vika.
Alaikäinen saa satavarmasti ehdollista, täysi-ikäinen saa pari vuotta ja muutaman kuukauden päälle eli joutuu vähäksi aikaa linnaan. Istuuko siitä puoliakaan vai vain kolmasosan kun on nuorisorikollinen?
Tuomiota tietysti alentaa se kun "katuvat" tai ainakin sitä katuvat kun joutuivat kiinni...
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kumpaakin uhkaa yhteisvastuullisesti satojen tuhansien korvaukset. Niitä maksavat seuraavat 20 vuotta, vasta sitten ulosotto rikosveloissa vanhenee. Eiköhän se ole vähintään yhtä kova tuomio kuin mahdollinen vankeus.
Viimeistään siinä vaiheessa hymy hyytyy kun ulosottomies vie kolmanneksen nettopalkasta.
luuletko että nuo nee***ri pennut tulevat ikinä tekemään sekuntiakaan työtä ???
järjetön ajatuskin.
Korvauksia tulisi kohtuullistaa, ei kukaan pysty maksamaan satojen tuhansien korvauksia. Jos niitä ei kohtuullisteta ei nuorten kannata tehdä töitä, päihteet ja rikokset vievät heidät, vankilakierre, se vasta kalliiksi tulee yhteiskunnalle.
itse kannatan verikostoa
Viisas Hammurab I näki asian silleen että "silmä silmästä, hammas hampaasta".
Kun tietää saavansa aivovaurion, tuskin aiheuttaa aivovauriota muille.
Eli Hammurabin lakien mukaan pahoinpitelijöille pitää aiheuttaa samat murheet ja viat kuin mitä itse aiheuttivat. Sen mukaan tyypeille potkitaan aivovaurio.
Samalla tavalla julkinen tilaisuus kuin oli ensimmäinenkin pahoinpitely. Oliko se Rautatientori ? Ihan hyvä paikka, toivottavasti ilmat ovat mukavat yleisölle.
On näitä tapauksia tuolla lähi-idässä ollut, kun uhri vaatii sharia lain noudattamista.
Eräältäkin kaverilta poistettiin silmä sairaalassa kirurgisesti kun oli jossain tappelussa tms. piessyt kaverin niin että toinen silmä oli puhjennut.
Toisessa tapauskessa tuomari oli yhtydessä eri saraaloihin kysyäkseen mahdollisuutta leikellä hermoratoja poikki selkärangasta, kun eräs kaveri oli halvaantunut vyötäröstä alaspäin jonkun vastaavantyyppisen tapauksen johdosta. Tähän sairaalat kuulemma eivät oikein "osanneet vastata"...
Mutta, on niillä laissa kohta, jonka mukaan "jos katuu todella syvästi" sekä maksaa joitain "verirahoja" tms., niin voi saada uhrilta tai tämän omaisilta armon - jos nämä suostuvat tähän.
Ehdottomasti tulee tuomita pahoinpideltäväksi aivovaurioon saakka. Rangaistuksen täytäntöönpano tulisi lähettää Suomen kansalle suorana lähetyksenä. Varmasti vaikuttaisi kyseiseen rikollisuuteen.
pääsevät ilman rangauistusta tai pienellä rangaistuksella se kertoo tyypeille ja vastaaville muillekin, rikos ei ole rangaistava teko, joten potkiskellaan jatkossakin ihmisiä invaliideiksi. Totta helvetissä.
Jos saavat KUNNON rangaistukset, niin muistavat ja muutkin muistavat jatkossa aikaisemmat tuomiot.
Nuorempi pääsee aivan varmasti ehdollisella, vanhempi joutuu vähäksi aikaa vankilaan. Tämä on oikeuskäytäntö Suomessa, halusimme tai emme.
Älä unta näe , hyysäriämmät kyllä hoitavat asian , sillä eihän mamaunuoria voi rangaista , siitähän saattaisi suomen maine maailmalla kärsiä.