Onkohan Euroloanin toiminta laillista? Luotonantajarekisterissä ovat,mutta eivät rekisterissä,joka oikeuttaa heidät perintätoimintaan.
Kertokaa,jos on kokemuksia?
Euroloanin perintä??
13
497
Vastaukset
- joonas76
Kaverini otti kesäkuussa 2011 (tyhmyyttään) pikavipin euroloanilta.Hänellä ei ole tuloja juurikaan,koska on opiskelija.Euroloanin "scoring-system" antoi lainaa tuosta vaan persaukiselle 700 euroa! Euroloan mainostaa kovasti "eettistä toimintaa ja vastuullista lainaamista"
Mitäpä vielä.Kaverini ei ole pystynyt maksamaan ajoissa takaisin.Tänä päivänäkään euroloan ei ole vienyt asiaa mihinkään perintätoimistoon,käräjille,eikä ole ilmoittanut maksuhäiriöstä.Kuitenkin lähetellään vaikka kuinka monta maksukehotusta,ja kulut ovat todella kalliita.
Epäilen ettei euroloanilla ole laillista toimintaa? Toki haukuin idiootti-ystäväni,kun menee persaukisena vippaamaan :) - OKPerintä
Kuka tahansa saa periä omia saataviaan. Siihen ei tarvita mitään lupaa. Vain ammattimaista toimintaa harjoittavat, jotka perivät saatavia toimeksiannosta, tarvitsevat toiminnalleen luvan.
Omien saatavien perintä tulee kuitenkin suorittaa perintälain mukaisesti.- joonas76
Mutta saako euroloan lähettää jopa 5 maksukehotusta/perintäkirjettä? Ilman että lasku lähtee mihinkään oikeudelliseen perintään?
- joonas76
joonas76 kirjoitti:
Mutta saako euroloan lähettää jopa 5 maksukehotusta/perintäkirjettä? Ilman että lasku lähtee mihinkään oikeudelliseen perintään?
Niin euroloan on ottanut tuosta kesäkuussa 2011 vipatusta 700 eurosta kuluja niinkin paljon,että loppusumma on nyt jo 1200 euroa??
- vältä tätä
aivan sairasta ryöstämistä!
- Vältä tätä II
Euroloan tuntuu olevan tällä hetkellä vaikeuksissa, loppuuko koko lafka?
- nimet esiin
Euroloankin on härski verenimijä. Ketkähän siellä hoitaa perintää? Olis hyvä saada nimiä julkisuuteen.
- jobberi----------
Euroloan on todella p-aska firma! Mun frendi sai sieltä toukokuussa 2011 700e,eikä ole maksanut senttiäkään takas.Nyt 700e laina on jotain about 1300e.....
Ei maksuhäiriömerkintää,ei käräjiä,ei ulosottoa.buahahaaaa! - viddu notta...
Euroloan on ahterista. 1.maksukehotus 2.maksukehotus.3.maksukehotus 4.maksukehotus 5.maksukehotus. Maksuvaatimus. Soittopyyntökirje....Mitä vielä??
Kuluja kertyy. Soittopyyntökirjeen hint 16 euroa.esim.
Pas.kalafka! - Huhhuhheijjaa
Haloo, toi pulju on lähettänyt mulle jo kaksitoista maksuvaatimusta. Mitä järkee tälläisessä on ? Mistä mulla olis rahaa maksaa lainan päälle 12 x 21 ekee ? Tää on aivan eurolounia.
- -tiina--
No helppoa rahankeruuta,euroloanin harkittua taktiikkaa?
- oksanainen
Mitäs jos koittaisitte maksaa velan pois , saattaisi auttaa tilannetta.
- 5+16
Eivät tässä puljussa reagoi millään tavalla kun laittaa sähköpostia asiakaspalveluun, liekkö ketään enää töissä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671613
- 104941
- 75753
- 51645
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa17628ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m163501Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189437- 26429