Euroloanin perintä??

Onkohan Euroloanin toiminta laillista? Luotonantajarekisterissä ovat,mutta eivät rekisterissä,joka oikeuttaa heidät perintätoimintaan.

Kertokaa,jos on kokemuksia?
13497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kaverini otti kesäkuussa 2011 (tyhmyyttään) pikavipin euroloanilta.Hänellä ei ole tuloja juurikaan,koska on opiskelija.Euroloanin "scoring-system" antoi lainaa tuosta vaan persaukiselle 700 euroa! Euroloan mainostaa kovasti "eettistä toimintaa ja vastuullista lainaamista"

Mitäpä vielä.Kaverini ei ole pystynyt maksamaan ajoissa takaisin.Tänä päivänäkään euroloan ei ole vienyt asiaa mihinkään perintätoimistoon,käräjille,eikä ole ilmoittanut maksuhäiriöstä.Kuitenkin lähetellään vaikka kuinka monta maksukehotusta,ja kulut ovat todella kalliita.

Epäilen ettei euroloanilla ole laillista toimintaa? Toki haukuin idiootti-ystäväni,kun menee persaukisena vippaamaan :)

Äänestä

Kuka tahansa saa periä omia saataviaan. Siihen ei tarvita mitään lupaa. Vain ammattimaista toimintaa harjoittavat, jotka perivät saatavia toimeksiannosta, tarvitsevat toiminnalleen luvan.
Omien saatavien perintä tulee kuitenkin suorittaa perintälain mukaisesti.

Äänestä
  • Mutta saako euroloan lähettää jopa 5 maksukehotusta/perintäkirjettä? Ilman että lasku lähtee mihinkään oikeudelliseen perintään?

    Äänestä

  • joonas76 kirjoitti:

    Mutta saako euroloan lähettää jopa 5 maksukehotusta/perintäkirjettä? Ilman että lasku lähtee mihinkään oikeudelliseen perintään?

    Niin euroloan on ottanut tuosta kesäkuussa 2011 vipatusta 700 eurosta kuluja niinkin paljon,että loppusumma on nyt jo 1200 euroa??

    Äänestä

aivan sairasta ryöstämistä!

Äänestä

Euroloan tuntuu olevan tällä hetkellä vaikeuksissa, loppuuko koko lafka?

Äänestä

Euroloankin on härski verenimijä. Ketkähän siellä hoitaa perintää? Olis hyvä saada nimiä julkisuuteen.

Äänestä

Euroloan on todella p-aska firma! Mun frendi sai sieltä toukokuussa 2011 700e,eikä ole maksanut senttiäkään takas.Nyt 700e laina on jotain about 1300e.....

Ei maksuhäiriömerkintää,ei käräjiä,ei ulosottoa.buahahaaaa!

Äänestä

Euroloan on ahterista. 1.maksukehotus 2.maksukehotus.3.maksukehotus 4.maksukehotus 5.maksukehotus. Maksuvaatimus. Soittopyyntökirje....Mitä vielä??

Kuluja kertyy. Soittopyyntökirjeen hint 16 euroa.esim.

Pas.kalafka!

Äänestä

Haloo, toi pulju on lähettänyt mulle jo kaksitoista maksuvaatimusta. Mitä järkee tälläisessä on ? Mistä mulla olis rahaa maksaa lainan päälle 12 x 21 ekee ? Tää on aivan eurolounia.

Äänestä
  • No helppoa rahankeruuta,euroloanin harkittua taktiikkaa?

    Äänestä

Mitäs jos koittaisitte maksaa velan pois , saattaisi auttaa tilannetta.

Äänestä

Eivät tässä puljussa reagoi millään tavalla kun laittaa sähköpostia asiakaspalveluun, liekkö ketään enää töissä :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


duunari751 kirjoitti:

Onkohan Euroloanin toiminta laillista? Luotonantajarekisterissä ovat,mutta eivät rekisterissä,joka oikeuttaa heidät perintätoimintaan.

Kertokaa,jos on kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu