Muutin viime viikolla kauas kotoa Tampereelle töiden takia... Olen aina halunnut muuttaa kyseiseen paikkakuntaan, mutta nyt muutto ei tunnukkaan enään hyvältä idealta. En tunne paikkakunnalta ketään ja töistä en usko saavani ystäviä. Kaverit ja läheiset eivät tule käymään, koska paikkakunnalle on puuduttava viiden tunnin ajomatka. Tunnen oloni yksinäiseksi asunnossani, harrastan kuntosalilla käyntiä, mutta enään sinnekään meneminen ei innosta. Lisäksi stressaan pienistä asioista mm. tämän hetken suurin ja turhin stressin aihe on kun ostin 90cm sängyn vaikka olisin saanut halvemmalla 120cm ja ennen omistin 120 senttisen sängyn (erittäin järkevä huolen aihe mutta en saa tätä ajatusta mitenkään mielestä) Aina kun tulen asunnolleni katson sänkyä ja masennun. 90 senttisen ostin siksi kun asuntoni on pieni, mutta hyvin olisi 120 senttinen mahtunut ja nyt ärsyttää, ärsyttää niin paljon... Tämä voi kuulostaa todella hölmöltä, mutta tälläinen minä olen, stressaan kaikesta.
Olen muuttopäivästä lähtien itkenyt joka päivä. Ja tuntuu että olo ei helpotu yhtään, koska ei ole ihmisiä joille voisin jutella kasvotusten. Olen nuori 18-vuotias, asuin kolme vuotta itsestään yksiössä, mutta lähellä kotipaikkaani, lähellä ystäviä ja sisaruksia. Nyt ei ole ketään, vain radio ja tietokone... Tätä kirjoittaessakin valuu kyynelet pitkin poskea, mutta pakko jakaa tämä yksinäisyys jonkun kanssa. Vanhemmat, sisarukset ja kaverit luulevat että kaikki on hyvin, mutta ei tämä elämä tällä hetkellä ole helppoa tai mukavaa... Miten tästä eteenpäin, sitä en tiedä... En viihdy täällä, en viihdy asunnossani...
Muutto toiselle paikkakunnalle...
1
234
Vastaukset
Tuohon sänkyostokseesi en osaa sanoa mitään, mutta mikset sitten vaikka mene johonkin ns. yhteisötapaamispaikkaan, kahvilaan tai jotain.
Tampereelta en nyt tiedä onko siellä jotain sellaisia paikkoja...
(Liikaa aikaa siitä kun itse tampereella kävin joskus lapsena)
Jos et viihdy asunnossasi, mene ulos. (Tiedän, tavallinen kommentti, mutta kuitenkin...)
Oletko yrittänyt etsiä kunnan seudulta kaveria vaikka S24:n "yksinäisyys" alueen Yhteystietoketjun kautta?
Tyhmäähän se on ehdottaa tollasia, ja pian tulee varmana joku "ottaakoha nää tosissaan" tyylinen kirjoittelija sanelee jotain omiaan.
Mutta se voi toki auttaakin, oma asiasi on että haluatko sinne yheystietojasi laittaa mm. jotain sp-osoitetta tai jotain.
Eli käyppä vaikka kattomassa jos löydät jotain kivaa juttuseuraa tampereelle:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9384540
Ja se sänky.. Jos se painaa mieltäsi, niin mietippä sitä että onko maailmassa ketään, joka ei olisi ostanut jotain, jota katuu jostain syystä?
Tuskinpa. Ja jos on niin mitään kummoista tuskin ostanut.
Eli se on nyt siinä se sänky, jos ei muuten, ni ajattele että se kartuttaa kokemustasoa ostamisessa. Seuraavalla kerralla sitten osaat olla kärsivällisempi, että voit päätyä oikeisiin ostospäätöksiin. (Toivottavasti.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle442972Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362631Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532584Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1012244Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482084Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3381874- 1501546
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231188Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281175