Muutin viime viikolla kauas kotoa Tampereelle töiden takia... Olen aina halunnut muuttaa kyseiseen paikkakuntaan, mutta nyt muutto ei tunnukkaan enään hyvältä idealta. En tunne paikkakunnalta ketään ja töistä en usko saavani ystäviä. Kaverit ja läheiset eivät tule käymään, koska paikkakunnalle on puuduttava viiden tunnin ajomatka. Tunnen oloni yksinäiseksi asunnossani, harrastan kuntosalilla käyntiä, mutta enään sinnekään meneminen ei innosta. Lisäksi stressaan pienistä asioista mm. tämän hetken suurin ja turhin stressin aihe on kun ostin 90cm sängyn vaikka olisin saanut halvemmalla 120cm ja ennen omistin 120 senttisen sängyn (erittäin järkevä huolen aihe mutta en saa tätä ajatusta mitenkään mielestä) Aina kun tulen asunnolleni katson sänkyä ja masennun. 90 senttisen ostin siksi kun asuntoni on pieni, mutta hyvin olisi 120 senttinen mahtunut ja nyt ärsyttää, ärsyttää niin paljon... Tämä voi kuulostaa todella hölmöltä, mutta tälläinen minä olen, stressaan kaikesta.
Olen muuttopäivästä lähtien itkenyt joka päivä. Ja tuntuu että olo ei helpotu yhtään, koska ei ole ihmisiä joille voisin jutella kasvotusten. Olen nuori 18-vuotias, asuin kolme vuotta itsestään yksiössä, mutta lähellä kotipaikkaani, lähellä ystäviä ja sisaruksia. Nyt ei ole ketään, vain radio ja tietokone... Tätä kirjoittaessakin valuu kyynelet pitkin poskea, mutta pakko jakaa tämä yksinäisyys jonkun kanssa. Vanhemmat, sisarukset ja kaverit luulevat että kaikki on hyvin, mutta ei tämä elämä tällä hetkellä ole helppoa tai mukavaa... Miten tästä eteenpäin, sitä en tiedä... En viihdy täällä, en viihdy asunnossani...
Muutto toiselle paikkakunnalle...
1
243
Vastaukset
Tuohon sänkyostokseesi en osaa sanoa mitään, mutta mikset sitten vaikka mene johonkin ns. yhteisötapaamispaikkaan, kahvilaan tai jotain.
Tampereelta en nyt tiedä onko siellä jotain sellaisia paikkoja...
(Liikaa aikaa siitä kun itse tampereella kävin joskus lapsena)
Jos et viihdy asunnossasi, mene ulos. (Tiedän, tavallinen kommentti, mutta kuitenkin...)
Oletko yrittänyt etsiä kunnan seudulta kaveria vaikka S24:n "yksinäisyys" alueen Yhteystietoketjun kautta?
Tyhmäähän se on ehdottaa tollasia, ja pian tulee varmana joku "ottaakoha nää tosissaan" tyylinen kirjoittelija sanelee jotain omiaan.
Mutta se voi toki auttaakin, oma asiasi on että haluatko sinne yheystietojasi laittaa mm. jotain sp-osoitetta tai jotain.
Eli käyppä vaikka kattomassa jos löydät jotain kivaa juttuseuraa tampereelle:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9384540
Ja se sänky.. Jos se painaa mieltäsi, niin mietippä sitä että onko maailmassa ketään, joka ei olisi ostanut jotain, jota katuu jostain syystä?
Tuskinpa. Ja jos on niin mitään kummoista tuskin ostanut.
Eli se on nyt siinä se sänky, jos ei muuten, ni ajattele että se kartuttaa kokemustasoa ostamisessa. Seuraavalla kerralla sitten osaat olla kärsivällisempi, että voit päätyä oikeisiin ostospäätöksiin. (Toivottavasti.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490