NETTIKIRKKO

Tule mukaan!

Nyt voi olla kristillisen kirkon jäsen ilman jäsenmaksuja.
Ehtona vain kristillinen usko - henkilökohtainen usko
Liittyä voi netin kautta ja jäsenyys alkaa heti ilmoittauduttua!

Liittymisosoite:http://www.nettikirkko.net/

Ei kannata jäädä ilman uskovien yhteyttä!

5

675

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos tiedosta!

      KIITOS TIEDOSTA!

    • Paikallisseurakunta

      Vaikka Nettikirkko saattaa olla avuksi joskus, se ei voi korvata todellista seurakuntayhteyttä.

      Antautuminen yhteydelle on keskeinen tekijä uskovan kehityksessä.
      Terve hengellinen kasvu voi tapahtua parhaiten läheisessä yhteydessä muitten kanssa. Kasvu ei ole mahdollista yksin. Se vaatii vapaaehtoista sitoutumista toisiin ihmisiin. Sitoutumattomuus paikalliseen seurakuntaan on loukkaus Jumalan perhettä kohtaan.

      Paikallisen seurakunnan tulee olla rakastava yhteisö, joka voi tavoittaa kadotetut, epätoivoiset ja hädänalaiset Jeesuksen säälillä.
      Seurakunnassa tulisi olla sellainen keskinäisen välittämisen ilmapiiri, jota ei tavata missään sen ulkopuolella. Rakastava, välittävä kansa, joka elää toisiaan varten, sydämen halusta toisiaan rohkaisten ja rakentaen.
      Kol. 2:2 "että heidän sydämensä, yhteen liittyneinä rakkaudessa..."

      Paikallisseurakunta on Jumalan lahja lapsilleen!

    • roli

      Mikä tämä tällainen nettikirkko on? Rahankeräyksen lupanumero puuttuu. Ei ole mitään yhteistietoja missään eikä perustajajäsenien nimiä, muuta kuin toimipaikan osoite. Vapaakirkossakaan ei tiedetty tällaisesta mitään.

    • Tänä päivänä seurakuntien toimintaan voi osallistua monin eri tavoin ja hengellistä elämää voi hoitaa verkonkin välityksellä. Luterilainen kirkko on viime vuosina tehnyt paljon työtä tämän eteen ja avannut monia eri palveluja. Olemme mukana verkkokeskusteluissa eri foorumeilla, ylläpidämme chat-palvelua henkilökohtaista keskustelua varten ja hiljentyä voi esimerkiksi kirkon Kappelissa, Rukousruletissa tai Mobiilikirkossa.

      Missään näissä, kuten ei kasvokkain tapahtuvassakaan seurakunnan toiminnassa kysellä jäsenyyden tai uskon perään. Tilaa on myös kyselijöille ja epäilijöille. Tervetuloa mukaan!

      Antti-pappi

    • Ups, huomasin vasta nyt, että ketju on jo kolme vuotta vanha, mutta ei se mitään. Asia on edelleenkin ajankohtainen. Netin ihmeellisestä maailmasta löytyy siis vaikka mitä myös hengelliseen elämään.

      Antti-pappi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      54
      970
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      771
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      65
      755
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      61
      731
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      47
      654
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      633
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      606
    8. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      603
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      78
      486
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      480
    Aihe