Mää olen miettinyt mistä ei hyvää seuraa. Mut miätinnän tuloksena olen tullu sellaiseen tulokseen että joka palstalla pitäs olla sellanen virallinen vastaanottaja. Semmonen vähä niinku kummi-kirjottaja joka kävis kättelemässä jokasen uuren kirjottajan.
Kyselis siltä miältymyksiä ja sitte vaikka jos se uus tahtois ni järjestäs sille punasen maton, torvisoittokunnan ja kaljaa ja täytekakkua tervetulotoivotuksena.
Sit se kummi-kirjottaja selittäs sille uudelle aina et mitä ne vakkarit tarkottaa kirjotuksillaan ja vastais kaikkiin sen uuden kirjotuksiin ja olis aina samaa miältä sen kanssa.
Tätä pitäs jatkaa ainaki pual vuatta tai vähempiki riittäs jos se uus ei kannatuksesta hualimatta tuntis oloaan turvalliseks ja tervetulleeks. Sit sen kummin pitäs kirjottaa itkunsekainen jäähyväisviästi sille uudelle joka lähti ja nuhdella kaikki pahat vakkarit jotka eivät taaskaan osanneet käyttäytyä.
Tällaseks kummiks pääsis aina se joka on viimeks tullu palstalle ja pysyny siäl ainaki ton vähimmän ajan eli pual vuatta. Saa seki olla kerran lähteny ja tullu uurelleen mut toivottavaa olis et jonkinlainen sisäpiiritiatous sillä olis että se oikein osais sitä uutta tulijaa tukea.
Miettinyt olen
6
275
Vastaukset
Jep, palstoilla pitäisi olla sisäänvetäjä :)
- oikea.heippa
Voisiko niille olla kuitenkin ensin oma palsta, missä ne kävisivät peruskurssin ja käytännön alkeet. Tehtävinä olisi, mitä kaikkea milläkin palstalla kirjoitetaan ja keitä henkilöitä siellä on jne:))) Kurssi kestäisi 1 kk. Sinä aikana voisi rekisteröidä nimmarin;)
Aikanaan sää olit kyllä Merli-Nellin kanssa täällä semmonen tervetulleeks toivottaja, niin muistelen. Varmaan aika moni semmoisen kokee mukavaksi ja ystävälliseksi eleeksi. Meininki oli muutenkin palstoilla aika erilaista silloin 10v sitten. Vai onks siitä jo 10v? Kyllä vissiin, sillä kaikesta alkaa olla vähintään 10v ;)
Kossunen kirjoitti:
Aikanaan sää olit kyllä Merli-Nellin kanssa täällä semmonen tervetulleeks toivottaja, niin muistelen. Varmaan aika moni semmoisen kokee mukavaksi ja ystävälliseksi eleeksi. Meininki oli muutenkin palstoilla aika erilaista silloin 10v sitten. Vai onks siitä jo 10v? Kyllä vissiin, sillä kaikesta alkaa olla vähintään 10v ;)
Voi herranjestas, eikai nyt sentään vielä kymmentä vuotta :D
Vaikka aika kauan on kyllä tullut harrastettua palstakirjoittelua, milloin enemmän milloin vähemmän aktiivisesti.:).
Mitähän Merli-Nellille mahtaa kuulua, hän taisi lopettaa palstakirjoittelun kokonaan.TaikisN kirjoitti:
Voi herranjestas, eikai nyt sentään vielä kymmentä vuotta :D
Vaikka aika kauan on kyllä tullut harrastettua palstakirjoittelua, milloin enemmän milloin vähemmän aktiivisesti.:).
Mitähän Merli-Nellille mahtaa kuulua, hän taisi lopettaa palstakirjoittelun kokonaan.Jotain surullista siihen Nellin kirjoittelun lopettamiseen liittyi, sellaisen viestin muistan lukeneeni silloin joskus.
Kossunen kirjoitti:
Jotain surullista siihen Nellin kirjoittelun lopettamiseen liittyi, sellaisen viestin muistan lukeneeni silloin joskus.
Ihan samanlainen tuntuma minullakin on, näin sen hänen alakuloisen viestinsä silloin aikoinaan eikä Nellistä ole sen jälkeen kuulunut. Tuollainen jää jotenkin vaivaamaan (vaikkei ihmistä oikeasti edes tunne), sitä miettii vielä vuosienkin päästä mitä oikein tapahtui. Joskus aina joku nettikirjoittaja vain koskettaa niin läheltä, pelkillä sanoillaan, että hän muttuu toisen mielessä kasvottomasta nikistä ihmiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?
Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi2604907Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1002474Kehu kaivattuasi
Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.1171540- 931042
Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.329983Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu
Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N271886Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle115842Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin
Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si33797- 39755
IS Viikonloppu 4.-6.4.2026
Nyt on Viitamäeltä pääkuvaton ristikko. Nimimerkki happonen kehui kovasti "On kyllä laadukas pahis, iso kiitos tästä ja66715
