Onko Hirvisaari hihhuli?

James esittelee omilla kotisivuillaan kielilläpuhumisen ihmettä varsin hurmosmaiseen sävyyn:

http://www.james.pp.fi/kielet.html

Onko James epäkristillisistä näkemyksistään huolimatta sittenkin hihhuli?
1297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ja tämä sama sankari loistaa blogissaan Islam-kritiikillään. Uskottavuus James Potkukelkalla uskontokriitikkona on lähes 0.

Äänestä
  • ..jälkeenpäin itseotettu nimi jolla Hirvisaari saa "ulkomaista eksotiikka" olemukseensa. Jos niin on, sittenhän kyseessä samanlainen tapaus kuin ne naiset jotka hakemalla hakevat miehensä suvusta ulkomaista nimeä. Jos löytyy se sitten otetaan koko perheen sukunimeksi...esim. Kauranen >>>Snellman.

    Eikös "James" ollutkin aikaisemmin Antti Einari tms.?

    Äänestä

  • Onko James...? kirjoitti:

    ..jälkeenpäin itseotettu nimi jolla Hirvisaari saa "ulkomaista eksotiikka" olemukseensa. Jos niin on, sittenhän kyseessä samanlainen tapaus kuin ne naiset jotka hakemalla hakevat miehensä suvusta ulkomaista nimeä. Jos löytyy se sitten otetaan koko perheen sukunimeksi...esim. Kauranen >>>Snellman.

    Eikös "James" ollutkin aikaisemmin Antti Einari tms.?

    Minua kiinnostaa miten Suomessa James äännetään?
    Äännetäänkö se suomalaisittain James vai englantilaisittain: "dzeims"

    Äänestä

  • englantilainen kirjoitti:

    Minua kiinnostaa miten Suomessa James äännetään?
    Äännetäänkö se suomalaisittain James vai englantilaisittain: "dzeims"

    SUOMESSA SE LAUSUTAAN JUST SILLEEN KUIN SE KIRJOITETAAN. MEILLÄ EI ÄÄNTÄMISIEN KANSSA KEKKALOIDA.

    Äänestä

  • Onko James...? kirjoitti:

    ..jälkeenpäin itseotettu nimi jolla Hirvisaari saa "ulkomaista eksotiikka" olemukseensa. Jos niin on, sittenhän kyseessä samanlainen tapaus kuin ne naiset jotka hakemalla hakevat miehensä suvusta ulkomaista nimeä. Jos löytyy se sitten otetaan koko perheen sukunimeksi...esim. Kauranen >>>Snellman.

    Eikös "James" ollutkin aikaisemmin Antti Einari tms.?

    Wikipedian mukaan:

    "James Hirvisaari, alunperin ERKKI KALEVI Hirvisaari"

    Voihan vitalis! Persuthan ovat niin kaikkea monikulttuuri-mädätystä vastaan ja tämä mies vaihtaa hienon ehtasuomalaisen nimeksi ulkomaiseksi JAMES-nimeksi!

    Muka taiteilijanimi! Jokainen arvaa että taustalla on tyypillinen suomalainen alemmuudentunne - suomalainen ei ole niin arvokas ja hieno kuin ulkolainen.

    Eikö Erkki Kaleville tullut mieleen, että Englannissa James on palvelijoiden yleisnimi? Ei englantialsen korvaan James hienolta kuulosta. Ei mitään järkeä tuollaisessa. Suomalaisen tekemänä se on suomalaisuuden halveksimista.

    Äänestä

Täytyy vastata ylläolevaan.

Minut kerran vietiin USA:ssa helluntalaisten juhlaan ja oli se ihmeellistä mitä kieliä ne kaikki puhuivat rukouksen aikana.
Jälkeenpäin kysyin viereiseltä naiselta mitä kieltä hän oikein puhui.

Hän sanoi ettei itsekään tiedä mutta että se on Jumalan lahja ja että sanoja vaan tulee suuhun kun puhuu jumalan kanssa.

Äänestä
  • Minä en ollut edes seurakunnassa kun rupesin kielillä puhumaan.

    Oltiin kavereiden kanssa mökillä viettämässä elokuista rapujuhlaa ja siinä pitkin iltaa tuli lauleltua ne "helan gårin" sun muut ja jossain kahdentoista vilakoilla olin ruvennut kavereiden mukaan puhumaan kielillä - niin ne ainakin väitti.

    Itse olin silloin ilmeisesti jossain transsin kaltaisessa mielentilassa koska tapahtumasta itselläni ei ole muistikuvaa. Todistajien lausuntojen pohjalta uskon puhuneeni kieliä, koska juhlaseurue ei ollut ymmärtänyt puhettani.

    Äänestä

Persujen ihanne voi olla eräs entinen USA:n senaattori maan eteläosista.

Äänestä

Edustaako James Sarvihiiri samaa lahkoa kuin Teuvo Turhapuro?
James Hirvisaari = sivari harjamies.

Äänestä
  • Helluntailainen tuo James tietääkseni on.

    Äänestä

  • kljmlkmlwlkjm kirjoitti:

    Helluntailainen tuo James tietääkseni on.

    Eli samaa porukkaa kuin Teuvo Hakkarainen. Jossain uutisessa mainittiinkin, että perussuomalaisten eduskuntaryhmässä on eniten helluntailaisia, ainakin kolme. Kuka se kolmas lie? Ei ainakaan Jussi Halla-aho, joka on julkisestikin ateisti.

    Äänestä

Missä kohtaa raamatussa muuten sanotaan, että pakolaisia ja hädänalaisia ei pitäisi auttaa? Jameksella on varmaan tähän joku hyvä raamatun jae tiedossa, kun on "kristittynä" päätynyt siihen vihanlietsontaan, jota hän harjoittaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


en olisi uskonut kirjoitti:

James esittelee omilla kotisivuillaan kielilläpuhumisen ihmettä varsin hurmosmaiseen sävyyn:

http://www.james.pp.fi/kielet.html

Onko James epäkristillisistä näkemyksistään huolimatta sittenkin hihhuli?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu