Lentohistorian havinaa keskellä Helsinkiä

MiG-21BIS -torjuntahävittäjä vetästään syksyn aikana Verkkokaupan uuden myymälän katolle Jätkäsaareen.
Onko se todella ainoa Suomen Ilmavoimien kone, joka saavutti 2 mäkkiä?
Ja jo vuonna -63?
578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuota BIS -versiota ei ollut vuonna -63, oli MiG-21 F.

Aika erinäköisiä varsinkin rungon etuosasta, erottaa helpoiten ilmanoton halkaisijasta ja varsinkin kuomusta.

F kapea nokka ja kokopeittävä yksioisainen kuomu, BIS leveämpi nokka ja sivulle aukeava erillinen kuomu.

F taisi poistua jo 1986, BIS sitte reilut kymmenen vuotaa myöhemmin.

Äänestä

Lisäksi Äffän kabiinista sivuvakaajaan ulottuva selkäevä on sironkaunis, kun taas BIS:ssä se on ruma pullistunut möhkäle.

Äänestä

Ei voi kieltää, F on sirompi kuin möykky-Bissi ja varsinkin se jossa on vieläpä se kapeampi sivuperäsin.
Ei maar, sillointällöin kun sen näkee niin rupeaa vanhan mallarin sormia syyhyttämään ja takaraivosta huutaa että vietnamilainen, vietnamilainen 4527, 4323, 4320... ( ainoa vain että ne eivät taineet olla kapeammalla sivuperäsimellä ).

Äänestä
  • Olen vain tällainen noviisi näissä asioissa, mutta kerrox "mallari" ja tässä yhteydessä "vietnamilainen"?

    Äänestä

  • bhgfvtrs kirjoitti:

    Olen vain tällainen noviisi näissä asioissa, mutta kerrox "mallari" ja tässä yhteydessä "vietnamilainen"?

    Kauan aikaa sitten kun allekirjoittanut oli vielä nuori ( mutta vain fyysisesti, sillä sitähän tupataan olemaan yhtä nuori kuin itsestä tuntuu ) kaupoista sai hankittua ns muovimalleja joiden ideana oli se että nuorukainen kokoaa ne itse. Raskaan huhumyllyn mukaan niitä saa edeleenkin ja niille on nykyisin ilmestynyt aiheeseen keskittyneitä kauppojakin.

    vietnamilaisella viittaan vietnamin sotaan. Jenkeiltä löytyisi tietenkin laajempi ja värikäämpi konekatras, sekä MiG-17 löytyisi naamiomaalattuja yksilöitä ja AZ-models väänsi vähän aikaa sitten aiheesta mallin, Mutta MiG-21 F-13 niin hienon näköinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bhgfvtrs kirjoitti:

MiG-21BIS -torjuntahävittäjä vetästään syksyn aikana Verkkokaupan uuden myymälän katolle Jätkäsaareen.
Onko se todella ainoa Suomen Ilmavoimien kone, joka saavutti 2 mäkkiä?
Ja jo vuonna -63?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu