Tulevasta vaalitappiosta hermostunut Lipponen pelotteli äänestäjiä konservatiivien vaalimenestyksestä väittäen siitä olevan seurauksena esim. aborttien kieltäminen ym.
Tarkoittiko Lipponen, että jos suomalainen äänestäjä äänestää kokoomusta, niin "taantumus" lisääntyy koko Euroopan mitassa siinä määrin, että esim. abortit kielletään?
No, eipä se ole ensimmäinen kerta kun tuolta despootilta mopo karkaa.
Tarkoittiko Lipponen, että jos suomalainen äänestäjä äänestää kokoomusta, niin "taantumus" lisääntyy koko Euroopan mitassa siinä määrin, että esim. abortit kielletään?
No, eipä se ole ensimmäinen kerta kun tuolta despootilta mopo karkaa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Lipponenhan on myös todennut, Suomen konservatiivien olevan "kesyjä" verrattuna Eurooppalaiseen viiteryhmäänsä. Jos katolilaisuus, kovaan konservatismiin yhdistettynä lisää kannatustaan merkittävästi, pohjoismaisten naisten itsestään selvät oikeudet päättää omista asioistaan vaarantuvat. EU:n päättäessä Kurkun käyryydestä, kekkosmainen Paavi päättää naisten oikeuksista vanhakantaisten lakeijoidensa kautta.
...että Suomen kokoomus lisäisi konservatiivien parlamenttiryhmän politiikan niitä vivahteita, jotka ovat pohjoismaisen naisen kannalta kielteisiä.
Suomalaisethan eivät voi äänestää muuta kuin suomalaisia "konservatiiveja".
Suomestahan läpi ovat menossa Stubb, Itälä ja Pietikäinen. He edustavat eu:n konservatiivien vasemmistoa, eivät varmaankaan pyri huonontamaan naisten asemaa ja oikeuksia missään päin maailmaa. Konservatiivien kasvava edustajamäärä ei kuitenkaan välttämättä tule "pohjoismaisisista konservatiiveista", vaan mukana on runsaasti kommunismin rikkomia, henkisesti heidän ajatteluaan toteuttavia, äkkijyrkkiä fasistishenkisiä "Johtajia". Sellaista Eurooppaa ei oikein toivo itselle, eikä naapurin Rouvalle.
...eihän niitäkään voi suomalaiset äänestää.
Jos konservatiivien ryhmä on (olisi) tarpeeksi pieni, konservatiivista vallankumousta ei tarvitsisi harkita. Lisäksi Lipposen johdolla Eurooppa ylipäätään ei ottaisi moista edes kuuloon.
"He edustavat eu:n konservatiivien vasemmistoa, eivät varmaankaan pyri huonontamaan naisten asemaa ja oikeuksia missään päin maailmaa."
Mutta kai nämä suomalaiset konservatiivitkin saavat jotain sanottua... Eikai heitä ihan "verkon painoina" käytetä... Päinvastoin... Suomalainen lähinnä poliittista keskustaa edustava 'oikeisto' on hyvä lisä eurooppalaiseen oikeistoon...
Seurataan tilannetta. Ideologioiden paluu politiikkaan tietysti sinänsä vaatii terävämpien tavoitteiden asettamista. Monien uusien maiden mukanaolo lisää katolilaista painetta, mikä tietää aina huonoa kehittyneille kulttuureille.
on menettänyt arvostelukykynsä monessa asiassa muutenkin.Kyllä varmasti on jo huomattu hänen poukkoilevat puheensa muuallakin kun Suomessa.Olisipa siinä kummallinen Komission Puheenjohtaja.
On kummallista ettei tuon tasoinen mies osaa pysyä asiassa,vaan väittely menee joskus samanlaiseksi kun joskus maatalouskaupassa kun Keskustalaiset ja Kokoomuslaiset pistävät parastaan.Hekin kyllä unohtavat riitansa nopeasti.
Lipponen pelottelee laiskat demarit muijineen viime hetkellä äänestämään pelottelemalla heitä pahalla taantumuksella ja konservatiiveilla.
Tää on nyt vähän sama juttu kuin kepun työreformi, jonka Aho antoi 1998 SAK:n lyömäaseeksi vasemmiston äänestysprosentin nostamiseksi, koska muuten palataan torpparivaltaan, jossa ökyisännän taas nylkevät palkkarenkien selkänahkaa ilman sopimusyhteiskunnan turvaa".
Juttuhan on niin, että mitä alhaisempi äänestysprosentti, sitä suuremman ääniosuuden mm. kokoomus saa. Ja mitä korkeampi äänestysprosentti, sitä suuremman ääniosuuden vasemmisto saa.
YLen teettämän ja Taloustutkimuksen tekemän ennusteen mukaan demarit saisivat kolme paikkaa ja vihreät kaksi.
Jos äänestysprosentti nousee ennustetusta 35% tasosta lähemmäs 40% tasoa, se merkitsee, että Lipposen manailut taantumuksesta olisivat saaneet demarit aktivoitumaan ja lähtemään äänestyspaikoille.
Seuraus voi olla, että tämän johdosta äänimäärät muuttuvat niin, että demarit saavatkin 4 paikkaa (samoin kuin kokoomus ja keskusta ennusteen mukaan), mutta vihreät vain yhden.
Itse en valittelisi tuota muutosta ollenkaan, sillä vihreistä on politiikassa ainoastaan haittaa. Hyvin koulutettuja, mutta äyllisesti laiskoja haihattelijoita, jotka kuvittelevat ympäristöasioiden ja markknatalouden olevan toistensa vastapuolia, jotka taistelevat keskenään.
Vihreys on vahingollista yksinkertaistamista, sellaista on/off-populismia, joka haittaa yhteisten asioiden järkevää hoitamista, koska markkinatalous ja vastuu ympäristöstä ovat rinnakkaisia - eivät vastakkaisia - asioita.
Tämän tajuavat demarit, joten lisäpaikka heille on hyödyksi myös keskustalle ja kokoomukselle, jos se on vihreiltä pois.