Kukahan osaa sanoa että mitä nämä erilaisetoppiarvot ovat joita opettajillao n.
Tunnen TM:n, mutta sitten on lisäksi mutta mikä on M.div., MA ja vielä M.th. (vai oliko M.the).
Ovatko nuo joitan eurooppalalsia oppiarvoja vai miten ne ovat, ja miten ne suhteutuu tuohon TM joka on meidän opettajamme oppiarvo (ja lisäksi hän on myös M.div.).?
Osaako joku vähän alaista? kiitos!
Uskonnonopettajien oppiarvo?
5
205
Vastaukset
- jasu11111
MA on humanististen tieden maisteri (voi pitää sisällään pääaineena jonkin teologisen oppiaineen).
M.th on Master of Theology eli teologian maisteri. Yleensä yliopisto, jossa on teologinen tiedekunta, myöntää kyseisen oppiarvon.
http://en.wikipedia.org/wiki/Master_of_Divinity- uskonnoton
On muuten käsittämätöntä että yliopistossa voi opiskella teologiaa eli oppia jumaluuksista. Hullua, että ihmisillä voi olla oppiarvoja tässä 'tieteessä'.
Siellä pitäisi keskittyä tekemään tiedettä eli tutkimaan olemassa olevia ilmiöitä.
Missä on scientologian maisterit? Miksei sitä opetela yliopistossa? Tai Loch Ness -hirviölogian maisteri?
Teologit ryntäävät vastaamaan että eihän teologia puutu siihen ovatko jumalat tosia. No ei Loch Ness hirviölogiankaan tarvitsisi siihen puutua että onko sitä ötökkää vai ei. Koulutettaisiin vaan 'läntisen Loch Ness hirviölogian' koulutusohjelmassa Loch Ness-hirviöön uskovile yhdyskunnille Loch Ness -pappeja veronmaksajien kustannuksella, ja siitä voisi tehdä väitöskirjoja yms. - Jacky karvatassu
uskonnoton kirjoitti:
On muuten käsittämätöntä että yliopistossa voi opiskella teologiaa eli oppia jumaluuksista. Hullua, että ihmisillä voi olla oppiarvoja tässä 'tieteessä'.
Siellä pitäisi keskittyä tekemään tiedettä eli tutkimaan olemassa olevia ilmiöitä.
Missä on scientologian maisterit? Miksei sitä opetela yliopistossa? Tai Loch Ness -hirviölogian maisteri?
Teologit ryntäävät vastaamaan että eihän teologia puutu siihen ovatko jumalat tosia. No ei Loch Ness hirviölogiankaan tarvitsisi siihen puutua että onko sitä ötökkää vai ei. Koulutettaisiin vaan 'läntisen Loch Ness hirviölogian' koulutusohjelmassa Loch Ness-hirviöön uskovile yhdyskunnille Loch Ness -pappeja veronmaksajien kustannuksella, ja siitä voisi tehdä väitöskirjoja yms.Suosittelen googlettamaan asioita, ennen kuin ilmaiset mielipiteesi ja sen mukana sivistymättömyytesi.
Teologia -sanaa voidaan käyttää monessa eri merkityksessä.
Suomessa se esiintyy pääosin kahdessa ERI yhteyksissä.
Kirkko ja kirkon edustajat luovat työssään tunnustuksellista teologiaa kun taas yliopistossa tehdään tutkimusta, joka kohdistuu tähän aiemmin mainittuun ja sen vaikutushistoriaan yms.
Säästän sinut googletukselta ja vihjaisen vain lyhyesti, että yliopistossa teologia ei ole tarkoittanut jumaluusoppia enää vuosisatoihin vaan se on tarkoittanut lähinnä kristinuskon erilaisia ilmenemismuotoja tutkivaa humanistista tiedettä.
- et-opelta
Uskontoa opettavat peruskoulussa 6 ensimmäistä vuotta yleensä luokanopettajat. Taitavat olla nykyään valmistuvina KM eli kasvatustieteen maistereita, vai miten se meneekään,,, Jokainen sitten erikoistuu hiemn eri aineisiin, mutta siitä riippumatta voi opettaa ET:oa. Aika harva erikoistuu ET-opettajaksi luokanopettajaopinnoissa.
- Kokemus-K
"On muuten käsittämätöntä että yliopistossa voi opiskella teologiaa eli oppia jumaluuksista. Hullua, että ihmisillä voi olla oppiarvoja tässä 'tieteessä'."
Teologia ei ole oppi jumaluuksista tai jumaluudesta vaan oppi uskonnoista. Se siis tutkii uskontoja, niiden syntyä, historiaa, kirjallisia dokumentteja (esim. Raamattua) jne. Ja näitä asioita voidaan tutkia ihan samojen tieteellisten kriteerien perusteella kuin muitakin asioita. Teologiaa voi siis opiskella vaikka ei uskoisi edes Jumalaan. Kokonaan toinen asia on se että teologiaa lukevat käytännössä melkein vain uskossa olevat jotka saattavat tulkita asioita myös omien arvojensa kautta. Mutta periaatteessa teologia on ihan samanlainen tiede kuin muutkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1438395Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1067586Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255809Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035688Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214862Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472720Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632529Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e91537Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol81502Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2331456