Järkky kertomus valtioterrorismista:
"Rainbow Warriorin pommi-isku
Erikoisartikkeli - syyskuu 22, 2011
Alkuvuonna 1985 Rainbow Warrior oli loistavassa kunnossa. Se oli uusi juuri maalattu ja radio ja tutka oli uusittu. Kone oli huollettu perusteellisesti. Miehistö kertoi, että Rainbow Warriorilla oli hyvä purjehtia. Laiva oli Aucklandissa, Uudessa-Seelannissa, valmistautumassa kampanjaan Ranskan ydinkokeita vastaan Mururoan atollilla. Mutta matkasta ei tullut mitään. "
"Kuka oli vastuussa?
"Kaksi sukeltajaa, jotka olivat osa laajaa Ranskan salaisen palvelun henkilökuntaa, sijoittivat pommit Rainbow Warriorin alle. Aluksi ranskalaiset kiistivät kaiken osallistumisen, mutta kun todisteet esitettiin, he myönsivät myöhemmin suunnitelleensa terrori-iskun. Mutta vain kaksi ranskalaista agenttia joutui vankilaan. Monet muut yksinkertaisesti vain katosivat."
http://www.greenpeace.org/finland/fi/kampanjat/mertensuojelu/laivat/Rainbow-Warriorin-pommi-isku/
Terrori-isku uhrien silmin
3
121
Vastaukset
- Kuka terrorisoi
viherterroristien aluksen? Myös huhutaan että kilpaileva järjestö oli iskun takana.Miksei tästä puhuta julkisesti.
Räjäytyskäsky tulevalta Ranskan presidentiltä
Wikipedian mukaan
"Tasan 20 vuotta tapauksen jälkeen Ranskan hallitus kertoi, että räjäytyskäsky oli tullut suoraan presidentti François Mitterrandilta."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rainbow_Warrior
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643315Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432508
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1132435- 311933
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271830- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821169