Onko Tampereella Pyhänhengen seurakunta?
Jos,niin missä?
Minkälaista opetusta?
Tämän kuulin tänään
6
134
Vastaukset
- AA37
Entinen River-seurakunta. Muuttanut nimensä hiljattain. Tammelassa ovat kokoontuneet vuosien ajan. Pastoreina Kai ja Pirkko Karjalainen, jotka ovat aikanaan vaikuttaneet helluntaiherätyksessä.
- en ole käynyt
Millaista siellä on opetus?
Toimiiko armolahjat?
Onko raitista Sanan julistusta? - Vaikea ajatella...
Vaikea on ajatella Pyhää Henkeä ja River seurakuntaa samaan aikaan.
Riverissä on korostunut rakkaus rahaan eli mammonaan.
Matteus 6:24. Ei kukaan voi palvella kahta herraa; sillä hän on joko tätä vihaava ja toista rakastava, taikka tähän liittyvä ja toista halveksiva. Ette voi palvella Jumalaa ja mammonaa.
Voiko tämä seurakunta palvella kahta herraa ?
Ainakin se yrittää, mutta mammona vie voiton.- AA37
Useamman kerran olen Riverissäkin (tai siis nykyinen Pyhän Hengen seurakunta) käynyt. En ole havainnut siellä rakkautta mammonaan. Jumalan antamat armolahjat toimivat kyllä.
Jokaisessa seurakunnassa on tietysti puutteensa. Mutta kun kysytään seurakunnan ominaispiirteistä, niin en koe voivani aloittaa puutteista. Sille tielle jos lähdetään täällä netissä, niin tuloksena on JOKAISEN seurakunnan kohdalla johtopäätös, että "sinne ja sinne ei kannata mennä". Enkä usko olevan Jumalan tahto, että kierrämme kaikki seurakunnat kaukaa, joten en koe voivani alkaa seurakuntien puutteiden julkiseen riepotteluun.
- uutta markkinointia
Onko tämä kyseinen seurakunta vaihtanut ennenkin nimensä pariin kertaan?
Herää kysymys,minkä takia?
Mistä tämä viestii? - yritys tämäkin?!
Ainakin herättää uteliaisuutta,en tiedä muusta kun
en ole samassa hengessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1375798
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962609- 1352541
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv102090- 121483
- 641180
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101072- 52938
- 80856
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101855