kiinteistö ulkomailla, ilmoitus verottajalle?

Grekko

Pitääkö Suomen verottajalle ilmoittaa omaisuus ulkomailla? Näin en ole tehnyt, mitä seuraamuksia voi tulla ilmoittamatta jättämisestä tai myöhässä ilmoittamisesta?? Arvo ei ole suuri, alle 10 000euroa ostohinnaltaan.

7

9494

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitää ilmoittaa

      Riippuu paljolti siitä, saatko tuloja siitä kiinteistöstä.

      http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Ulkomailta_Suomeen/Ulkomaiset_vuokratulot_osingot_korot_ja_(14353)

      Myös, jos myyt kiinteistön, niin myyntivoitosta pitää ilmoittaa. Tosin, voi olla, että jos maksat voitosta veroa ulkomaille, niin vero hyvitetään Suomen verotuksesta, riippuen missä maassa tuo kiinteistö on.

      Käsittääksen sinun pitää ilmoittaa veroilmoituksessa myös ulkomailla oleva omaisuutesi, eli myös se kiinteistö. En ehdi Googlettaa faktaa, mutta kaikki varallisuus pitää ilmoittaa, myös ulkomailla olevat, , joten eiköhän kiinteistötkin kuulu tuohon.

    • grekko

      tuloja ei ko. kiinteistöstä ole. Sijaintimaa on Viro.
      erottajaltahan tiedon tietysti saisi, mietityttää vain nuo mahdolliset sanktiot, mutta tietysti mitä kauemmin odottelee niin sitä kovemmat sanktiotkin tietysti voivat olla ilmoittamatta jättämisestä...

    • Rabbe77_
      • veroton karhu

        Lukmani perusteella kansainvälisenä peruskaavan eri maissa on se, että kiinteistön ja / tai huoneiston sijaintimaa verottaa mahdolsen vuokratulon. Luonnollisestikin mahdolliset kiinteistö- ymv verot maksetaan asunnon sijaintimaahan.

        Sitten ei kiinteän omaisuuden, kuten arvopaperien myyntivoitot ja niiden tuotto (osingot) verotus vaihtelee ja siihen vaikuttaa verotuksellinen asuinmaa.

        Pääsääntöisesti kaikki omaisuus, ulkomaillakin oleva tulee ilmoittaa ja eikös sitä varten ole aivan oma sarakekin veroilmoituskaavakkeessa.

        Avaajaa kannustan laittamaan asian päiväjärjestykseen verottajan kanssa (ei ollut mainintaa miten kauan tuo asunto on ollut hallinnassa) ja jos sanktioita tulee, niin eivät ne liene tuollaisesta asunnon arvosta suuren suuria ole.

        Paljon mahdollista, että siitä ei ole sen kummepia seurauksia ja aina on myönteinen asia, että henkilö itse oma-aloitteisest laitta asiat / unohdukset / väärinymmärrykset ojennukseen kuin, että verottaja huomaa tilanteen ja puuttu siihen.


    • veroton karhu

      Nyt vasta huomasin katsoa aloituksen päivämäärän. Mitä mieltä näitä vanhoja ketjuja on nostaa ylös?

      • Anonyymi

        Jos kysyttävä asia ei ole ajasta riippuvainen, niin hyvä vastaus on aina hyödyksi, vaikka aloittaja ei koskaan sitää itse näkisikään. Google heittää tietoa etsiville linkkejä näihin vanhoihinkin ketjuihin ja asiasta kiinnostuneelle on ihan sama jos muutama vuosi on välissä kunhan kysyttyyn kysymykseen näkee asiallisen vastauksen. Turha nillittää parista vuodesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos kysyttävä asia ei ole ajasta riippuvainen, niin hyvä vastaus on aina hyödyksi, vaikka aloittaja ei koskaan sitää itse näkisikään. Google heittää tietoa etsiville linkkejä näihin vanhoihinkin ketjuihin ja asiasta kiinnostuneelle on ihan sama jos muutama vuosi on välissä kunhan kysyttyyn kysymykseen näkee asiallisen vastauksen. Turha nillittää parista vuodesta.

        Hyvin sanottu siellä kolme vuotta sitten kommenttina 11 vuotta vanhaan kritiikkiin. Tämä pitää paikkansa yhä! 😁


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      101
      706
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      609
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      598
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      489
    Aihe