Pitääkö Suomen verottajalle ilmoittaa omaisuus ulkomailla? Näin en ole tehnyt, mitä seuraamuksia voi tulla ilmoittamatta jättämisestä tai myöhässä ilmoittamisesta?? Arvo ei ole suuri, alle 10 000euroa ostohinnaltaan.
kiinteistö ulkomailla, ilmoitus verottajalle?
7
9139
Vastaukset
- Pitää ilmoittaa
Riippuu paljolti siitä, saatko tuloja siitä kiinteistöstä.
http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Ulkomailta_Suomeen/Ulkomaiset_vuokratulot_osingot_korot_ja_(14353)
Myös, jos myyt kiinteistön, niin myyntivoitosta pitää ilmoittaa. Tosin, voi olla, että jos maksat voitosta veroa ulkomaille, niin vero hyvitetään Suomen verotuksesta, riippuen missä maassa tuo kiinteistö on.
Käsittääksen sinun pitää ilmoittaa veroilmoituksessa myös ulkomailla oleva omaisuutesi, eli myös se kiinteistö. En ehdi Googlettaa faktaa, mutta kaikki varallisuus pitää ilmoittaa, myös ulkomailla olevat, , joten eiköhän kiinteistötkin kuulu tuohon. - grekko
tuloja ei ko. kiinteistöstä ole. Sijaintimaa on Viro.
erottajaltahan tiedon tietysti saisi, mietityttää vain nuo mahdolliset sanktiot, mutta tietysti mitä kauemmin odottelee niin sitä kovemmat sanktiotkin tietysti voivat olla ilmoittamatta jättämisestä... - Rabbe77_
kiinteistöt muistaakseni yleensä verotetaan sijaintimaassaan (siis kiinteistöt ei asunto-osakkeet)... tuolta voi löytyä lisää tietoa:
http://www.investori.com/b/index.php/asunto101/- veroton karhu
Lukmani perusteella kansainvälisenä peruskaavan eri maissa on se, että kiinteistön ja / tai huoneiston sijaintimaa verottaa mahdolsen vuokratulon. Luonnollisestikin mahdolliset kiinteistö- ymv verot maksetaan asunnon sijaintimaahan.
Sitten ei kiinteän omaisuuden, kuten arvopaperien myyntivoitot ja niiden tuotto (osingot) verotus vaihtelee ja siihen vaikuttaa verotuksellinen asuinmaa.
Pääsääntöisesti kaikki omaisuus, ulkomaillakin oleva tulee ilmoittaa ja eikös sitä varten ole aivan oma sarakekin veroilmoituskaavakkeessa.
Avaajaa kannustan laittamaan asian päiväjärjestykseen verottajan kanssa (ei ollut mainintaa miten kauan tuo asunto on ollut hallinnassa) ja jos sanktioita tulee, niin eivät ne liene tuollaisesta asunnon arvosta suuren suuria ole.
Paljon mahdollista, että siitä ei ole sen kummepia seurauksia ja aina on myönteinen asia, että henkilö itse oma-aloitteisest laitta asiat / unohdukset / väärinymmärrykset ojennukseen kuin, että verottaja huomaa tilanteen ja puuttu siihen.
- veroton karhu
Nyt vasta huomasin katsoa aloituksen päivämäärän. Mitä mieltä näitä vanhoja ketjuja on nostaa ylös?
- Anonyymi
Jos kysyttävä asia ei ole ajasta riippuvainen, niin hyvä vastaus on aina hyödyksi, vaikka aloittaja ei koskaan sitää itse näkisikään. Google heittää tietoa etsiville linkkejä näihin vanhoihinkin ketjuihin ja asiasta kiinnostuneelle on ihan sama jos muutama vuosi on välissä kunhan kysyttyyn kysymykseen näkee asiallisen vastauksen. Turha nillittää parista vuodesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos kysyttävä asia ei ole ajasta riippuvainen, niin hyvä vastaus on aina hyödyksi, vaikka aloittaja ei koskaan sitää itse näkisikään. Google heittää tietoa etsiville linkkejä näihin vanhoihinkin ketjuihin ja asiasta kiinnostuneelle on ihan sama jos muutama vuosi on välissä kunhan kysyttyyn kysymykseen näkee asiallisen vastauksen. Turha nillittää parista vuodesta.
Hyvin sanottu siellä kolme vuotta sitten kommenttina 11 vuotta vanhaan kritiikkiin. Tämä pitää paikkansa yhä! 😁
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi635831Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3375647Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934721Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y112223Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182028Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521942Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2501192Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031104Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061