Maailma on heräämässä

Jälleen kerran on huomattava kuinka Vartiotorniseuran kirjoitukset tihkuvat vihaa.
Heinäkuun Vartiotorni leimaa KAIKKI järjestöstä eronneet "mieleltään sairaiksi".

Tämä alkaa jo lähennellä viharikoksen rajaa ja monet lehdet ovatkin hiljattain tästä kirjoittaneet.

http://www.jehovahs-witness.net/watchtower/scandals/216300/1/Mentally-diseased-article-to-be-published-in-The-Independent-tomorrow

Odotettavissa Vartiotorniseuran sääntöjen tiukentumista sekä entistä suurempaa mediamyllytystä.
1087
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

1 Timoteus, 6. luku, Kirkkoraamattu sanoo asiasta näin:

Kaikkea tätä opeta ja tähdennä.
3 Se, joka opettaa toisin eikä seuraa Herramme Jeesuksen Kristuksen terveellisiä sanoja ja uskomme mukaista oppia

, 4 on pöyhkeä eikä ymmärrä mitään. Hänellä vain on kiihkeä halu väitellä ja kiistellä. Sellaisesta syntyy kateutta, riitaa, herjauksia, ilkeitä epäluuloja
5 ja alituista kinastelua sellaisten ihmisten kesken,

jotka ovat menettäneet järkensä ja kadottaneet totuuden
ja pitävät uskontoa vain tulolähteenä......Raamattu sanoo:
"
menettäneet järkensä" oops...siis KIRKKORAAMATTU.

Syyte Kirkkoraamatulle: vihapuhetta, ilmiselvästi.

Äänestä

http://www.telegraph.co.uk/news/religion/8791196/Police-inquiry-over-Jehovahs-Witness-magazine-mentally-diseased-article.html
Independentin artikkeli neutraali.

Todistajien julkaisut saavat mainosta ;)
Varmaan moni tahtoo ko. lehden luettavakseen...
Kiva kun mainostatte sitä ;D

Raamatuista etsitään 1. Timoteus 6.luku ja luetaan ääneen;
"Kyllä, niinhän Raamatussa sanotaan, ei ol todistajien keksinö, Raamatussahan lukee juuri noin..."

Kahvipöytäkeskusteluihin on taas saatu Raamattukin.
Goooooood.... ;)

Todistukseskis kaikille kansoille... edistyy...

Äänestä

jep. kaikki jotka ei usko vt-seuran juttuja, on mieleltä sairaita.. todistukseksi tosiaan... hyvä hyvä

Äänestä
  • Sisälukutaitoa voi harjoitella lisää?

    KR 1992
    1 Timoteus, 6. luku, Kirkkoraamattu sanoo asiasta näin:

    Kaikkea tätä opeta ja tähdennä.
    3 Se, joka opettaa toisin eikä seuraa Herramme Jeesuksen Kristuksen terveellisiä sanoja ja uskomme mukaista oppia

    , 4 on pöyhkeä eikä ymmärrä mitään.
    Hänellä vain on kiihkeä halu väitellä ja kiistellä.
    Sellaisesta syntyy kateutta, riitaa, herjauksia, ilkeitä epäluuloja
    5 ja alituista kinastelua sellaisten ihmisten kesken,

    jotka ovat me-net-tä-neet jär-ken-sä ja kadottaneet totuuden
    ja pitävät uskontoa vain tulolähteenä......Raamattu sanoo:

    menettäneet järkensä" oops...siis KIRKKORAAMATTU.

    Syyte Kirkkoraamatulle: vihapuhetta, ilmiselvästi.
    http://www.evl.fi/raamattu/1992/1Tim.6.html

    Äänestä

Lisätään tähän vielä 1Timoteukselle 6:3UM.mukaan:"Jos joku opettaa toista oppia eikä ole samaa mieltä Herramme Jeesuksen Kristuksen terveellisten sanojen kanssa eikä sen opetuksen kanssa,joka on jumalisen antaumuksen mukainen ,4.nin hän on pöyhistynyt ylpeydestä eikä ymmärrä mitään,vaan on mieleltään sairas kiistelyistä ja sanoja koskevista väittelyistä.Näin syntyy kateutta,
riitaa,herjaavia puheita,pahoja epäluuloja,5.kiivaita kiistoja pikkuasioista niiden ihmisten kesken,joiden mieli on turmeltunut ja joilta totuus on riistetty,jotka luulevat,että jumalinen antaumus on keino voiton saamiseksi.

Äänestä
  • Tänään varmaan luetaan Paavalin sanoja ahkerasti...
    ehkäpä lehtien toimituksissakin.

    Kun ei ole säpinääTuksu-rintamalla, voikin vetäistä räväkät
    otsikot vaikkapa KR-38 käännöksestä, se on tuhtia kamaa.

    Siellä Shaatanaakin sanotaan vielä Pärkkeleeksi ;D

    Äänestä

Jos joku, joka väittää palvelevansa Jumalaa, luottaa omiin ajatuksiinsa,
sen sijaan että pitäisi kiinni Raamatusta,

ja jos hänen opetuksensa ei ole ”jumalisen antaumuksen mukainen” eikä näin ollen heijasta opettajan antaumusta Jumalaa kohtaan,
hänestä tulee ”mieleltään sairas” (1Ti 6:3, 4).

..... Apostoli Paavali varoitti nuorempaa palvelustoveriaan Timoteusta jumalattomista, jotka teeskentelivät antaumusta Jumalaa kohtaan.

Hän neuvoi Timoteusta käsittelemään totuuden Sanaa oikein,
välttämään tyhjiä puheita,
jotka loukkaavat sitä,
mikä on pyhää, jotta Timoteus ei kääntyisi jumalisen antaumuksen tieltä.

Sitten hän osoitti, että tulisi olemaan ihmisiä,
jotka harjoittaisivat kaikenlaista pahuutta ja joilla olisi ulkokultainen jumalisen antaumuksen muoto
mutta jotka osoittautuisivat pettymykseksi sen voimaan nähden.
(2Ti 2:15, 16; 3:1–5.)

Myös Juudas osoittaa, että sellaisilla ei olisi aitoa syvää kunnioitusta eikä jumalista antaumusta Jumalaa kohtaan, eivätkä he kunnioittaisi eivätkä arvostaisi hänen ansaitsematonta hyvyyttään.
.... Sellaiset ihmiset käyttäisivät jumalisuutta materialistisiin tai aistillisiin pyrkimyksiin.
Heidän ulkokultaisuutensa paljastuu, kun he harjoittavat irstautta.
Ju 4.
- Syynä on se, että joukkoon on pujahtanut eräitä ihmisiä,
jotka Raamattu on kauan sitten määrännyt tähän tuomioon, jumalattomia, jotka
vääntävät
Jumalamme ansaitsemattoman hyvyyden irstauden puolusteluksi ja osoittautuvat pettymykseksi ainoalle Omistajallemme ja Herrallemme, Jeesukselle Kristukselle.

Äänestä

Juudaan kirjeestä...Raamatusta siis...

8 Samalla tavoin nämäkin, jotka antautuvat unien valtaan, saastuttavat siitä huolimatta lihan ja hylkäävät herrauden ja herjaavat kunniakkaita.
9 Mutta kun ylienkeli Mikael oli eri mieltä kuin Panettelija ja väitteli Mooseksen ruumiista, hän ei uskaltanut lausua tuomiota häntä vastaan herjaavin sanoin, vaan sanoi:

”Nuhdelkoon sinua Jehova.”

10 Kuitenkin nämä ihmiset herjaavat kaikkea sitä,

mitä he eivät todellisuudessa tunne;

mutta kaikessa, minkä he ymmärtävät luonnostaan niin kuin järjettömät eläimet, siinä he turmelevat itseään.....

Äänestä

Todistajien julkaisut saavat mainosta ;)
Varmaan moni tahtoo ko. lehden luettavakseen...
Kiva kun mainostatte sitä ;D

Äänestä
  • Et varmaan ymmärrä, mutta tällaiset tekstit ovat taviksille kauhistus ja osoitus Jehovan todistajien julmuudesta. Keskustelua varmaan poikii, mutta kaikkea muuta kuin Jehovan todistajille positiivista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Srsly kirjoitti:

Jälleen kerran on huomattava kuinka Vartiotorniseuran kirjoitukset tihkuvat vihaa.
Heinäkuun Vartiotorni leimaa KAIKKI järjestöstä eronneet "mieleltään sairaiksi".

Tämä alkaa jo lähennellä viharikoksen rajaa ja monet lehdet ovatkin hiljattain tästä kirjoittaneet.

http://www.jehovahs-witness.net/watchtower/scandals/216300/1/Mentally-diseased-article-to-be-published-in-The-Independent-tomorrow

Odotettavissa Vartiotorniseuran sääntöjen tiukentumista sekä entistä suurempaa mediamyllytystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu