Tutkimus: Rokotus suojaa pneumokokilta

http://www.thl.fi/fi_FI/web/fi/uutinen?id=26459

Väitös: Odottavien äitien ja imeväisten rokottaminen suojaa imeväisiä pneumokokkitartunnoilta
12.9.2011

Raskaana olevien äitien sekä imeväisten varhainen rokottaminen suojaisi imeväisiä pneumokokkitartunnoilta


Raskaana olevien naisten rokottaminen pneumokokkipolysakkaridirokotteella lisää imeväisten vasta-ainepitoisuuksia. Imeväiset pystyivät itse tuottamaan vasta-aineita kahdelle polysakkaridirokoteosaselle sekä kaikille kuudelle proteiinirokote-ehdokkaalle
784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • Eikä nekään ole pakollisia koska vastu rokotevaurioista on käyttäjällä

    Äänestä

Ja niistäkin voi toki selittelemättä kieltätyä jos on mielestään saanut jo kylliksi virallisia mällejä. Eihän tupakoinnista tai juopottelusta kieltäytymistäkään tarvi selitellä tai pahoitella

Äänestä

Olipa yllättävä tutkimustulos. Enpä olisi osannut villeimmissä unissanikaan kuvitella, että THL:n tutkimuksessa päädytään tällaiseen tulokseen. Tuossa tutkittiin vain vasta-aineiden muodostumista. Lääketehtaiden ja terveysviranomaisten ainoa todiste rokotteiden toimivuudesta on vasta-aineet.

Jos lääkärisi epäilee sinun sairastavan sairautta y, jonka on aiheuttanut virus x, niin mitä lääkärisi tekee? Hän määrää sinut vasta-ainetestiin, jossa tutkitaan, löytyykö verestä vasta-aineita, jotka ovat tyypillisiä virukselle x. Jos niitä löytyy, sairastat sairautta y, jonka on aiheuttanut virus x.

Jos otat rokotteen, joka sisältää virusta x ja jonka on tarkoitus suojella sairaudelta y, niin mistä tiedät että rokote toimii? Vasta-aineiden (jotka ovat tyypillisiä virukselle x) määrä veressä nousee. Olet siis immuuni sairaudelle y. Miten on mahdollista, että sama virus vasta-aineiden määrää veressä nostaessaan sekä aiheuttaa sairautta y että suojaa sairaudelta y?

Äänestä
  • On ihan sama, mikä siellä veressä nousee tai laskee, kun kaiken kuitenkin voi saada näyttämään oikealta ja selitellä parhain päin. Tässä mielessä lääketiede on ollut hyvin joustava. Kiitos bakteereiden ja virusten, joita ilman hyvät bisnekset olisivat valuneet sivu suun ja koko maailman valloittaneet ristiretket jääneet tekemättä.

    Ihmiskuntaa ajatellen valtaisa palvelus? Sairaudet ulkoistetaan, energiaa vapautuu muuhun käyttöön ja ennen kaikkea meillä on yhteinen vihollinen, mikrobit, joita syyllisyyttä tuntematta voimme yhdessä kammota. Tämän harmonian monikaan ei soisi rikkoutuvan. Onhan sitä työllä ja vaivalla jo vuosikymmenet rakennettu. Uusien syyllisten keksiminen edellyttää luovuutta ja kuka tietää, miten siinä taas käy.

    Äänestä

  • Niin se kuitenkin menee. Jos immuunireaktio herätetään rokotteella, oppii keho tunnistamaan viruksen ja käynnistää vasta-ainetuotannon välittömästi ja virus ei pääse etenemään. Ilman rokotetta vasta-ainetuotanto käynnistyy paljon hitaammin ja ihminen ehtii sairastumaan ennen kuin vasta-aineet ehtivät vaikuttaa. Sama tapahtuu monien sairauksien kohdalla jos ne on sairastettu. Seuraavan kerran sama pöpö käynnistää vasta-ainetuotannon niin nopeasti, että ihminen on taudille immuuni.
    Niin yksinkertaista se on.

    Äänestä

"Ilman rokotetta vasta-ainetuotanto käynnistyy paljon hitaammin ja ihminen ehtii sairastumaan ennen kuin vasta-aineet ehtivät vaikuttaa."

Myös elohopea, alumiini, formaldehydi ja polysorbaatti 80 menevät elimistöön nopeammin kuin "luonnollisella tavalla".

Jos ryhdytään pohtimaan rokotteiden tehoa enemmänkin, niin tuon logiikan mukaan elohopean, alumiinin, formaldehydin ja polysorbaatti 80:n injektoiminen käynnistää vasta-ainetuotannon elimistössä. Rokotetut ihmiset ovat siis immuuneja elohopealle, alumiinille, forlmaldehydille ja polysorbaatti 80:lle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


THL:n arkistosta kirjoitti:

http://www.thl.fi/fi_FI/web/fi/uutinen?id=26459

Väitös: Odottavien äitien ja imeväisten rokottaminen suojaa imeväisiä pneumokokkitartunnoilta
12.9.2011

Raskaana olevien äitien sekä imeväisten varhainen rokottaminen suojaisi imeväisiä pneumokokkitartunnoilta


Raskaana olevien naisten rokottaminen pneumokokkipolysakkaridirokotteella lisää imeväisten vasta-ainepitoisuuksia. Imeväiset pystyivät itse tuottamaan vasta-aineita kahdelle polysakkaridirokoteosaselle sekä kaikille kuudelle proteiinirokote-ehdokkaalle

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu