Valtioita horjuu kaatumisen kynnyksellä, pankkeja menee nurin ja rikkaita pitäisi nyt tukea tai antaa velkoja anteeksi. Miksi keskituloisten tai köyhien velkoja ei koskaan anneta anteeksi???!!!? Rikkaita riskisijoittajia pitäisi vaan hyysätä kun he eivät osaa sijoittaa rahojaan.
Se on lama nyt!
Laa-m-a
8170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No ne rikkaat visioi ja antaa työpaikkoja.
Ja ne keskituloiset... teitä on niin paljon , ja te ette uskalla kantaa kokonaisvaltaista vastuuta omasta elämästänne.
Ei se riitä että käy töissä ja muut hoitaa vastuun, ette edes pysty maksamaan omia verojanne sillä valtio hoitanut niin että yrittäjät joutuvat ne hoitamaan ennenkuin tulevat näppiinne. HALOO miksi kitiset, tee itsesi rikkaaksi kun se on niin helppoa.
Pankit näitä lamoja järkkäilee, kun sielläkään kukaan ei kanna vastuuta ovat palkollisia joka iikka.
rikkaat ahneet paskiaiset järjestää työpaikkoja vain kiinalaisille ja muilla halpatyöläisille, ei suomalaisille!
Muuta Kiinaan niin sunkin asiat paranee ja Suomi voi paremmin
Itse asiassa ei ollenkaan huono paikka olla jos rahaa on.
Joskus tuli siellä reissattua, menin halpishotelliin joka maksoi kolmanneksen täkäläisestä. Osoittautui viiden tähden hotelliksi.
Taksi keskustaan, noin 10 km, maksoi vähemmän kuin täkäläinen seutulippu.
Kolmen ruokalajin ateria kahdelle juomineen maksoi kai jotain 10 euroa.
Sama oli kautta linjan, täällä mainostetaan että nyt saa sähkömopoja halvalla, vain 1000 euroa. Siellä olivat kaikki noin 200 ja lajitelma oli tosi laaja.
Joku täällä Suomessa vetää välistä, suurin syyllinen lienee valtio.
Aasia pyyhältää ohi länsimaiden tuossa tuokiossa.
Hyvä koulutus ja rautainen asenne auttavat asiaan.
Monilla aloilla on enää turhaa edes yrittää sätkiä vastaan ovat jo valovuoden edellä.
Monet sodat euroopassa ja suomessa kestettiin mutta yritysjohtajat ja sijoittajien ahneus on aiheuttanut ennennäkemättömän suuret vahingot niin suomelle kuin koko euroopalle, nyt täällä on normaalien työssäkäyvien ihmisten elämä mennyt mahdottomaksi, työpaikat on viety kiinaan ahneiden sijoittajien edun maksimoimiseksi joten ihmiset joutuvat sinnittelemään työttömänä ilman kelvollista toimeentuloa, tällaista vahinkoa ei sodat saati terroristitkaan ole saaneet aikaiseksi. Mikä rehellisessä työllä tehdyssä toimeentulossa on niin pahaa että se pitää saada tuhottua? Miksi tavallisen työstä riippuvaisen ihmisen elämän edellytykset piti tuhota euroopassa?
Toivon vain että työttömät käyttävät joutoaikansa tehokkaan koston suunnitteluun rikasta eliittiä vastaan...
No kyllä duunaritkin on saanut osansa! On ok-talot, kesämökki, kaks autoo pihassa ,lomilla lennetään etelään.......
Että ei kaikki duunari ole "köyhiä"
Emmehän ole mikään jumalan valittu kansa joka saa kaiken!!!
Eurooppa ja Usa on pudonnut junasta paha on koittaa tulla resiinalla perässä!
Jotta Suomen kilpailukyky säilyisi maailmanmarkkinoilla, voisimme pudottaa kaikkien kansantalouden parametrien (kansankielellä "hintoja") portaittain kohti tavoitetta, esim. 50% kaikista hinnoista.
Lopputuloksena palkat olisivat puolet nykyisestä, verot puolet nykyisestä ja tuotteiden hinnat puolet nykyisestä!
Maailmanmarkkinoilla asemamme nousisi rutkasti, vertailtaessa esim. tuotantokustannuksia eri maissa.
Tämä on mahdollista. Vertaile itse esim. BigMac-aterian hintaa eri maissa;
Samansisältöinen ateria maksaa eri hinnan eri maissa; hinta kun on suhteutettu kyseisen maan yleiseen hintatasoon!
Eli kaikki tuotteet, hyödykkeet ja palvelut on mahdollista tuottaa samantasoisina riippumatta loppuhinnasta! Miksemme siis tuottaisi/tienaisi kaikkea halvemmalla?