1,5 vuotias lapsi sukujuhliin.

rjjrrj

Mieheni pappa kuoli tässä tämän kuun aikana eli siis anoppini isä. Nyt anoppini tahtoo, että me ja 1,5 vuotias poikamme lähdetään sinne hautajaisiin. Ongelma on siis siinä, että tiedän itse äitinä ettei siit'ä tule mitään. Joudumme lähtemään aamu kahdeksalta ajamaan 3h autolla ja koska lapsemme on juuri heränny, niin hän EI nuku automatkalla. No saavumme perille n. 11 aikaan. Hautajaiset alkaa 12 aikaan, jolloin lapsemme uniaika olisi. Rumbaa jatkuu tuonne iltakuuteen asti (ainakin) ennenkuin pääsemme lähtemään kotiin ajamaan. Kaikki äidit ja miksei isätkin tietää, jos lapsen nukkumaanmeno viivästyy, niin siitä seuraa yliväsymys eikä kenelläkään ole hauskaa. Lapseni ei siis nuku kuin sängyssä. On niin vilkas, ettei saa enää pysymään vaunuissa. Hereillä ollessaan ei pysy hetkeäkään paikallaan. Osaan kuvitella kuinka kirkossakin huutaa, juoksee kuin hullu alttaria kohti. Muistotilaisuudessa ei viihdy sylissä, repii pöytäliinat, koittaa ottaa kahvikupia ym. pöydältä. Jos laittaa syöttötuoliin alkaa seisomaan siinä. Jos kieltää heittäytyy lattialle huutamaan ja tämän päälle vielä kamala yliväsymys, kun ei ole nukkunut päiväunia.. Miksi ihmeessä siis pitäisi tuon ikäinen lapsi ottaa tuollaiselle reissulle mukaan. Anopin mielestä on hyvä lapsen tottua uusiin tilanteisiin, mutta haloo..mielestäni ei noin pieneltä edes voi odottaa hyvää käytöstä.
Eri asia olisi, jos asuttaisiin samassa kaupungissa, ettei matkoihin jo menisi noin pitkää aikaa. Mitä mieltä olette?

2

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mävaanmoi

      juu nyt teet niinkuin itse parhaaksi näet! anopin on asi aymmärrettävä! ei noin pieni tiedä miksi nyt pitäis olla hiljaa j amiks kaikki surullisia ym ym.en veisi välttämättä vaikka lähelläkin olisi. sinä tunnet lapsesi ja teet ratkaisut, muut hyväksyköön ne!!

    • en osaa neuvoa

      Voitko siellä anoppilassa vetäytyä lapsen kanssa sivuun vaikka toiseen huoneeseen ja olla rauhassa, ettei tarvitse koko aikaa tilaisuudessa olla paikalla? Ja onko siellä anoppilassa mitenkään mietitty esim tuleeko sinne muita lapsia? Ja jos anoppilassa ei ole lastensänkyä valmiina, niin ottakaa pikkuiselle mukaan matkasänky, jossa hän voi nukkua vaikka päiväunet jne.

      Usein vanhemmat ihmiset ajattelevat asiaa käytännöllisesti ja ehkä anoppisi haluaa tavata koko perhettänne. Lapsenne on kyllä ihan taapero vielä ja enemmän se varmaan stressaa sinua itseäsi.

      Meillä oli pienetkin lapset hautajaisissa mukana ja he olivat siinä iässä että järjestivät oman shown. Hautajaisväki suhtautui siihen sanoen, että antaa lasten hyöriä. Eihän lapset ajattele tilanteen vakavuutta ja osaa olla paikallaan, mutta suku haluaakin pitää yhtä kauempana asuviinkin ja on iloinen lastenkin näkemisestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3576
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3306
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      65
      2519
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2165
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      2006
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1888
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1708
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1143
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1130
    Aihe