anneli-totuudenpaljastaja vai valehtelija

Kuinka voitte syyttää Annelia ,kun hän toi julkisuuteen sen,mitä Lipponen teki meidän seläntakana ? En ainakaan minä ole antanut valtuuksia kellekkään moiseen toimintaan .
Eikä tällaisetIRAK- sopimukset ja lupaukset voi olla salaisia ,koska ne koskettaa koko kansaa ja silloin mellä kaikilla on oikeus tietää asiasta ja julkinen keskustelu asiasta on tarpeen.
Miksi suomen politiikassa kaikki jotka yrittävät nostaa vääryydet julkisuuteen ,heidät telotetaan ja vaiennetaan . Onko hyvä-veli-järjestelmä täällä tosiaan näin vahva ?
Mutta nyt on kansa saanut sanoa mielipiteensä ja antaa tukensa mustamaaalatulle ANNELILLE !

ONNEA ANNELI ja hyvää jatkoa !
7260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On harhaluulo kepussa luulla, että totuus peittyisi äänivyöryyn. Lipponen ei ole missään vaiheessa ehdottanut saati esittänyt muutoksia Suomen rauhanturvalakiin. Niin jenkeissä kuin Suomessakin tiedettiin, että Suomesta ei lähde sotajoukkoja vieraisiin maihin ilman eduskunnan hyväsyntää. Silloin ja vielä tänä päivänäkin voimassa olevan rauhanturvalain mukaan joukkojen lähettäminen edellyttää YK:n hyväksyntää. Lipposen toiminta joulukuussa 2002 oli Suomen virallisen ulko- ja turvallisuuspolitiikan mukaista, kuten myös Esko Aho on todennut.
Mutta on kai niin, että kepukulttuuri viis veisaa tosiasioista, kun hurmahenki on päällä.
On muutoin mielenkiintoinen kepupoliitikkopari Brysselin koneessa: Jäätteenmäki ja Takkula. Voivat siellä selvitellä pöytäkirjojen oikeellisuutta.

Äänestä

LUIHU-ANNELI ON AINA LUIHU EI MUUTU VAIKKA POIS POTKITIIN SUOMEN POLITIIKASTA TERVE MENOA LUIHUILEMAAN EUROOPAN LUIHUJEN SEKAAN!!!

Äänestä

Vastaus otsikkosi kysymykseen on täysin selvä. Jäätteenmäki puhui niin totta kuin osasi ja voi sekä eduskunnassa että oikeussalissa. Normaali rehellinen ihminen kutsuu tällaista valehteluksi.

Jäätteenmäkeä ei kukaan ole syyttänyt siitä, mitä hän on tuonut julkisuuteen. Se että hän toi julkisuuteen asioita mielikuviensa pohjalta on tietysti harvinaisen tyhmästi tehty vakavassa asiassa, mutta se on toinen juttu. Tyhmyydestä ei ketään hän syyttänyt, sillä minkäs kukaan tyhmyydelleen voi.

Suomi ei ole koskaan eikä missään tehnyt mitään Irak-sopimuksia. Se on vilkkaan mielikuvituksesi tuotetta. Jos innostuu liikaa vakaoiluromaaneista, voi käydä noin. Kannattaa valita kesälukemistoksi mielluummin vaikka Harry Pottereita. Harva sentään niitä sotkee todellisuuteen.

Suomen viralliseen ulkopoliittiseen linjaan on jo hyvin pitkään kuulunut se, että Suomi osallistuu humanitaariseen apuun ja jälleenrakennustyöhön sellaisissa tilanteissa, joissa YK pyytää Suomelta tällaista apua. Lipponen ilmoitti USAn presidentille, että Suomi on edelleen käytettävissä vastaavanlaisessa tilanteessa. Pääministeri Lipponen kiitti presidentti Bushia siitä, että tämä oli päättänyt pitäytyä Irak-kysymyksessä YK-vetoisella kannalla, mitä Suomi koko ajan tuki ja tukee. Myöhemminen USA pyörsi päätöksensä ja hyökkäisi Irakiin ilman turvallisuusneuvoston suostumusta. Tällainen hyökkäys on kv. oikeuden näkökulmasta laiton. Presidentti ja valtioneuvosto (johon kuului siis mm. pääministeri Lipponen) valitti tällaiseen hyökkäykseen ryhtymistä eikä pitänyt sitä hyväksyttävänä.

Jos kerran pääministeri Lipposen johtama Suomen hallitus ei pitänyt USAn hyökkäystä hyväksyttävänä, miten ihmeessä joku sanoa, että Suomi missään vaiheessa on tukenut tällaista USAn hyökkäystä. Tämä osoitti hyvin selkeästi, ettei Suomi ollut missään vaiheessa ryhtynyt tukemaan minkäänlaista toisen valtion asioihin sekaantumista ilman, että YK:n turvallisuusneuvosto antaa sille hyväksyntänsä.

Mitä Jäätteenmäki siis paljasti Suomelle? Hän paljasti äärimmäisen röyhkeytensä tavoitella vaalivoittoa keinoja kaihtamatta. Hän paljasti myös tyhmyytensä levittämällä toreilla ja turuilla Suomesta kuvaa sotaisana valtiona. Tämän hän teki pelkästään mielikuviensa pohjalta. Minulla on sellainen mielikuva ja vaikutelma, olivat hänen sanojaan.

Jäätteenmäki käytti hyväkseen rikollisesti hänelle toimitettuja asiakirjoja. Hän oli valmis salaamaan tällaisen rikoksen. Jos hän olisi ollut rehellinen suomalainen, hän olisi ilmoittanut heti preseidentille, että tämän kansliassa vuotaa nyt jokin muukin kuin rikkinäinen vesijohto. Sitten hän kertoi saaneensa yllättäen ja pyytämättä satoja sivuja fakseja. Tosiaan yllättäen ja pyytämättä. Ensin kertoi, ettei kuulu jakelun piiriin ja sitten oikeudessa taas päinvastoin luulleensa päässeen jakelun piriin. Tällainen "totuuden torvi" hän on.

Äänestä

"Niin tokka kun vain voi olla"
Ketkähän idiootit ovat menneet äänestämään Jätemäkeä?????? Miehet ei voi olla niin lyhytmuistisia. Jäljelle jää naiset!
Äänestyksessä pitäisi olla myös vaihoehto että ketä ei todellakaan halua äänestää niin Annukka voittaisi kirkkaasti senkin....

Äänestä

Luetko jotakin muutakin lehteä kuin Maaseudun tulevaisuutta? Onko teillä Kepulaisilla todella tuollainen käsitys tapahtumista?

Eihän hän mitään totuutta paljastanut, vaan vääristeli, tiesi itse koko ajan mitä teki. Hankki vaalivoittoa. Saikin. Ja valehtelijako? No totta mooses!

Nyt ilmeisesti kepulaiset palkitsevat Annelin likaisen työn tekemisestä,

Äänestä
  • "Huittislaiset" ne vaan huuteloo ja huiskii piiskoillaan keskustan saitilla.
    Menkää omalle "tallille", valmentakaa oma hevonen syksyn kunnallisvaaleihin ja kehukaa sitä maasta taivaaseen, niin voitte saada jotain myönteisiä tuloksia aikaan.
    Varoitan ottamasta K.K.Korhosta valmentajaksi, sillä hän näyttää olevan politiikassa samanlainen sokkopaarma kuin tekin.

    Äänestä

Lipponen ei tehnyt mitään kenekään selän takana. Jäätteenmäen väite ei ollut tosi.

Mitään Irak-sopimuksia eikä lupauksia ole olemassakaan, ei salaisia eikä julkisia. Joka muuta väittää ei puhu totta tai kuvittelee omiaan.

Ei Suomen politiikassa teilata totuudenpuhujia, vain niitä jotka jäävät vilpeistään kiinni.

Paras todistus siitä, että Jäätteenmäki töpeksi oman vaalivilppinsä, on se että oma puolue jätti Jäätteenmäen yksin kuin nallin kalliolle. Joka muuta väittää, vihjaa samalla, että keskusta on niin heikko puolue, että valehteleva vasemmisto voi erotuttaa totta puhuvan keskustan puheenjohtajan.

Joka noin ajattelee on niin väärässä kuin olla saattaa, sillä tilastojenkin valossa ainoastaan 3,7% äänioikeutetuista lähti äänestämään Jäätteenmäkeä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tanni1 kirjoitti:

Kuinka voitte syyttää Annelia ,kun hän toi julkisuuteen sen,mitä Lipponen teki meidän seläntakana ? En ainakaan minä ole antanut valtuuksia kellekkään moiseen toimintaan .
Eikä tällaisetIRAK- sopimukset ja lupaukset voi olla salaisia ,koska ne koskettaa koko kansaa ja silloin mellä kaikilla on oikeus tietää asiasta ja julkinen keskustelu asiasta on tarpeen.
Miksi suomen politiikassa kaikki jotka yrittävät nostaa vääryydet julkisuuteen ,heidät telotetaan ja vaiennetaan . Onko hyvä-veli-järjestelmä täällä tosiaan näin vahva ?
Mutta nyt on kansa saanut sanoa mielipiteensä ja antaa tukensa mustamaaalatulle ANNELILLE !

ONNEA ANNELI ja hyvää jatkoa !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu