Mietiskelyä kiusaamisesta vanhemmalla iällä.

kaduntalsija

Lueskelin tässä hetken tätä palstaa ja tuli mieleeni edellinen työpaikkani. Meillä oli silloin loistava työporukka jossa kaikki tulivat toimeen toistensa kanssa. Suurimmasta osasta tuli vielä kohtuun läheisiäkin, eli vietettiin myös aikaa vapaa-ajallakin toistemme kanssa, Vieläkin näen näitä ihmisiä sillointällöin kun ehdin. Mutta asiaan, työpaikallemme sitten tuli uusi työntekijä joka vaikutti ihan mukavalta persoonalta aluksi, mutta huomasimme ajanmittaan että hänellä on tapana mustamaalata meitä muita työläisiä meidän pomolle. Lopulta koko työryhmä oli niin ärsyyntyneitä tästä, että aloimme puhumaan seläntakana pahaa tästä henkilöstä, ja käyttäydyimme kuin häntä ei olisikaan. Valittaminen jatkui ja paheni vain, ja pomommekin oli jo kyllästynyt tähän turhaan valittamiseen. Lopulta hän lopetti hommat ja viimisenä päivänä näin hänet itkevän. Kysyin että mikä on? ja vastasi että ei kestäny enään olla syrjittynä/kiusattuna työpaikassa. Tästä mulle tuli todella paha olo että vaikka asia on kaksipiippuinen niin ei sen olisi niin tarvinnut mennä niinkuin meni.

8

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ymmärrän ymmärrän. Olen tavannut monia. Osastoilla. Ei kestä ihmisen hermo.

    • Lörppö Hiprakkala

      "mustamaalata meitä muita työläisiä"

      Millä tavoin hän mustamaalasi muita työläisiä? Mistä hän valitti? Sinä osaat kertoa vain oman versiosi mutta et tiedä kuinka muut ryhmän vanhat jäsenet ottivat uuden työntekijän vastaan. Pelkkä kehitysehdotus otetaan monesti vatsaan asenteella "enkö muka osaa tehdä työtäni" tai "näin meillä tehdään koska on aina tehty".

    • kaduntalsija

      Tunnen kaikki työntekijät/tunsin silloin, ja kaikkien mielestä se valittaminen oli naurettavaa. Valittaminen liittyi lähinnä siihen että muut työntekijät vaihtavat liikaa vuoroja keskenään (tehdään vuorotyötä) ihan kuin sillä olisi mitään väliä, jos hommat luistavat. Hänen mielestään meidän röökinpolttajien pitäisi lopettaa röökinpoltto koska hän ei pystyny kuulemma sietämään röökinkatkua. Sitten kuulemma kukaan ei osaa tehdä töitään tarpeeksi hyvin (paitsi tietysti hän) vaikka asia ei näin ollut, työmme kuitenkaan ei ole mitään tähtitiedettä että jokainen osasi tehdä hommansa, omalla tyylillään ja aikataulun mukaan. Eli homma luisti kaikilla, eikä kellään ollut mitään valittamista paitsi hänellä.

    • Lörppö Hiprakkala

      "Lopulta koko työryhmä oli niin ärsyyntyneitä tästä, että aloimme puhumaan seläntakana pahaa tästä henkilöstä, ja käyttäydyimme kuin häntä ei olisikaan."

      Iso porukka eikä kukaan uskaltanut sanoa suoraan? Kuulostaa todella naurettavalta alkaa haukkua seläntakana ja pitää mykkäkoulua.

      • lörppö hiprakassa

        et taida lörppö tietää näistä asioista yhtään mitään !


    • Lörppö Hiprakkala

      "et taida lörppö tietää näistä asioista yhtään mitään ! "

      Sinä näköjään tiedät, joten jaa toki mielipiteesi äläkä kommentoi typeryyksiä. Edelleen selän takana haukkuminen ja ulkopuolelle sulkeminen kuulostaa vaippaikäiseltä käytökseltä.

    • kaduntalsija

      Niinkuin tuossa ekassa viestissä sanoinkin että homma on ''kaksipiippuinen'' juuri sen takia että kaikissa osapuolissa on ollut vikaa. Hänessä koska valitti meistä turhaan, jonka takia kaikilla paloi hermot josta seurasi paskan puhumista yms. Olihan se kieltämättä hieman lapsellista se meidän käytös ja olisi sen voinut aikuisemminkin hoitaa. Mutta sitten mietin että ihan yhtä ilkeästi (ellei ilkeämminkin) hän käyttäytyi, joten miksi minun/muiden pitäisi olla hyvä sellaiselle itsehyväiselle kieroilijalle, joka valehtelee muista tavoitellessaan omaa etuaan. Ja paskan puhumista on harrastettu aina ja olet varmaan itekkin harrastanut, joten turha alkaa leikkii mitään pyhimystä. Tälläsissä tilanteissa nään sen oikeutetuksi.

    • k

      vai iin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe