Miksi pakkoruotsia Maajusseissa?

Ei jaksa katsoa

MIksi tähän suomenkieliseen sarjaan on nyt ängetty näitä ruotsia puhuvia maajusseja jopa useampia. On erittäin ärsyttävää että kesken ohjelman alkaa joku mongertaa muumiruotsia joka joudutaan sitetn tekstittää. Tulee ihan koulun pakkoruotsitus mieleen. Eikö nämä suomenruotsaliset maajussit saa aikaisekseen omaa sarjaa sinne omalle kanavalleen FST5, jossa ruotsia puhutaan. Meni nyt kiinnostus koko ohjelmaan pakkoruotsin takia.

7

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • munaminiätär

      voi voi. opettele ruotsia niin ei tarvi täällä vikistä. usko jo että Suomi on kaksikielinen maa.

    • heja svenska!!!

      Taitaapi olla ihan sun oma ongelmas...

      • heja svenska!!!

        tämä tietenkin siis aloittajalle


    • Elämäähän me vain el

      No mutta hyvänen aika sentään, pitkin Pohjanmaata, Varsinais-Suomea, Ahvenanmaata ja Uuttamaat hyvin monet maanviljelyseudut ovat ruotsinkielisiä. Eivätkö maajussit sitten saisi puhua äidinkieltään? Kovasti ovat yrittäneet ainakin puhua jo suomeakin. Missä on ongelma? Ei kai tämän viihdeohjelman ole tarkoitus mikään persupoliittinen kannanotto ollakaan, vaan täällä saa puhua suomea ja ruotsia ja etsiä emäntää tai vaikka miesystävää talon toiseksi isännäksi. Elämäähän me vain eletään, ja se riittää vallan hyvin, vaikka ollaankin niin erilaisia.

    • Heja Bönder

      Äläpä viitsi olla suvaitsematon pakko-suomettaja. Minusta on mukavaa vaihtelua, kun kuulee kahta kieltä - hiukan eksotiikkaa mukana, heh! - Sitä paitsi, onhan siihen aina laitettu suomenkielinen teksti. - Etkö koskaan katso esim. amerikkalaisia elokuvia ja sarjoja, kun ei niissä puhuta suomea?

    • tervetuloa maailmaan

      Ruotsinkielisiä, naisia, homoja. Onko suomenkielinen heteromies ainoa hyväksytty asukas suomenmaassa. Voi herranjestas tätä tietämättömyyden määrää!

    • oddusat

      Oisit aikoinas lukenu ruotsia koulussa kunnolla, niin ei tarvis valittaa. Hei haloo, SUomi on kakskielinen maa. Mutta, voi kauheeta, jos vaikka olisi saamenkielinen tullut, niin oisit varmaan kuaallu järkytykseen:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2704
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      259
      2284
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1403
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1062
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1011
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1003
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      902
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      798
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      751
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      732
    Aihe