Tietääkö kukaan mitä kuuluu nykyään haja-alueen viemärille? Tuollaista puuhattiin joskus 2000-luvun alussa.
Haja-alueen viemäri
nostalginen
16250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Muistaisin että se torpattiin vaaliteemalla joskus kolme vuotta sitten. Kaupungilla ei ole mitään velvollisuuksia asian suhteen eli säästön paikkahan se oli. Ja olisihan se ollutkin outoa että tonnilla olisi saanut viemärit suurmaanomistajat kun keskustassa viemäri maksaa jopa kolme tonnia.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9061890
Kepulla kun ei mene valtakunnassakaan hyvin, niin ei mene Ylöjärvelläkään, eli varmaan saadaan haja-asutusalueen asukkaat samanverran viemäröinnistä kun taajamassa,,,,ei laiteta putkia sinnekään yhteiskunnan varoilla.
"...ei laiteta putkia sinnekään yhteiskunnan varoilla."
Ei niin. Enää. Liikelaitostaminen on kova juttu. Parit tilikaudet kun nähdään, niin kaavaviemärin hinta saadaan kohdalleen.
Siellä onkin nyt kusiset paikat. Käyttömaksuilla tai verorahoilla ei saa subventoida liittymien rakentamista. Käyttömaksut tulevat olemaan läpinäkyviä tämän vuoden alusta. Eli on kerrottava mistä maksu muodostuu.
Ei ole muuta konstia kuin muuttaa liittymähinnat vastaamaan todellisuutta. Yhtiöittäminen on mainio juttu.
Ei siitä mitään tullut. Ja hyvä olikin. Suurmaanomistajat olisivat myyneet 3000 m2 tontteja sen jälkeen.
Ja vaalit ovat taas tulossa. Vaaliteemaksi on hyvä ottaa taas jotta kaupungilla ei ole mitään velvollisuutta haja-asutusalueen viemäriin.
Kuka on pitänyt putkea vaaliteemana? Ja milloin?
No jos et itse seuraa vaaliteemoja, niin voi hitsi. Onhan se ollut selkeä vaaliteema keskustalaisille ja demareillekin.
Miten?
Päätös tuli.
Kaikki voittivat.
missä se päätös olis saatavilla kun aamulehti ei taaskaan uutisoi naapurikuntien asioita
KHO ei tiedä yhtään mitään. Hallinto-oikeuden 2-1 äänestystulos on tähän mennessä painavinta tavaraa. Olisi pitänyt ottaa huomioon, että vain yhden äänen erolla hallinto-oikeuden päätös oli mikä oli. Sillä perusteella oikeastaan valittajat käytännössä voittivat. Tai ainakin moraalisesti. KHO:n tampiot väittävät myös että liittyminen maksaa samaa luokkaa kuin oma putsari. Eivät osaa lukea valituskirjeestä mitään.
Viemäri on pian pieni murhe. Koulu- ja eläkelläiskuljetukset maksavat. Tätä kompensoidaan enemmin kuin uskottekaan haja-asutusalueiden vakituisten asuntojen korotetulla kiinteistöverolla. Polttoaineveroja nostetaan niin, että lähi-idässä pitää olla tosirauhallista, että menovettä saa alle kahdella eurolla.
Ryöstöpolitiikka on jo sillä tasolla, että vaihtokauppa alkaa toimimaan yhdessä ja toisessa hommassa. Onneksi maalla on tilaa pitää myös kesäpossuja. Muutama sata kiloa rehua ja kaikki ruokajäte tuolle lihatehtaalle niin on syksyllä vaihtotasetta. Muutaman kanan kimppakanala on toimiva juttu.