Ei ne suomenruotsalaiset ole sittenkään suomalaisia!

Tuskin suomalaisen suurin intohimo on Ruotsin SVT:n Rapport tai Sport-Nytt eli urheilu myöskin Ruotsista.
Vähän alkaa epäilyttämään tämä ikuinen vakuuttaminen, että me olemme täysin suomalaisia. Kyllä suomalaisia kiinnostaa ensi kädessä Suomen asiat ja suomalaisten urheilijoiden menestys.

http://arenan.yle.fi/ohjelma/880083
20197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

"Kaj Lindholm vill se mera SVT"

Haluaa siis enemmän ruotsinkielistä ohjelmaa. Onko se outoa, jos on ruotsinkielinen?

Äänestä
  • "Kaj Lindholm vill se mera SVT"

    Höpö höpö kyllä Kaitsu haluaa olla ruotsalainen ainakin unessa!

    Äänestä

"Haluaa siis enemmän ruotsinkielistä ohjelmaa. Onko se outoa, jos on ruotsinkielinen?"

Kyllä se on todella outoa jos naapurimaan asiat kiinnostavat enemmän kuin oman maan.

Äänestä

Pitäisi haluta enemmän suomalaista ruotsinkielistä ohjelmatuotantoa?

Äänestä
  • Tapio on vain niin ruotsalainen, että, että....on

    Äänestä

  • Hyvä ruotsalainen kirjoitti:

    Tapio on vain niin ruotsalainen, että, että....on

    Menit sanattomaksi? Ei se mitään. Netti fennoille käy niin kovin usein. Se johtuu heikosta kielen hallinnasta. Minkään kielen.

    Äänestä

Ei mitään ihmeellistä tuleehan tuota ruotsinnuoleskelua jatkuvasti myös
YLE:n kanaviltakin ja suomenkielisiltä toimittajilta kuin olisivat täysin ruotsalaisia.

Äänestä
  • "Ei mitään ihmeellistä tuleehan tuota ruotsinnuoleskelua jatkuvasti myös
    YLE:n kanaviltakin ja suomenkielisiltä toimittajilta kuin olisivat täysin ruotsalaisia."

    Tarkoitat, ettei ruotsalaisia kuvata tarpeeksi vittumaisiksi?

    Äänestä

  • Tapio Rautalapio kirjoitti:

    "Ei mitään ihmeellistä tuleehan tuota ruotsinnuoleskelua jatkuvasti myös
    YLE:n kanaviltakin ja suomenkielisiltä toimittajilta kuin olisivat täysin ruotsalaisia."

    Tarkoitat, ettei ruotsalaisia kuvata tarpeeksi vittumaisiksi?

    Joo just sitä.
    Sinä se tykkäät tuosta v sanasta.
    No se on hyvä ja monikäyttöinen sana, Ankdumkin pilkuttaa sillä välillä.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Joo just sitä.
    Sinä se tykkäät tuosta v sanasta.
    No se on hyvä ja monikäyttöinen sana, Ankdumkin pilkuttaa sillä välillä.

    "Joo just sitä. "

    Arvelinkin, että tarkoitat juuri sitä.

    Varmaan harmillista, ettei maailma ole sellainen kuin sinä haluaisit.

    Äänestä

Minua ainakin kiinnostaa tuelta Viktoorian raskaus.
On se vaan ihme tapahtuma. Iltalehdet onneksi pitävät päivittäin huolen, että pysyn kartalla asiasta.

Äänestä

Nå ideahan tässä Lindholm´illa taisi olla se, että ruotsalaiset ohjelmat, jotka hän aikaisemmin näki katselukortilla, ovat ja olivat korkeatasoisempia kuin FST5:n ohjelmat. Olen samaa mieltä hänen kanssaan, että SVT Rapport käsitteli uutisissaan laajemmalti maailman asioita kuin FST5. Sitä oli vähän niinkuin ajan hermolla. Suomen ruotsinkieliset ohjelmat ovat todellakin lastentarhaikäisten tasolla.

Äänestä

"Minua ainakin kiinnostaa tuelta Viktoorian raskaus."

Arvasin. Siitähän se marqiisikin kirjoittelee.

Äänestä
  • Talako?
    Viktoorian raskaudesta???
    Enpäs ole huomannut.
    No hänhän on hammaslääkäri, joten ehkä odottava nainen on hänellekin mysteeri.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Talako?
    Viktoorian raskaudesta???
    Enpäs ole huomannut.
    No hänhän on hammaslääkäri, joten ehkä odottava nainen on hänellekin mysteeri.

    Etpä tietenkään ole huomannut. Ja netti fennoille niin monet asiat ovat mysteereitä, ettei sitä tavallinen tallaaja arvaakaan!


    Itätalainmaan marqiisi kirjoitti 24.9.2011 20:46:
    "Nyt Ruotsin kuningaskunta on ottanut raskaana olevan kruunuprisessa Victorian ja Ruotsin prinssi Danielin suomalaisten pakkoruotsituksen keihäänkärjiksi."

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/10141229

    Mysteeriksi jäi miten raskaana oleva Victoria on keihäänkärki, mutta siihenhän marqiisin kirjoitusten kanssa on totuttu.

    Äänestä

Tämähän on täyttä idiotismia. Suomi on maailman perällä, helvetinmoinen perähikiä. Miksi Suomessa ei näytetä esim. Viron, Ryssän, Ruotsin jne. tv-ohjelmia?
Samakaiseon jos jokunyt tykkää kunkkeleista, toinen sportista ja kolmas musiikista. Pääasia on että on vaihtoehtoja erilaisille mieltymyksille ja aivoille.
Olen edelleen Lindholmin kanssa samaa mieltä.
FST5:n politiikka kusee.

Äänestä

Bror "Bubi" Wallenius kannatti Ruotsia enemmän kuin Suomea, VAIKKA oli PÄÄkanavan selostaja!

Tällaista voi tapahtua VAIN Suomessa.....

Äänestä

Kai on hurrihomppeli ja tahtoo ruotsalaiseksi!
Alkas vaan soutaa sinne sveamamman puolelle

Heittäs homo voltin

Äänestä

Miksi ihmeessä Suomen kansalainen katsoo RUOTSIN televisiota ja urheilua?! Kannattavatko he tosiaan mieluummin Ruotsia kuin Suomea?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


8520 kirjoitti:

Tuskin suomalaisen suurin intohimo on Ruotsin SVT:n Rapport tai Sport-Nytt eli urheilu myöskin Ruotsista.
Vähän alkaa epäilyttämään tämä ikuinen vakuuttaminen, että me olemme täysin suomalaisia. Kyllä suomalaisia kiinnostaa ensi kädessä Suomen asiat ja suomalaisten urheilijoiden menestys.

http://arenan.yle.fi/ohjelma/880083

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu